Komentarze (176)
Prof. Czapliński: Deklaracją z 1996 Polska odcięła sobie drogę do dochodzenia reparacji
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 6 razy 4

  katopolactwo, pisuar i reszta krajowego menelstwa juz dzieli skore na niedzwiedziu, juz im pachna nowe mercedesy, spoko katopolactwo nie dostanie nic tylko spluna im w koltunskie mordy - szukajcie odszkodowan u ruskich - bedzie jak z tutka, ziemie zachodnie kryja z nawiazkka koszt roszczen a za przesiedlenie to dojic sygnatariuszy jalty.

 • lizzy35

  Oceniono 6 razy 4

  Wydaję mi się ,że najwyższy czas podjąc zdecydowane kroki dośc wymieniania uprzejmości. Mamy doskonałą armię ,która ma miec helikoptery (podobno już za 3 lata), mamy miec drony i przede wszystkim mamy bohaterskich chłopców w OT to wystarczy aby siłą odebrac co nasze.. Pójdzmy śladem bohaterskiej załogi czołgu 102 , oni pokazali jak pokonac Bundushwerę. A jakby nam się nie udało to od razu będzie obowiązywac u nas euro.( to taki mały plusik dla zwolenników wejścia do strefy euro)

 • zbych21

  Oceniono 5 razy 3

  Niemcy nam wyliczą ile wart był majątek pozostawiony na Ziemiach Zachodnich i że to z nawiązką pokrywa żądane reparacje. Nasi powiedzą, że to rekompensata za ziemie utracone na wschodzie. A oni: kierujcie roszczenia do wschodnich sąsiadów. I co nasi na to odpowiedzą?

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 2

  Podnoszenie kwestii reparacji to dowód bezsilności PiS w obliczu narastających problemów finansowych państwa w wyniku nieudolnego rządzenia ze względu na brak kwalifikacji ich polityków.okazuje się ,że kadra PiS to kompletni, w dodatku nieprzygotowani do rządzenia, amatorzy na poziomie meneli spod budy z piwem .
  Jak wszystko będzie się walić wskażą RFN jako winnego katastrofy bo nie dali kasy a my żądaliśmy przecież kilkakrotnie -będą argumentować.
  myślę ,że dzieciaki w piaskownicy są mądrzejsze i rozsądniejsze od polityków PiS

 • felucjan

  Oceniono 2 razy 2

  Eeee... tam. W nocy PiS wymieni trybunał.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  A w 1993 podpisujac kapitulacje z okupantem watykanskim, odcielismy sobie droge do wolnosci od KRK.

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 2 razy 2

  naprawdę? uznając władzę trybunału odcieliśmy sobie możliwość dochodzenia tego co było wstecz?

  ale to chyba prawo sięga w dwie strony?
  czemu inni domagają się od nas odszkodowań za to co było przed?

  idiota? czy udaje?

 • merkury-3

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie reparacje Niemcy slusznie czy nie uwazaja ze oddali Polsce Ziemie zachodnie w ramach rekompensaty za zniszczenia warte na pewno wiecej niz materialne zniszczenia 2 wojny swiatowej okolo 150 tys km 2 . natomiast Polsce ziemie wschodnie zabraly Ukraina Bialorus i Litwa Niemcy zawsze powiedza ze to jest problem polsko ukrainski itd i w sumie maja racje co ich to obchodzi oni oddali swoje ziemie Polsce i tyle .Po drugie po co czegos zadac nie majac zadnych szans na uzyskanie nawet centa wtedy sie tylko osmieszasz

 • alik444

  Oceniono 2 razy 2

  A co z wrakiem? Nawet tego nie potrafią załatwić a za reparacje się biorą.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 2

  Nareszcie głos w sprawie tego idiotycznego żądania zabrał kompetentny prawnik.

 • w11mil

  Oceniono 4 razy 2

  Dziwna sprawa. W ekspertyzie z 2003 roku profesor Czapliński pisze że nie ma możliwości bo Polska się zrzekła reparacji w 1953

  biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_04/e-303.pdf

  A może to jest inny profesor Czapliński?

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 2

  świnia hotel też zobaczy

 • jonaszewski

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież jest prosty sposób. Antoni zagrozi posłaniem Obrony Terytorialnej, a posłanka Lichocka powie, że nie będzie jeść niemieckich serów, i Niemcy od razu zapłacą parę bilionów.

 • gandalph

  0

  W roku 2006 Niemcy skończyli spłacać reparacje ZA PIERWSZĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ. Nie trzeba było jednostronnie rezygnować w reparacji w roku 1953, 1990, 2004 i zamykać sobie drogi postępowania przed Trybunałem w Hadze. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze na na szczęście nie Trybunał Konstytucyjny w Polsce i PiS nie może go sobie wybrać. Wręcz przeciwnie - może go cmoknąć w trąbkę.

 • 1stanczyk

  Oceniono 2 razy 0

  "Myśmy złożyli taką deklarację w 1996 roku, ale wyłączyliśmy w tej deklaracji wszystkie spory dotyczące sytuacji i zdarzeń, które nastąpiły przed 1989 rokiem"

  Myśmy ...

  I tak i nie ..........

  Niedokładnie ...

  To "analiza" oparta na beztroskim profesorskim oświadczeniu "myśmy złożyli taką deklaracje" jest niepełna bo niejako wyzbyta wszelkiej dziejowej oceny złożonej wtedy przez "nas" deklaracji.

  Nie wspominając już o pokoleniowej dziejowej odpowiedzialnosci !

  Trzeba być bardziej precyzyjnym a to najwyrazniej boli szczegolnie tych z profesorskiego pokolenia co w 1996 roku byli, w praktyce bardziej nieodpowiedzialni, niż jakby dzisiaj dumnie chcieli uchodzić, odpowiedzialni za nasz kraj ...

  Co to znaczy "myśmy" ?

  Czy przypadkiem nie cały czas to samo co dzisiaj, rządzące naszym krajem okrągłostołowe pokolenie podwórkowego "patriotycznego" gó...arstwa, które dobrze jeśli tylko własne bieżące wyborcze interesy, a nie własne typowe dla wyrosłego na sowieckich wzorcach półświatka półinteligencji górnolotne "demokratyczne" urojenia, stawiało i stawia ponad ponadczasowymi interesami naszego z niepojętym bólem odradzającego się suwerennego państwa.

  Naszego z wielkim mozołem odradzającego się, pod przywództwem tych co sobie przypisują najczesciej nie swoje "patriotyczne" zasługi w bardziej szczęśliwym niż będącym ich zasługą, odzyskaniu naszej suwerenności, suwerennego państwa

  Ta ówczesna "nasza" deklaracja ma podobny, zachowując skalę, charakter jak w swoim czasie podpisanie, jako jeden z pierwszych, przez rzad Tuska umowy ACTA, która nie była niczym innym jak zaspokojeniem tych typowych dla naszego zdziecinniałego odmóżdżonego półświatka półinteligencji, debilnych ambicji bycia, najczesciej kosztem nas wszystkich, "bardziej papieskim niż sam papież".

  Innym przykładem tej podobnej dla tego pokolenia rozentuzjazmowanych "patriotycznych" debilów wzniosłej darmowej błazenady było w swoim czasie konstytucyjne, bez żadnej wzajemności ze strony Niemiec, arbitralne, nie oparte na żadnej demokratycznej zasadzie przyznanie niemieckiej niemieckiej mniejszości w naszym kraju obowiązkowo dwóch poselskich miejsc w Sejmie.

  Co najmniej milion rodaków żyjących w Niemczech do dzisiaj nie ma żadnej podobnej jak Niemcy w naszym kraju reprezentacji w Bundestagu !

  Trzeba jasno powiedzieć, że jeśli "wyłączyliśmy w tej deklaracji wszystkie spory dotyczące sytuacji i zdarzeń, które nastąpiły przed 1989 rokiem" to jest to kolejna po, złodziejskim wyprzedaniu za pol darmo naszego skromnego PRL-owskiego dorobku i naszych rynków (dumnie nazywanym reformą Balcerowicza robioną wedlug "ściągi" dostarczonej przez Jeffreya Sachsa), po niepojętej w swoim zamyśle, podobnie złodziejskiej jak powojenne zawłaszczenie watykańskiego w naszym kraju mienia przez komunę, antydemokratycznej bandyckiej Komisji Zwrotu Mienia, po naszym uczestnictwie w wojnie w Iraku, po Mirosławcu, po Smoleńsku, po amerykańskich, za miliony $ w kartonach, torturach w Kiejkutach, itd itd ........ zasługa dumnie przez nas dzisiaj za życia i pośmiertnie honorowanego pokolenia odmozdzonych "patriotycznych" zasrańców.

  Przekroczono dopuszczalną liczbę znaków...

 • grab31

  0

  hahaha... tak się wszyscy bali niemieckich roszczeń terytorialnych, że jednym ruchem załatwili ewentualne pretensje obu stron... hahaha... ale z ruskimi takiej deklaracji chyba SLD nie podpisał??

 • prosty.polak

  0

  A kiedy Polska zacznie DOMAGAĆ SIĘ ODSZKODOWANIA OD ROSJI ZA ZAGRABIONE NAM PÓŁ PRZEDWOJENNEJ POLSKI ????
  co nam Niemcy zniszczyli - odbudowaliśmy, A TO CO RUSKIE ZABRAŁY
  STRACILIŚMY BEZPOWROTNIE
  i bez żadnego zadośćuczynienia!

 • 66tekla

  0

  Zamiast zerwać konkordat z Watykanem(przestać finansować KK,Rydzyka z publicznych pieniędzy)bo to przez to uciekają nam BARDZO DUŻE pieniądze co roku rząd zajmuje się bzdurnymi odszkodowaniami od Niemców pod publiczkę.

 • premier_scretyna

  0

  Nieźle mówi po polsku...

 • zlappande

  Oceniono 2 razy 0

  tak sobie tez mysle, ze skoro Milosciwie Nam Panujacy Jezus Chrystus i jego Matka Boska sa krolami i krolowa Polski, to najwyzszy czas, aby sciagac jakis haracz z kolonii czyli ze wszystkich krajow na swiecie (a jest ich sporo), ktore skladaja holdy i korzystaja z ich łaski
  no tak, no przeciez wszystkie kraje United Kingdom skladaja sie na dwor krolowej Elzbiety
  a kiedys - jak jeszcze zyl Milosciwie Nam Panujacy krol rastafarianow Hajle Selassje w Etiopii to mu tez bidoki posylali daniny

  ja mysle, ze to bardzo dobry pomysl i taka mam koncepcje
  najwazniejsze, ze te psujki w stylu Mularczyka, co sfajfunil ustawe o lustracji i wyszedl knot - maja co robic i dlatego zajmuja sie takimi poronionymi pomyslami, czyli nie zajmuja sie niczym innym to moze jest szansa, ze takich gniotow nie bedzie
  chociaz konkurencja w PiSie jest ostra
  fajnie wymyslilem, prawda ?

 • zlappande

  Oceniono 2 razy 0

  a moze chociaz wrak tego samolotu, tego tupolewa odzyskaja
  jakbysmy dostali ta tutke, to moze by Macierewicz przekonal sie empirycznie, ze zamachu nie bylo, bo przeciez on ani razu nie pojechal na miejsce katastrofy, to skad biedak ma wiedziec ?
  to wtedy by juz se mogli ta tutke wziac

 • hm.m.m

  Oceniono 4 razy 0

  Z treści wspomnianej deklaracji wynika możliwość zmiany lub wycofania.
  Zainteresowanych odsyłam do strony ICJ zakładka deklaracje.
  To oznacza tylko tyle, że w razie rzeczywistej woli rządu, PL nie będzie związana ograniczeniami na które wskazuje Pan Prof.

 • obeznany

  Oceniono 6 razy 0

  A co z nową opcją prezesa? Czy wtedy Niemcy też nie zapłacą? Nie byłbym taki pewien.

  media.makeameme.org/created/mwi-e-nie-59ad77.jpg

 • plk.stopczyk

  Oceniono 2 razy -2

  Pan profesor zapomina najważniejszych faktów. Tego, że to Niemcy wywołały II wojnę oraz fizycznej likwidacji 6 mln polskich obywateli. I nic nie zmienią jakieś zrzekanie się praw do odszkodowań z lat pięćdziesiątych czy umowa 2plus cztery, której częścią nawet nie byliśmy. Niemcy wypłacali odszkodowania państwu Izrael, które nie istniało w czasie wojny (ciekawe czy profesor może wskazać podstawę prawną tych działań), a ponadto każdy uczciwy sąd na świecie uznać powinien z automatu, że Niemcy powinni zapłacić Polsce reparacje. Tak dla zasady, by każdy kraj, któremu przyjdzie do głowy wywoływanie konfliktów, mógł się liczyć z tym, że nawet wnuki sprawców będą spłacać grzechy i winy dziadków. O spalonej Warszawie i rzezi cywilnych mieszkańców wspomnę jako opcję awaryjną. To władze miasta mają prawa domagać się zwrotu kosztów odbudowy oraz odszkodowania za wybitych mieszkańców, niezależnie od decyzji polskich władz i tego czy reparacje można dochodzić, czy też nie.

 • Jan Staszic

  Oceniono 9 razy -3

  Tak,tak "w moim przekonaniu" prof.Czaplinski musi zajac sie juz wnukami a nie tematem reparacji wojennych.
  To chyba logiczne ze bez walki EURfaszysci z berlina nic przekaza.

 • swobodan1

  Oceniono 6 razy -4

  Polecam "Medaliony" Zofia Nałkowska - reperacje Polsce się należą
  minimalna wysokość reperacji od Niemiec to 845 mld $

 • laborantkolaborant

  Oceniono 10 razy -4

  Kiedy wreszcie Polacy wyjdą na ulice, żeby zaprotestować przeciwko bezprawnemu żądaniu nienależnych reparacji od Niemiec?!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -5

  Ekspert od czego? od psychologii spolecznej wydaje ekspertyze w kwestii prawa miedzynarodowego takie rzeczy tylko w tokefem i dobrze ze to juz miniona epoka koles moze sobie wydawac takie ekspertyzy na imieninach szwagra, obecne panstwo na szczescie nie bierze pod uwage tego smieciowych erkspertyz

 • westgreg

  Oceniono 7 razy -5

  A dlaczego mielibyśmy dochodzić roszczeń przed MTS? Przecież jest inna droga: Polska przedstawia Niemcom roszczenia, a Niemcy je akceptują i wypłacają. Wtedy nie ma najmniejszej potrzeby występowania do MTS.

 • wojtem

  Oceniono 8 razy -6

  Pan Czaplinski blednie zaklada ze do negocjacji jest potrzebny Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Panie Czaplinski niech Pan nie zaklada zlej woli rzadu Niemiec. Odszkodowania mozna wynegocjowac polubownie. W koncu to absurd aby kraj najbardziej zniszczony przez Niemcy byl jedynym krajem ktory nie otrzyma zadnych odszkodowan

 • hegemon123

  Oceniono 8 razy -6

  Zdumiewające, ale trole cieszą się że Polska, jako jedyny kraj na świecie niszczony przez Niemców, nie dostanie odszkodowań...
  Gratuacje dla sprzedawczyków!

 • kali555

  Oceniono 10 razy -6

  Czaplinski, cieszy to was jak widac.

 • f1909

  Oceniono 12 razy -6

  Gdyby dokument BAS był krótszy to według profesora eksperta byłby za krótki i niedoprecyzowany a ponieważ jest jaki jest to jest za długi i zawiera za dużo niepotrzebnych wątków !? Ręce człowiekowi opadają jak się czyta czy słucha tych wybitnych ekspertów !
  A tak a propos czy pan profesor przypadkiem nie wspiera totalnej opozycji ?

 • popieramkukiza

  Oceniono 14 razy -6

  Z niego taki profesor jak z szechtera człowiek honoru.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 14 razy -6

  Pan profesor sie myli bo niemiecki Bundestag otrzymal ekspertyze prawna ktora mowi ze Polska zrzekla sie odszkodowan w roku 1953 :-) teraz Niemcy musza tylko przekonac swiat ze w 53r Polska byla demokratycznym krajem a Stalin dobrym wujkiem pokazac przelew na te 840 mrd I zalatwione :-)

 • onduma

  Oceniono 9 razy -7

  Wlasnie skonczyla sie moja banicja na forum. Po rozeznaniu forum widze, ze takich jak ja bylo i jest wielu. Skoro chcecie miec na forum GW towarzystwo wzajemnej adoracji i wlasne koleczko jednakowo myslacych w wiekszosci antypolskich lemingow to po prostu nie beda wam juz przeszkadzal. Łechtajcie sie wzajemnie antyrzadowymi i antypolskimi opiniami coraz bardziej histerycznymi i coraz bardziej skrajnymi. Ciekwe do czego was to doprowadzi. Na pewno polepszy to wasze samopoczucie i podbuduje wasze ego. I na pewno stracicie calkowicie kontakt z rzeczywistoscia. Wcale nie chcecie tu wymieniac pogladow ani slucahc krytyki. Zatem poszukam innych miejsc do jakiej rozsadnej dyskusji.Zegnam ozięble....

 • fuckenkreuz

  Oceniono 14 razy -8

  moje kochane dzieci polaczki, moja rada jest nastepujaca: zyjcie z niemiaszkami dobrze, dostaniecie pieniazki na wszystkie drogi jakie sobie wymarzycie, na modernizacje rolnictwa, na odbudowe zabytkow i etc. Staniecie sztorcem przylecimy sztukasami.

 • sysiler

  Oceniono 17 razy -13

  Czapliński, profesorku z bożej łaski, na zbrodnie przeciwko ludności nie ma przedawnienia. Ty powinieneś o tym wiedzieć.

 • komentarzdramatycznyy

  Oceniono 17 razy -15

  Niestety ale może tak być. Może być tak, że mimo iż odszkodowania się Polsce należą to za anty-polską działalność poprzednich władz będziemy i na tym polu pokutować. Nie było by to z resztą nic dziwnego. Trudno oczekiwać od poprzedników pro-polskiego działania skoro zajmowali się tylko rozkradaniem kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX