NBP odpowiada, czemu nie chce monety z Sendlerową: W 2009 r. już byli "Polacy ratujący Żydów"

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego w przypadającą niebawem 10 rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej nie zostanie wydana okolicznościowa moneta, NBP tłumaczy m.in. że moneta z serii "Polacy ratujący Żydów" została wyemitowana już 8 lat temu.

Irena Sendlerowa zbudowała w czasie II wojny światowej sieć ludzi i organizacji, która uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, była też zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 i 2008 roku. Zmarła w Warszawie w 2008 r.

- Jej wyjątkowości, nie zasługuje na indywidualne upamiętnienie? Kiedyś tę szansę przegapił Komitet Noblowski, dzisiaj dołącza NBP. To smutne i niezrozumiałe - napisał w zeszłym tygodniu na swoim profilu na Facebooku, Rzecznik Praw Dziecka, informując o decyzji odmownej NBP w sprawie pamiątkowej monety dla Sendlerowej.

Na reszcie dostaliśmy odpowiedź w tej sprawie od NBP:

"Już w roku 2009 – jako pierwsza polska instytucja publiczna – NBP upamiętnił wybitną postać Ireny Sendlerowej poprzez emisję srebrnej monety kolekcjonerskiej. Moneta z serii „Polacy ratujący Żydów” o nominale 20 zł – z wizerunkiem Ireny Sendlerowej – została wyemitowana 2 grudnia 2009 roku w wysokim nakładzie 100 tys. sztuk"

- czytamy w wyjaśnieniu.

Tyle tylko, że jak przypomina RPD Marek Michalak, ta niezwykła osoba znalazła się wówczas obok dwóch innych bohaterek, a jubileusz Roku Sendlerowej mógł być - jego zdaniem - szansą na upamiętnienie jej wyjątkowości.

Objawienia fatimskie "tak", Sąd Najwyższy "nie"?

Co ciekawe Narodowy Bank Polski - niebawem wyemituje monetę z okazji 100-lecia objawień fatimskich, a w sierpniu upamiętnił 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, choć odmówił upamiętnienia podobnej, okrągłej rocznicy, którą obchodził niedawno, bo 1 września Sąd Najwyższy. Jak to tłumaczy NBP?

"Informujemy także, że upamiętnienie 100-lecia objawień fatimskich jest inicjatywą Rady do spraw numizmatycznych powołanej przy Prezesie NBP, natomiast inicjatywa upamiętnienia 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej została skierowana do NBP przez Generała Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika Ojca Arnolda Chrapkowskiego z uwagi na szczególne dla Polski znaczenie jasnogórskiego sanktuarium oraz jasnogórskiego wizerunku Bogurodzicy"

- pisze w odpowiedzi rzecznik NBP.

Plany na 2018 r.? "100-lecie odzyskania niepodległości"

NBP wyjaśnia dalej: "Ze względu na brak możliwości uwzględnienia wszystkich inicjatyw w Planie emisyjnym na 2018 rok, Narodowy Bank Polski – jako niezależna instytucja publiczna odpowiadająca za wartość złotego – unikając dokonywania, z konieczności, wyboru propozycji poszczególnych urzędów i instytucji, zdecydował o uczczeniu tak szczególnej rocznicy poprzez jeden, wspólny dla wszystkich Polaków temat monet oraz banknotu poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości".

Narodowy Bank Polski przypomniał również, że "emitując monety i banknoty kolekcjonerskie, upamiętnia ważne historyczne postacie i rocznice, przyczyniając się do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją".

TOK FM PREMIUM