"Nie" dla Sendlerowej, "tak" dla objawień fatimskich. Pamiątkowe monety NBP

- Kiedyś tę szansę przegapił Komitet Noblowski, dzisiaj dołącza NBP. To smutne - napisał na swoim profilu na Facebooku Rzecznik Praw Dziecka, po otrzymaniu odmowy z NBP w sprawie wydania okolicznościowej monety z Ireną Sendlerową.

W planach Narodowego Banku Polskiego czytamy, że w 15 września wydana zostanie okolicznościowa moneta z okazji 100-lecie objawień fatimskich, a 28 września moneta pod hasłem "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Witold Pilecki „Witold”. W sierpniu wydano również monetę z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

"To smutne i niezrozumiałe"

Ale zabrakło już miejsca w terminarzu NBP dla takich postaci jak Irena Sendlerowa. O wydanie takiej monety wnioskował Rzecznika Praw Dziecka, Marek Michalak w związku Rokiem Sendlerowej (rok 2018). RPD otrzymał od Zarządu Narodowego Banku Polskiego w tej sprawie odmowę.

- Jej wyjątkowości, nie zasługuje na indywidualne upamiętnienie? Kiedyś tę szansę przegapił Komitet Noblowski, dzisiaj dołącza NBP. To smutne i niezrozumiałe - napisał na swoim profilu na Facebooku, Rzecznik Praw Dziecka.

Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Aresztowana przez Gestapo, miała trafić przed pluton egzekucyjny i cudem uniknęła śmierci. Po 1945 roku pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Opiekowała się kobietami z marginesu społecznego.

W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, w 2007 i 2008 była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Została odznaczona Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu. Zmarła w 2008 roku.

TOK FM PREMIUM