Krasnodębski: Niemcy utrzymają twardy kurs wobec Rosji. A co z Polską? Wrócimy do dialogu

- Rozmowy polsko-niemieckie zostały z powodu wyborów zawieszone. Myślę, że niedługo wrócimy do dialogu - tak wstępne wyniki do Bundestagu komentował prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.

Frakcja Angeli Merkel CDU/CSU wygrała wybory do Bundestagu. Koalicja CSU/CDU według stacji ZDF zdobyła 33,5 procenta głosów. Drugie SPD uzyskało 21 procent i jest to najgorszy wynik w historii tego ugrupowania. Skrajnie prawicowa AfD zdobyła z kolei 13 procent i będzie trzecią siłą Bundestagu.

- Czy z polskiej perspektywy to wynik uspokajający? - pytała swojego gościa Agnieszka Lichnerowicz.  - To nie jest tak, że mamy jakiegoś idealnego partnera, ale mam nadzieję, że będziemy rozmawiać ze wszystkimi. Rozmowy polsko-niemieckie zostały z powodu wyborów zawieszone. Myślę, że niedługo wrócimy do dialogu - komentował w TOK FM prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. 

"Bez rewolucji"

- Polska ma niewątpliwie duże możliwości dialogu z Niemcami zwłaszcza w porównaniu z Francją. Partnerstwo z Francją łączy się teraz ze sporymi kosztami, a partnerstwo z Polską  przynosi przecież korzyści, przede wszystkim finansowe i gospodarcze - mówił polityk PiS. Dodał, że decydujące będzie dla Polski, jak dalej będzie się rozwijać Unia Europejska.

- Jeśli powstanie tzw. koalicja jamajska, niektóre plany prezydenta  Francji zostaną zawieszone, bo pan przewodniczący SPD już dość ostro wypowiadał się na temat zacieśnienia strefy euro. Z kolei niemiecka polityka wobec Rosji będzie zapewne utrzymywała twardy kurs,co oznacza przede wszystkim utrzymanie sankcji. W skrócie, nie będzie żadnej rewolucyjnej zmiany, osłabnie jedynie pozycja Angeli Merkel - mówił w TOK FM
 

Posłuchaj też:

DOSTĘP PREMIUM