"Juncker nie mówi skaczmy na głęboką wodę i niektórzy się utopią, tylko działajmy krok po kroku"

- Kluczowym założeniem jest, że UE będzie szła w kierunku większej integracji i to integracji opartej na strefie euro - mówił w TOK FM Marek Borowski, komentując orędzie szefa Komisji Europejskiej.

Jedność Unii, większa jej integracja i przywiązanie do praworządności - to jedne z tematów poruszonych przez szefa Komisji Europejskiej podczas przemówienia na sesji plenarnej w Strasburgu. Wczoraj Jean-Claude Juncker wygłosił w Europarlamencie doroczne przemówienie o stanie Unii.

- To nie była nowomowa, z której nic nie wynika, ale ciekawe wystąpienie. Juncker zaprezentował, jak rozumiem, nie tylko swój, ale pogląd całej Komisji, w jakim kierunku Unia powinna się rozwijać - tak Marek Borowski komentował wczorajsze orędzie Junckera.

"PiS postawił nas na marginesie"

- Pytanie oczywiście, na ile przedyskutował te założenia z innymi liderami Unii, bo trudno proponować coś, co nie spotka się we Francji, Włoszech czy Hiszpanii z dobrym przyjęciem. Chciałyby do tej listy dodać jeszcze Polskę,  ale niestety nie mogę, bo rząd PiS postawił nas na marginesie tych dyskusji - mówił senator. 

Przypomnijmy, że Jean-Claude Juncker nie poprał utworzenia oddzielnego budżetu strefy euro, choć mówił o linii budżetowej dla euro w budżecie Unii Europejskiej.

- Kluczowym założeniem jest, UE będzie szła w kierunku większej integracji i to integracji opartej na strefie euro. W kwestii wspólnego budżetu strefy euro musi jeszcze dojść do porozumienia liderów strefy euro - mówił Borowski.

Małe kroki w stronę euro

Szef Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu zapowiedział wsparcie dla krajów, które chcą przystąpić do strefy euro, stojąc na stanowisku, że wszystkie kraje unijne powinny do niej wstąpić. Proponował nawet powstanie specjalnego mechanizmu, który miałby to ułatwić. 

- Juncker prezentuje w tej kwestii racjonalne stanowisko. Posuwamy się małym krokami, a nie robimy skok na głęboką wodę i niektórzy się utopią. I pierwszym krokiem jest właśnie ta wyraźniejsza zachęta, żeby kolejne kraje wstępowały do strefy euro - komentował senator. I dodał, że z tego wynika również inne nastawienie liderów strefy euro do krajów, które chciałby jeszcze dołączyć. - Akurat nie chodzi tu o Polskę, bo Polska broni się rękami i nogami - mówił polityk.  

Europa bez zadyszki

- Europa musi oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim, w przeciwnym razie dostanie zadyszki - mówił Jean-Claude Juncker w czasie wczorajszego przemówienia w Strasburgu.  Juncker przekonywał, że Unia potrzebuje ministra gospodarki i finansów, który byłby przewodniczącym eurogrupy i który zasiadałby w Komisji Europejskiej. Mówiąc o większej integracji instytucjonalnej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Więcej komentarzy do orędzia szefa Komisji Europejskiej:

Komentuje Maciej Zakrocki, TOK FM:

Komentuje Anna Skrzypek z Fundacji Europejskich Studiów Progresywnych:

Komentuje Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:

DOSTĘP PREMIUM