"Samochód ze zwierzętami stoi czasem w 40 stopniowym upale. Raz stał tydzień". Światowy protest
- Podróże często trwają tydzień i nikt nie jest fizycznie w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków - dostępu do wody, pożywienia, czy dłuższej przerwy - o realiach eksportu zwierząt mówiła w TOK FM Marta Grzegorczyk z CIWF.
"Te przepisy nie są respektowane"
Działaczka opowiada, jak naprawdę wygląda traktowanie zwierząt podczas wielogodzinnych przewozów:
- Podróże często trwają tydzień i nikt nie jest fizycznie w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków - dostępu do wody, pożywienia, czy dłuższej przerwy
- mówiła działaczka i zaznaczyła, że nie respektuje się przepisów, które powinny chronić zwierzęta, ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej. - Zdarzało się, że samochody z ładunkiem stały na parkingach w upale w ponad 40 st. C. W jednym przypadku taki samochód stał tydzień - opowiadała.
Nie rzadko również samochody przewozowe nie są odpowiednio przygotowane - Nie ma tam wystarczająco miejsca. Nie posiadają odpowiedniej ściółki czy poideł np. dla młodych jagniąt - wyliczała.
Zwierzęta cierpią i giną
- Zwierzęta są transportowane tysiące kilometrów, a jest to zbędne i wiąże się z ogromnym cierpieniem. Śledztwa i materiały gromadzone przez nas przez ostatnie lata pokazują, że regularnie dochodzi do nieprawidłowości - organizatorka kampanii odniosła się przy tym do dramatycznej historii, w której rozkładające się już ciało ciężarnej krowy leżało między przewożonymi zwierzętami aż do ostatecznego miejsca rozładunku.
Apel o skrócenie transportu zwierząt
Akcja CIWF ma na celu doprowadzić do całkowitego zakazu długodystansowych przewozów zwierząt. - Czy to możliwe? - dopytywał redaktor. - Dotychczas udało nam się zlikwidować dopłatę do eksportu żywych zwierząt poza Unię Europejską. Do 2005 roku taki eksport był dofinansowany z pieniędzy podatników - mówiła Grzegorczyk.
Jakie proponują rozwiązania?
Chcemy, aby w przypadku transportu w Unii Europejskiej jego czas został skrócony do max. ośmiu godzin. Kiedy trwa on dłużej nie jest możliwe, aby zapewnić zwierzętom normalne warunki
- mówiła działaczka.
Organizacja ma proste rozwiązanie ułatwiające wprowadzenie tego ograniczenia czasowego - eksport mięsa już przetworzonego.
Światowy protest
Dziś w 32 krajach świata i aż w jedenastu miastach w Polsce (Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Bełchatowie, Pile, Rzeszowie i Słupsku) odbędzie się światowy protest przeciwko długodystansowym transportom zwierząt i każdy będzie mógł wziąć w nim udział. Akcje w Polsce organizują - CIWF, Polska Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva oraz BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.
-
Co z kontrofensywą Ukrainy po wysadzeniu zapory? Gen. Bieniek wskazuje opcje i mówi o "wściekłości Putina"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Co Andrzej Duda przekazał w orędziu? Było m.in. o Polsce w UE i nowym pomyśle prezydenta
-
Dlaczego Rosjanie wysadzili zaporę? Gen. Różański wskazuje na krymski trop. "Może stać się pułapką"
-
Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
- Sensacyjne doniesienia "Washington Post". CIA i prezydent Biden wiedzieli o planach wysadzenia Nord Stream?
- Suwerenna Polska chce kar dla "czarnych owiec". Sędzia Laskowski tłumaczy: Nie poszedłem na ten marsz z Tuskiem
- Wyniki Lotto 06.06.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- W zoo w Nowej Kachowce "zginęły niemal wszystkie zwierzęta". "Na zalanych ulicach sarny, bobry i łąbędzie"
- Japońskie roboty, koreańskie chipy. Technologiczny wyścig o palmę pierwszeństwa