"Konflikt, pęknięcie w PiS ws. Macierewicza. Po książce Piątka jest wiele pytań bez odpowiedzi"

Konflikt na linii prezydent-szef MON doszedł bardzo daleko, ale nie należy spodziewać się po Kaczyńskim, że ten pozbędzie się Macierewicza z PiS - uważają zgodnie goście Jacka Żakowskiego - Roman Kurkiewicz, Tomasz Lis oraz prof. Wiesław Władyka.

Komentatorzy przywołali Antoniego Macierewicza w kontekście książki Tomasza Piątka. Dziennikarz "Gazety Wyborczej", który przez wiele miesięcy badał koneksje ministra obrony narodowej. Piątek twierdzi, że Macierewicz ma powiązania m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem. W sprawie książki "Macierewicz i jego tajemnice" głos zabrali czołowi politycy opozycji, wielu publicystów i dziennikarzy, którzy wskazywali na co najmniej niejasne okoliczności tych kontaktów, oraz domagali się wyjaśnień od premier i szefów służb specjalnych.

Zobacz też: "Może Macierewicz powoła komisję? Ustalą, że pisałem książkę przy pomocy bomby termobarycznej"

Zdaniem prof. Wiesława Władyki, w sprawie Macierewicza nie chodzi o to, żeby zwoływać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ale na pewno powinno się pochylić nad treścią publikacji Piątka. - Jest ileś tych pytań, na które nie ma odpowiedzi. Są treści, które docierają do RBN, ale nikt się nie wypowiada, nic się nie dzieje - zwrócił uwagę prof. Władyka. 

Nie cofamy się ani o pół kroku

Roman Kurkiewicz wskazał, że taki obrót sprawy, czyli nie podejmowanie niewygodnego tematu, jakim są kontrowersje wokół postać Antoniego Macierewicza, to rodzaj strategii PiS, konsekwentnie realizowany.

Jest ewidentne pęknięcie w sprawie Antoniego Macierewicza w PiS. Oczywiście PO postanowiła wejść w ten nurt i to wykorzystać, co paradoksalnie może sprawić, że nic w tej sprawie się nie stanie. Dlatego, że regułą funkcjonowania PiS jako formacji rządowej, i w ogóle politycznie umocowanej w całej przestrzeni, w dziesiątkach instytucji i urzędów, jest taka zasada, że żadna krytyka nie może się przełożyć na żadne decyzje personalne. Nie cofamy się ani o pół kroku.

- przekonywał Kurkiewicz. Ale jak dodał publicysta, ponieważ w sprawę zaangażowała się właśnie m.in. PO, na wszelkie decyzje przyjdzie nam poczekać.

- Natomiast ten konflikt, jak w żadnej innej sprawie, doszedł bardzo daleko. Trzeba przypomnieć o decyzji Andrzeja Dudy, który odmówił 15 sierpnia nominacji kilkudziesięciu oficerów na stopnie generalskie, co było niepisanym obyczajem i regułą. Problem polega na tym, że PO zabrała głos i ta sprawa się odwlecze. Natomiast jest ona postawiona na ostrzu noża, czy też bagnetu ... ułańskiego - dokończył myśl Roman Kurkiewicz. 

"Regułą tej władzy jest kłamstwo, krętactwo i absolutna bezkarność"

Z kolei Tomasz Lis w nawiązaniu do słów b. szefa MON Tomasza Siemoniak, który powiedział, że Kaczyński szuka pretekstu, by pozbyć się Antoniego Macierewicza, stwierdził, że to za daleko posunięta teza.

- Myślę, że pan Kaczyński nie może tego zrobić i poniekąd pan Siemoniak sam to uzasadnił. Pamiętamy, jakie były straszne ceregiele, żeby gdzieś schować Misiewicza. A kimże jest Misiewicz? Nie ma pakietu smoleńskiego w rękach, nie ma wojsk obrony terytorialnej, nie ma własnego zaplecza politycznego i finansowego, i na końcu jest tak, jak mówi Romek [Roman Kurkiewicz - red.]. Regułą tej władzy jest kłamstwo, krętactwo i absolutna bezkarność, wiec zgodnie ze stara zasadą - nikt nikomu łba nie urwie - podsumował wątek redaktor naczelny "Newsweeka".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (202)
"Konflikt, pęknięcie w PiS ws. Macierewicza. Po książce Piątka jest wiele pytań bez odpowiedzi"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 46 razy 36

  Póki Macierewicz siedzi na papierach z WSI i innych na temat samego Kaczyńskiego i reszty prominentnych polityków PiS- u póty do ruszenia nie jest...
  No i spółka z Tadkiem toruńskim, równie jak Antoni "umocowanym" we wschodnich kontaktach, daje mu parasol ochronny.

  p.s.
  A dlaczego niemalże porwał pociąg i ze Smoleńska gnał do Warszawy by papiery z kancelarii wynosić..zamiast czuwać przy prezydencie swoim ?!

 • kazimierz111

  Oceniono 42 razy 32

  W normalnym kraju Antoni dawno byłby (z hukiem) zdymisjonowany. No, ale nie jesteśmy normalnym krajem.

 • marymania

  Oceniono 25 razy 25

  Cała PiSdecja pracuje dla Kremla, więc dlaczego mieliby usuwać Macierewicza?

 • kralik111

  Oceniono 29 razy 25

  Nie rozumiem tego, jak tak wielka czesc spoleczenstwa moze byc az tak prymitywnie glupia glosujac i utozsamiajac sie z ta PiSowska banda zlodzieji. Najwidoczniej ci ludzie, ktorzy na nich glosuja widza w PiSowcach swoje podobienstwo i to jest przerazajace.

 • kotmiki

  Oceniono 29 razy 25

  Dzięki świrowi ruskie maja na Polskę taki sam wpływ jak w peerelu

 • czytakczynie12

  Oceniono 25 razy 23

  Ważne, że wyborcom PiS to nie przeszkadza. Im się podoba każdy minister. Ten, co rżnie skarb polskie natury też i tamten i następny i nawet "Misi..cze" też im się podobają. Jest coś w tych "tajemnicach" na rzeczy, czy nie wyborca PiS wszystko akceptuje. Los Ojczyzny?. Cóż. Liczy się tylko PiS.

 • kemor234

  Oceniono 26 razy 22

  PIS, obojętnie razem czy osobno nie ma w zwyczaju odpowiadać na jakiekolwiek zarzuty. Jedyną odpowiedzią jest ... atak. Skomasowany atak. Z pominięciem argumentów merytorycznych. Pewnie już niedługo się zacznie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX