"Ważna przestroga dla Dudy. Już drugim jego współpracownikiem zainteresowały się służby"

- Jeśli pan prezydent chce ratować własną skórę, to musi bardziej radykalnie myśleć o blokowaniu autorytarnych projektów, które pan Ziobro przygotował - ocenił w TOK FM Jacek Żakowski. Prof. Michałem Królikowskim zaczęła interesować prokuratura.

Prof. Królikowski doradza prezydentowi w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Okazuje się, że prokuratura prześwietla działalność prawnika. Śledczy sprawdzają powiązania finansowe prof. Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawia się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT-u. 

- Profesor na sam sobie odczuwa dlaczego broni konstytucyjnych zasad. Myślę, że pan prezydent też dziś może mieć nową refleksję w tej sprawie. Okazuje się, że licho nie śpi i prokuratura próbuje uwikłać prof. Królikowskiego w nadużycia jednego z jego klientów. Jak to w IV RP zaczęło się od tego, że 8 września TVP Info poświęciło profesorowi trochę uwagi, informując, że dziś doradza prezydentowi, a jeszcze kilka miesięcy temu pracował dla firmy, której właściciele zostali zatrzymani przez CBŚP - komentował w TOK FM Jacek Żakowski, cytując doniesienia m.in. portalu 300polityka.pl.

Już drugi na celowniku

Zdaniem gospodarza "Poranka Radia TOK FM", działania prokuratury spowodują, że doradca prezydenta Dudy "zaczyna rozumieć, o co naprawdę chodzi w obronie niezależności sądów".

- Myślę, że to dla pana prezydenta to ważna przestroga. To już drugi jego współpracownik, który wszedł w konflikt  z rządem, z częścią ministrów. I znalazł się w zainteresowaniu służb, prokuratury - mówił Żakowski.

Pierwszym, przypomnijmy, był gen. Jarosław Kraszewski dyr. Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Od czerwca podległa min. Antoniemu Macierewiczowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi  postępowanie sprawdzające wobec współpracownika prezydenta.

To jeden z powodów wzrostu napięcia na linii Pałac Prezydencki-MON. Elementem "wojny" była rezygnacja z wręczenia nominacji generalskich. Uroczystość tradycyjnie odbywa się 15 sierpnia.

- Myślę że jeśli pan prezydent chce ratować własną skórę, to musi bardziej radykalnie myśleć o blokowaniu tych autorytarnych projektów które pan Ziobro przygotował.  Zastanówcie się, jak ratować własną skórę ratując Polskę - podsumował Jacek Żakowski.

O 19 przed Pałacem Prezydenckim i przed sądami w całym kraju odbędą się manifestacje pod hasłem "Wszystkie światła na Prezydenta!". Organizatorzy chcą przypomnieć Andrzejowi Dudzie o oczekiwaniach obrońców niezależności sądów.

W poniedziałek, jak zapowiadają współpracownicy prezydent, Duda ma przedstawić projekty ustaw o SN i KRS.

TOK FM PREMIUM