"To lekko obraźliwe, że poseł może mieć 68 lat, a sędzia SN nie. Kaczyński ma 68 lat"

- To jest ok, że można mieć 68 lat i być posłem. Ale nie jest ok, by mieć 68 lat i być sędzią SN. Może ograniczenia dotyczące wieku wprowadzić w Sejmie? - pytał w TOK FM Piotr Kraśko min. Krzysztofa Łapińskiego. Prezydencki minister bronił się, tłumacząc, że posłowie "weryfikowani są" w wyborach.

Min. Krzysztof Łapiński zapowiedział, że "najbardziej prawdopodobna data" prezentacji prezydenckich ustawy o KRS i SN, to 25 września. Jak podkreślił rzecznik prezydenta Dudy, ustaw nie przygotowuje samodzielnie prof. Michał Królikowski, który najwięcej opowiada w mediach o pracy nad projektami.

"Grzęźnięcie w intelektualnym bagnie" - Żakowski o tym, jak prof. Królikowski rozlicza sędziów SN>>>

Co jest ok?

Gospodarz "Poranka Radia TOK FM" Piotr Kraśko dopytywał, czy w propozycjach dotyczących Sądu Najwyższego znajdzie się zapis dotyczący wieku sędziów SN.

- Trzeba poczekać kilka dni. Jesteśmy na ostatniej prostej - odpowiadał min. Łapiński.

- Wyobraźmy sobie, że taki zapis jest w ustawie. No ale mamy posłów, którzy urodzili się np. w 1949 roku. Może więc też takie ograniczenie wprowadzić w Sejmie? Bo to lekko obraźliwe, że skończenie 65 lat oznacza za niskie kompetencje intelektualne do sprawowania urzędu sędziego SN.  To może do sprawowania mandatu posła też są za niskie? - dopytywał Kraśko.

- Ale posłowie są weryfikowanie w wyborach. I konstytucja w żadnym zapisie nie mówi, że prawo jest ograniczone ze względu na wiek. Taki zapis zapewne więc byłby niezgodny z konstytucją - stwierdził rzecznik prezydenta Dudy; tłumacząc, iż w przypadku sędziów SN "konstytucja mówi, że kwestia przechodzenia w stan spoczynku jest regulowane ustawą".

- Ale skoro mamy taki ogólny nastrój zmieniania konstytucji, to  można zmienić zapisy. Jarosław Kaczyński urodził się w 1949 roku. I to jest ok, że można mieć 68 lat i być posłem. Ale nie jest ok mieć 68 lat i być sędzią SN - nie ustępował Piotr Kraśko. A min. Łapiński powtarzał konsekwentnie, że "na gruncie dzisiejszej konstytucji jest ok". że nie ma górnej granicy wieku dla posłów. I "jest ok, że ustawa określa stan spoczynku sędziów".

TOK FM PREMIUM