Budka kpi z Dudy: Może "czynnik ludowy" podczas lotu samolotem? Pasażer zamiast drugiego pilota
Zdaniem Borysa Budki, każdy sędzia, który popełnił błąd powinien podlegać odpowiedzialności, ale upartyjnienie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, nie usprawni pracy sądów.
"Czynnik ludowy podczas lotu samolotem"
- Każdy, kto popełnia błąd lub narusza prawo, powinien zostać rozliczony. Każdy sędzia, który narusza prawo powinien zostać za to ukarany. Ale receptą na to nie jest wprowadzenie partyjnej Krajowej Rady Sądownictwa i specjalnej izby do Sądu Najwyższego, w której będą zasiadać ławnicy ludowi wybierani przez senatorów PiS. To może zaproponujmy, jak to ktoś wczoraj powiedział, np. czynnik ludowy podczas lotu samolotem, żeby zamiast drugiego pilota usiadł któryś z pasażerów. To jest dokładnie taka mentalność. Zaproponujmy, jak jest konsylium lekarskie, żeby dobrać ze dwóch pacjentów ze szpitala, by oni się wypowiedzieli i może przegłosują jakąś inną metodę leczenia - kpił poseł PO z propozycji zawartych w prezydenckich projektach ustaw dotyczących zmian w KRS i Sądzie Najwyższym.
Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada, że w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przed Sądem Najwyższym oraz w sprawach ze skarg nadzwyczajnych orzekać będą składy sędziowsko-ławnicze. Zaproponowano, by ławników wybierał Senat spośród kandydatów zgłaszanych przez obywateli – bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji społecznych.
- Panie pośle, broni pan sędziów i mówi: to jest kasata, do której zwykły śmiertelnik nie ma wstępu - zauważył prowadzący audycję Jan Wróbel.
"Zamiast reformy tani populizm"
Nie. Jestem za tym, żeby w sądach rejonowych czynnik społeczny był jeszcze większy, ale nie ma sądu w Europie, ba chyba w żadnym poważnym kraju na świecie Sądu Najwyższego, w którego składzie są osoby bez wiedzy prawniczej i są wybierane przez polityków, a mają zajmować się najtrudniejszymi sprawami prawnymi
- przypomniał poseł Budka.
Polityk zwrócił uwagę, że wielu z nas wychodząc z sądu może mieć poczucie, że został potraktowany niesprawiedliwie, ale to nie członkowie publicznej spec-izby - jakby chciał tego prezydent - powinni rozstrzygać, czy coś jest sprawiedliwe czy nie.
- To pokazuje, że zamiast reformy wymiaru sprawiedliwości, mamy do czynienia z tanim populizmem. Będziemy się przyglądać rozwiązaniom, które zaproponuje prezydent, ale jak na razie słyszmy, że prezydent skupił się na tym, żeby zaznaczyć swoją niezależność i upartyjnić KRS - ocenił były minister sprawiedliwości propozycje Andrzeja Dudy.
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego