Rusza akcja "Wszystkie światła na Prezydenta!". Organizatorzy: Jesteśmy pełni obaw

- Zwycięstwo w lipcu dało ludziom satysfakcję, ale to nie znaczy, że składamy transparenty. To ostatni moment, żeby przypomnieć panu prezydentowi głos, który wtedy wybrzmiał - mówi Mari Świetlik. Akcja Demokracja organizuje demonstrację przez Pałacem Prezydenckim i sądami w całym kraju.

Akcja "Wszystkie światła na Prezydenta" zacznie się w piątek 22 września o 19. Tak jak podczas wszystkich manifestacji organizowanych przez fundację - uczestnicy proszeni są o zabranie zniczy, świeczek. Akcję popiera KRS.

- To jest ostatni moment, żeby przypomnieć panu prezydentowi ten głos, który wybrzmiał w lipcu. Wtedy mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie chcemy ustaw przygotowanych przez PiS. Zwycięstwo dało ludziom satysfakcję, ale to nie znaczy, że składamy transparenty i uważamy, że wszystko jest załatwione - mówiła w TOK FM Maria Świetlik z Akcji Demokracji.

"Jesteśmy pełni obaw"

Współpracownicy prezydenta zapowiedzieli, że prezydent przedstawi projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek.

- Chcielibyśmy, żeby te projekty nie były tylko drobną korektą propozycji PiS.  Zwracaliśmy się o to przez całe lato, pisaliśmy listy do prezydenta. Chcemy Polski, w której niezależność władzy sądowniczej jest ważnym filarem ustroju - stwierdziła Maria Świetlik.

Jak przyznała, niepokoją ją sygnały dotyczące ew. kształtu prezydenckich ustaw.

- Mam wrażenie, że to co proponuje prezydent to prosta podmiana nadzoru, który miał sprawować minister sprawiedliwości, na prezydenta. A to nie chodzi o to. To niczego nie zmienia. Ludzie wyraźnie mówią "reforma jest potrzebna", ale metodą nie jest oddanie pełnej kontroli dwóm-trzem osobom w państwie. Zdecydowanie jesteśmy pełni obaw, ale mimo to nie tracimy nadziei - przyznała działaczka Akcji Demokracji.

Świetlik zwróciła uwagę, że prezydent przez dwa miesiące prac nad projektami, konsultował się "tylko z partiami politycznymi". -  A to nie jest pełna konsultacja społeczna.

"Grzęźnięcie w intelektualnym bagnie" - Żakowski o tym, jak prof. Królikowski rozlicza sędziów SN>>>

TOK FM PREMIUM