"Mam wszystkich zamknąć w pokoju i zgasić światło?" - Schetyna lekko zirytowany pytaniami o sondaże

- Jeżeli ktoś przygotuje drużynę do mistrzostw Europy, to najpierw robi selekcja zawodników, potem gra mecze sparingowe... My jesteśmy na tym etapie, przebudowujemy PO - objaśniał w TOK FM Grzegorz Schetyna. Zasugerował, że Rafał Trzaskowski to najlepszy kandydat całej opozycji na prezydenta Warszawy.

Ostatni znaczący skok poparcia Platforma Obywatelska zanotowała jesienią, po słynnej awanturze o ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Podobnych notowań nie przyniosły ani zimowe protesty i blokady w Sejmie, ani spór o wymiar sprawiedliwości.

- Co pan myśli, jak widzi, że PiS ma dwa razy większe poparcie niż opozycja? - pytał Piotr Kraśko Grzegorza Schetynę.

"PO i PIS dzieli przepaść, Schetynie prawie nikt nie ufa... Kopacz: Sondaże nie są najważniejsze">>>

Szef PO tłumaczył, że masowe manifestacje w obronie niezależności sądów nie przyniosły wzrostu poparcia, bo "prezydent Duda skonsumował ten protest wetami". - Trzeba w dalszym ciągu konsekwentnie pracować, przygotować partię do wyborów. Po prostu takie jest życie - mówił Schetyna w "Poranku Radia TOK FM".

- Ale jak sobie siedzicie na posiedzeniu zamkniętym PO... Jak pan sobie siedzi, to co sobie myśli? Że ludzie nie widzą tego, co ja widzę czy co PiS robi dobrze? - dopytywał Kraśko.

- Pamiętam czasy jak PO miała 59-60 proc. poparcia i niektórzy mówili, że nie mamy z kim przegrać. Zna pan sprawy sportowe - jeżeli ktoś przygotuje drużynę do mistrzostw Europy to, najpierw jest selekcja, potem gra mecze sparingowe. My jesteśmy na tym etapie, przebudowujemy PO, budujemy nową ofertę ze strony opozycji. A słyszę tylko jedno wielkie narzekanie - odpowiadał przewodniczący PO.

Jego irytacja wzrosła, kiedy Kraśko nie zrezygnował z dopytywania. - Ale panie przewodniczący, jak pan przebudowuje PO? Co się przebudowuje?

- Budka - wiceprzewodniczący, Trzaskowski, Brejza, inni nowi politycy... No bez przesady! Czy ja ma wszystkich ludzi, którzy tworzyli PO czy byli w niej w ostatnich latach, zamknąć w pokoju i zgasić światło? - ripostował Grzegorz Schetyna.

Za rok test

Według szefa PO, nie bieżące sondaże są ważne, ale przyszłoroczne wybory samorządowe.

- Wybory samorządowe będą testem ,czy opozycja wyciąga wnioski, czy będzie szła drogą lewicy ku rozproszeniu i nicości.

A żeby nie iść śladami Sojuszu Lewicy Demokratycznej opozycja powinna współpracować.

Jak tłumaczył Schetyna, pytany o szanse Rafała Trzaskowskiego na kandydowanie w wyborach na prezydenta Warszawy, "to pytanie o to, czy będziemy w stanie zbudować porozumienie, czy będzie wspólny kandydat środowisk opozycyjnych".

- Trzaskowski ma wszystkie papiery, by być bardzo dobrym kandydatem i prezydentem - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM".

TOK FM PREMIUM