"Abonament RTV jest dość anachroniczny". Sellin mówi, ile zapłacimy za media publiczne
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który był gościem "Poranka w Radiu TOK FM" zapowiada, że jesienią jego resort przedstawi projekt nowej ustawy o opłacie medialnej. Jak tłumaczy Jarosław Sellin, chodzi o opłatę, która będzie ściągana razem z podatkami i obejmie szeroką gamę płatników.
Niewielka opłata, ale dla wszystkich
- Opłata będzie równa, ale niewielka. Na podstawie wstępnych kalkulacji myślę, że to będzie 8 złotych miesięcznie, ale jeszcze zobaczymy. Nad tym projektem pracuje wiceminister Paweł Lewandowski w moim resorcie - odpowiada wiceminister na pytanie Jana Wróbla, czy nowa danina będzie zróżnicowana w zależności od stawki podatku PIT.
Sellin przyznaje, że abonament radiowo-telewizyjny w swojej obecnej formie jest "dość anachroniczny".
- Ludzie nie rozumieją, dlaczego mają rejestrować radiowe czy telewizyjne odbiorniki w urzędzie po to, żeby później ten abonament opłacać - mówi Jarosław Sellin i dodaje, że osobiście opłaca abonament, bo takie jest prawo.
"Trzeba doprowadzić do dekoncentracji mediów"
Gość Radia TOK FM zapowiada też, że również jesienią Sejm zajmie się ustawą o dekoncentracji mediów, a projekt ustawy w tej sprawie jest przygotowywany w ministerstwie kultury. - W żadnym poważnym kraju w Europie, jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, mimo zasady swobodnego przepływu osób i kapitału, która obowiązuje w UE, nie pozwolono by na to, żeby w którymś z tych krajów kapitał zagraniczny, a zwłaszcza z jednego konkretnego kraju - Niemiec, miał tak wielkie udziały w segmencie prasowym, jak to się dzieje w Polsce - mówi Sellin.
Na pytanie, czy nie można było poczekać z dekoncentracją mediów do drugiej kadencji, by uniknąć zarzutów o rozbijanie mediów nieprzychylnych obecnej władzy, wiceminister kultury odpowiada pytaniem: - Czy tam [w prywatnych mediach z kapitałem niemieckim - red.] na pewno obowiązuje wolność słowa? Jeśli chcemy być poważnym krajem w Europie, to zachowujmy się poważnie. Jeśli jest nadmiar monopolu w jakimś segmencie biznesu, a media to też biznes, to się z monopolem walczy. To jest zupełnie normalne. To jeden z poważniejszych problemów w Polsce i trzeba do dekoncentracji doprowadzić - twierdzi Jarosław Sellin.
- Byłoby ideałem, gdyby każdy Niemiec płacił na polskie media, ale Polacy mieliby nad nimi kontrolę - ironizuje na zakończenie prowadzący audycję Jan Wróbel.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Jan Paweł II odklepał jak Najman". Oni już nie będą go bronić. "Nie nasz freak fight"
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
Leszek Miller o wysokim poparciu dla PiS-u: Zdemoralizowana władza demoralizuje społeczeństwo
- Nawet 200 tys. Rosjan miało zginąć lub zostać rannych w Ukrainie. Wywiad o roli alkoholu w tej klęsce
- Dzieci i nastolatki są agresywne, bo "na to pozwoliliśmy". Terapeutka: Dorośli nie pilnowali granic
- Zniszczoł ustanowił rekord życiowy w Planicy. Puchar Świata dla Norwega
- Zniszczono pomnik Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi. "Twarz zamalowano na żółto"
- Jan Paweł II nadal jest dla Polaków ważnym autorytetem moralnym? Młodzi najbardziej podzieleni [SONDAŻ]