Centralny Port Lotniczy w Baranowie? "Nie wiadomo. Pojawiły się spekulacje"

- Okęcie dochodzi do granic swojej wydolności. Jestem przekonany, że zbudowanie nowego lotniska jest dobrą inwestycją. Bardzo wierzę w ten projekt - deklaruje w TOK FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wg nieoficjalnych informacji CPL powstanie w Baranowie.

Według prezesa Pawła Borysa, sprawa lokalizacji centralnego lotniska nie jest jeszcze przesądzona. Informację, że inwestycja powstanie w Baranowie k. Grodziska Mazowieckiego, podała w poniedziałek IAR.

- Nie wiadomo, czy Baranów. Na pewno będzie to centralna Polska - mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w magazynie "EKG" w TOK FM.

Co do lokalizacji Borys jest powściągliwy, ale jeśli chodzi o słuszność realizacji projektu - nie ma żadnych wątpliwości. - Wielokrotnie mówiłem, że bardzo wierzę w ten projekt. W  połączeniu z infrastrukturą kolejową, drogową projekt ma duże znaczenie gospodarcze - przekonywał szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wielu do nas przyleci

Jak mówił Paweł Borys w rozmowie z Maciejem Głogowskim, duże lotnisko jest Polsce potrzebne, bo "Okęcie dochodzi do granic swojej wydolności". Gość magazynu "EKG" podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o dobro pasażerów: Pamiętajmy, że duże lotniska na całym świecie to dobry biznes.

- Rozmawiałem ostatnio z jedną z międzynarodowych instytucji finansowych, która podjęła decyzję o przeniesieniu swojej siedziby z Turcji do Wiednia. I jednym z kluczowych kryteriów było to, że lotnisko w Wiedniu ma znacznie więcej połączeń lotniczych niż Warszawa. Widać więc, że w przypadku lokowania inwestycji ma to spore znaczenie - przekonywał.

Zdaniem szefa PFR, nie powinno być poważnym problemem zapewnienie finansowania  inwestycji. - Jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową i drogową, można to finansować funduszy unijnych. Jednak nie da się tak sfinansować lotnisko. Ale uważam, że można skonstruować komercyjna strukturę finansowania - powiedział prezes PFR.

Bez względu na to, w jakim miejscu stanie Centralny Port Lotniczy, realizacja projektu potrwa około 10-12 lat. Jeśli, jak podkreślił gość TOK FM, inwestycja będzie dobrze przygotowana.

DOSTĘP PREMIUM