Prof. Czapliński: Deklaracją z 1996 Polska odcięła sobie drogę do dochodzenia reparacji

- W moim przekonaniu, nie ma prawnej możliwości dochodzenia roszczeń za straty wojenne w latach 1939-45 - uważa prof. Władysław Czapliński. Ekspert PAN wytyka błędy w analizie sejmowej i wskazuje na dokument z 1996 roku.

Biura Analiz Sejmowych (BAS) opracowało analizę prawną dotyczącą prawnych możliwości domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Zlecił ją w połowie lipca poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który zapytał czy zgodnie z prawem międzynarodowym Polska może dochodzić reparacji od Niemiec za straty materialne i osobowe podczas II wojny światowej.

W opinii napisano między innymi, że domaganie się odszkodowań od Niemiec przez Polskę jest zasadne, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Dokument BAS za długi i nieprecyzyjny 

Zdaniem prof. Władysława Czaplińskiego, dokument BAS jest o połowę za długi i zawiera dużo niepotrzebnych wątków, które nie mają żadnego znaczenie z punktu widzenia reparacji za II wojnę światową. Ekspert z Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego Instytut Nauk Prawnych PAN, który był gościem audycji OFF Czarek w Radiu TOK FM zwrócił uwagę, że dokument powinien być konkretny. To oznacza, że opinia powinna zawierać precyzyjne pytania, na które z kolei powinien odpowiedzieć prawnik. A w tym wypadku, na co wskazał prof. Czapliński, nawet tytuł jest zawiły i długi:   

"Opinia prawna w sprawie możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowania za szkody spowodowane przez drugą wojnę światową w związku z umowami międzynarodowymi".

Prof. Czapliński krótko analizując dokument skupił się na sformułowaniu "możliwości dochodzenia odszkodowania".

- To znaczy, że musimy wskazać podstawy prawne dla ewentualnych roszczeń i możliwy sposób ich dochodzenia. To drugie zagadnienie jest prostsze. Prawo międzynarodowe nie zna przymusu sądowego, nie zna przede wszystkim możliwości dochodzenia prokuratorskiego odpowiedzialności z tytułu popełnionych zbrodni - przypomniał ekspert PAN.

Pozew możliwy, ale tylko za zgodą pozwanego 

- Czyli można powiedzieć, że gdyby pan był podmiotem prawa międzynarodowego, czyli pan był Polską, a ja byłbym Niemcami, to gdyby pan chciał mnie pozwać, to ja muszę się zgodzić, żeby pan mnie pozwał. Jeżeli ja się nie zgodzę, to koniec? - dopytał Cezary Łasiczka. - Tak jest - odpowiedział ekspert.

Deklaracja z 1996 zamyka Polsce drogę do roszczeń 

Tylko że jest mały szkopuł. Jeden jedyny sąd, który byłby właściwy, czyli Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, ma jurysdykcję tylko na podstawie odpowiednich deklaracji państw. Myśmy złożyli taką deklarację w 1996 roku, ale wyłączyliśmy w tej deklaracji wszystkie spory dotyczące sytuacji i zdarzeń, które nastąpiły przed 1989 rokiem. To oznacza, że zamknęliśmy sobie drogę do ewentualnego dochodzenia odszkodowań z tytułu wydarzeń, które miały miejsce w latach 1939-45. W moim przekonaniu, nie ma prawnej możliwości dochodzenia takich roszczeń

- przyznał prof. Władysław Czapliński w Radiu TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (176)
Prof. Czapliński: Deklaracją z 1996 Polska odcięła sobie drogę do dochodzenia reparacji
Zaloguj się
 • mirek76pl

  Oceniono 33 razy 29

  Prof. Czaplinski moze sobie mowic, co chce, ale niezdolny (bez pomocy aparatu partyjnego) do ukonczenia szkoly sredniej bibliotekarz i tak wie lepiej.

 • ekomorda

  Oceniono 27 razy 25

  Panie profesorze! Pan tak jak i ja jesteśmy piąty sort, komuniści i złodzieje oraz zdradzieckie mordy (a ja do tego jestem jeszcze eko). To oznacza że żaden prawdziwy wolacki patriota nie będzie pańskich wywodów brał na poważnie, nawet ich nie wysłucha. Bawią się nam wolacy zacnie, dopóki ktoś z drugiej strony się naprawdę nie wk..wi i nie walnie ręką w stół.
  A jak jeszcze nawrzucamy Ruskim ile to mamy od nich dostać? I oni też od razu polecą po kasę do banku...

 • 39marpik

  Oceniono 22 razy 20

  Poco nam trybunały, mamy genialnego ministra wojny i co nam się należy szabłą odbierzemy.

 • outofhell

  Oceniono 21 razy 17

  E tam, nie ma. Szydło złoży pozew w TK, Przyłębska zasądzi kwotę której nawet Excel nie przyjmie jako cyfry i z tym papierkiem pobiegniemy do Berlina. Merkel przeprosi, wypłaci w dwóch ratach do końca 2018 i będziemy żyli w dostatku i zdrowiu.
  Amen

 • justas32

  Oceniono 17 razy 15

  Profesor - a mądry. Ci wszyscy pisowscy doradcy do niczego się nie nadają. Podobnie jak cały rząd i naród, który marzy tylko o tym aby dać się ogłupić ...

 • wudeer

  Oceniono 17 razy 15

  w analizach pominięto, że Gdańsk był oddany Polsce tymczasowo na 50 lat. powinno wrócić Wolne Miasto :-)

 • yureck

  Oceniono 17 razy 15

  oj tam oj tam pan antoni z wotem i dwoma drona w mig podbije niemcy, jak zaistnieje potrzeba odkurzy się pancernych i szarika z taką potęgą wszyscy się będą liczyć :))

 • adam.c.54

  Oceniono 17 razy 13

  Mam w swojej kolekcji ,banknot ,,ZEHN MILLIARDEN MARK,, (10 miliardow marek z roku 1923) . Jak pani premier albo jaks inny Mularczyk, podadza mi swoj adres, to im ten banknot wysle na otarcie lez. (wym. 1,95583 DM = 1Euro)

  pozdrowienia z D'dorfu!

  .

 • princepinot

  Oceniono 15 razy 13

  Przeciez to nie chodzi o to zeby Niemcy zaplacili jutro.
  Chodzi przede wszystkim o to zeby PiS w Polsce byl widziany jako ta jedyna sila ktora "walczy o Polske". To w cudzyslowie, bo to niewazne czy ta walka przyniesie Polaka zyski czy straty, wazne jest ze walcza z "wrogami". to jest im potrzebne do wygrania nastepnych I jeszcze nastepnych wyborow. Jezeli bedzie to mozna ciagnac przez dlugie lata to jeszcze lepiej. A kazdy wypowidajacy sie przeciw bedzie mial przyklejona odpowiednia etykietke.
  Podobnie bylo ma komuny. Kazdy opozycjonista byl przeciez agentem zachodu dzilajacym ie tylko przeciwko jedynej slusznej wladzy, ale takze przeciwko Polsce. Tak jak teraz byli oni finansowani z zachodu, itd...
  Nic to nowego, wiec nie ma po co brnac w ta pulapke.
  PiS stasuje znana kazdemu prawnikowi zasada ze procesow nie nalezy wygrywac, nalezy je przedluzac I kasowac !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX