"Słaby wynik CDU i Merkel","Zaskakująco dobry wynik Zielonych" [Wybory w Niemczech]

Niemcy wybrali dziś Bundestag. - Słaby wynik CDU i Angeli Merkel - 32,5 procent to wynik dużo poniżej przewidywań - komentował w TOK FM pierwsze wyniki exit poll Adam Traczyk.

Zapraszamy na Wieczór Wyborczy w TOK FM >>

Niemcy wybrali dziś Bundestag. O godzinie 18 zamknięte zostały lokale wyborcze. Znamy już pierwsze wyniki exit poll. Partia Angeli Merkel po raz czwarty wygrywa wybory, ale do Bundestagu weszło aż sześć partii.  Według wstępnych szacunków frekwencja wyniosła 75 procent.

- Zaskakujący słaby jest wynik CDU i Angeli Merkel - 32,5 procent to wynik dużo poniżej przewidywań sondażowych. 20 proc to najniższy wyniki SPD w historii tej partii, to musi oznaczać dla niej trzęsienie ziemi, łącznie ze zmianą kierownictwa. Najbardziej zaskakujący jest wynik Zielonych - ponad 9 procent.  Wynik AfD jest oczywiście niepokojący, ale ten trend wydawał się dużo gorszy - komentował w TOK FM pierwsze wyniki exit poll Adam Traczyk.

"Nowa koalicja rządząca"

- Ciekawe na pewno będą rozmowy koalicyjne, być może rekordowo długie. Koalicja SPD-CDU przestanie chyba istnieć. Wzmocnienie mniejszych partii kosztem największych jest sygnałem, że Niemcy szukali partii, które nie są SPD czy CDU. Koalicja jamajska wydaje się na dziś najbardziej prawdopodobna. To może być ogromnie ciekawe, bo taka koalicja jeszcze nie rządziła Niemcami - mówił Traczyk.

- Ten scenariusz koalicyjny może oznaczać, że Niemcy będą mieli rząd bardzo niestabilny i co więcej będą skoncentrowani na wewnętrznych sprawach, bo co i raz będą wybuchały wewnętrzne spory - komentował Olaf Osica. - Wielu komentatorów mówiła, że demokracja niemiecka zasnęła, ale wyraźnie widzimy, że czeka nas jednak coś nowego - podsumował.

Koalicja CSU/CDU według stacji ZDF zdobyła 33,5 procenta głosów. Drugie SPD uzyskało 21 procent i jest to najgorszy wynik w historii tego ugrupowania. Skrajnie prawicowa AfD zdobyła z kolei 13 procent i będzie trzecią siłą Bundestagu.

Od 2013 roku do dzisiaj w Niemczech rządziła koalicja SPD- CDU/CSU. Na czele państwa, jako kanclerz, od ponad 12 lat stoi Angela Merkel.

Zapraszamy na Wieczór Wyborczy w TOK FM >

DOSTĘP PREMIUM