"Skandal i obchodzenie prawa. Znamienne, że na czele stoją minister i wiceminister sprawiedliwości"

Dla dr Roberta Sobiecha skandalem jest kampania billboardowa, która firmuje Polska Fundacja Narodowa. - Były różne sposoby obchodzenia przepisów, ale nie pamiętam takiego wyciągania pieniędzy w świetle reflektorów i dawania znajomy - mówił socjolog w TOK FM. Wg prof. Ewy Marciniak, akcja przekona wyborców PiS.

Akcja "Sprawiedliwe sądy" to debiut Polskiej  Fundacji Narodowej, której działalność szczodrze finansują spółki Skarbu Państwa. Do końca nie wiadomo, czyj to pomysł. Nie bardzo wiadomo, ile milionów kosztowała. Ale jasne jest, że billboardy i telewizyjne spoty mają "pomóc" wyrobić obywatelom jak najgorszą opinię na temat sędziów i sądów.

-  Rząd ma nie tylko prawo ale i obowiązek, by przekonywać obywateli do swojego pomysłu. Może to robić za pomocą kampanii informacyjnych. Tylko do tej pory było tak, że do promocji projektu rządowego trzeba zamawiać kampanię w drodze procedury przetargowej - komentował w TOK FM dr Robert Sobiech. I podkreślił, że mamy do czynienia z wyjątkowym działaniem.

"To kuriozalny i drastyczny przypadek" - ocenia ceniony prawicowy dziennikarz>>>

- Rząd umywa ręce: zróbmy reformę jako projekt poselski, możemy zrezygnować z przetargu, założymy fundację, pieniądze nie będą pochodzić z rządu i damy te pieniądze znajomym. To jest zupełne obchodzenie prawa . Może nie naruszanie prawa, ale obchodzenie. Znamienne, że na czele tego obchodzenia prawa stoją minister i wiceminister sprawiedliwości - mówił socjolog.

Kto zyska? Nie tylko miliony złotych

Dla dr Sobiecha symptomatyczne jest, że jednym z głównych bohaterów kampanii jest sędzia, który ukradł kiełbasę "pewnie za kilkanaście złotych". - A daje się znajomym miliony do zarobienia. I udaje się, że wszystko jest w porządku. Właśnie że nic nie jest w porządku. Były różne sposoby obchodzenia przepisów, ale nie pamiętam wyciągania pieniędzy w świetle reflektorów i dawania znajomy, z pominięciem wszelkich procedur.  To skandal - podsumował gość TOK FM.

"Prezes Polskiej Fundacji Narodowej 'odleciał'. To nie są pana pieniądze!" - ocenia poseł KUkiz'15>>>

Zdaniem prof. Ewy Marciniak, są poważne powody, by krytykować kampanię Polskiej Fundacji Narodowej. Ale nie można zapominać, że nie u wszystkich akcja billboardowa budzi wątpliwości.

- Akcja niesie ze sobą przekaz: było źle, a my - partia rządząca - chcemy by było dobrze; czytaj - sprawiedliwiej. A na kategorii sprawiedliwości można wiele ugrać. I to "niesienie" sprawiedliwości, moim zdaniem, przyniesie efekt. Nikt nie będzie się koncentrował na sferze etycznej czy prawnej. Dla wielu ludzi to „szczegóły” , które mogą wyglądać na dopuszczalne, bo tym którzy "niosą sprawiedliwość" więcej wolno - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co do kwestii etycznych, jak podkreśliła prof. Marciniak, akcja billboardowa dotycząca patologii w sądownictwie, " nie mieści się w żadnych standardach etyki w sferze publicznej".

TOK FM PREMIUM