"Każdy błąd medyczny będziemy piętnować na billboardach? Zawsze będą pomyłki, orzeczenia budzące sprzeciw"

- Budynek sądu we Wrocławiu został pomalowany sprayem, napisano że sędziowie i komornicy to układ, pojawiło się hasło "świnie". Wydaje mi się, że takie kampanie jak "Sprawiedliwe sądy" mogą stanowić przyzwolenie dla takich akcji - oceniła w TOK FM sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Kampania "Sprawiedliwe sądy", jak przekonują przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej, ma przekonać obywateli, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne. Dowiadujemy się więc o wykroczeniach i przestępstwach popełnionych przez sędziów czy trwającym dziesięciolecia postępowaniu.

Pytam, gdzie główna rola tej kampanii, która miała być akcją informacyjną? Nie mamy żadnych informacji dotyczących danych, statystyk. Przeczytałam, że najdłuższa sprawa toczy się 33 lata, ale brak informacji ile średnio rozpoznawane są sprawy. A w średniej europejskiej plasujemy się w połowie.  Gdzie informacja, a gdzie zbiór anegdot sądowych?

- pytała w TOK FM sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Zawsze będą kontrowersje

Prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia nie ma wątpliwości, że w pracy sędziów zdarzają się pomyłki czy niewłaściwe zachowania. Ale jak przekonywała sędzia Kożuchowska-Warywoda, to margines.

Czy każdy błąd medyczny będziemy piętnować na billboardach? Spraw sądowych jest 15 mln rocznie,a sądzi 10 tys. sędziów. Zawsze będą się zdarzać pomyłki, orzeczenia, które będą budzić sprzeciw. Sędzia, ukradł kiełbasę nie żyje od dwóch lat, był osoba chora.... Ja się pytam, gdzie rzetelny przekaz tej informacji?

- pytała sędzia w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Wg prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, przykłady wykorzystane przez organizatorów kampanii pokazują, że "cały czas obracamy się w sferze demagogii".

Deprecjonowanie będzie miało wysoką cenę

Zdaniem szefowej warszawskiego oddziały stowarzyszenia Iustitia, kampania PFN poczynić może nieodwracalne szkody.

Budynek sądu okręgowego we Wrocławiu został w nocy pomalowany sprayem, napisano że sędziowie i komornicy to układ, pojawiło się hasło "świnie". Wydaje mi się, że takie kampanie jak "Sprawiedliwe sądy" mogą stanowić przyzwolenie dla takich akcji

Pomysłodawcy akcji billboardowej chcą przekonywać do swoich pomysłów na zmiany, poprzez deprecjonowanie sędziów. Jak widać po zdarzeniu we Wrocławiu odnieśli sukces.

"Skandal i obchodzenie prawa" - dr Sobiech o kampanii "Sprawiedliwe sądy">>>

- Co będzie, jak reformy PiS zadziałają? Czy tak łatwo będzie odbudować zaufanie do władzy sądowniczej? - pytała retorycznie sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

I dodała, ze polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian, ale "powinny być mądre przemyślane reformy".

DOSTĘP PREMIUM