Rząd zapowiada koniec lotniska Chopina jakie znamy. "Zostanie wyłączone dla ruchu cywilnego"

Rządowa koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada koniec obsługi ruchu cywilnego na lotnisku im. Chopina na Okęciu. O takim scenariuszu mówił w TOK FM Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Mikołaj Wild, gość Macieja Głogowskiego w Radiu TOK FM przyznał, że jego zespół w ciągu czterech miesięcy przygotował "projekt koncepcji, która w sposób całkowity zmienia wiele aspektów życia w Polsce". - Realizacja koncepcji portu "Solidarność" zmieni sposób w jaki będziemy podróżować po Polsce i świecie - powiedział Wild. 

Zobacz też: Będzie Centralny Port Lotniczy za 30 miliardów złotych. Tylko po co?

Lotnisko wojskowe w centrum stolicy?

Omawiając koncepcję CPK pełnomocnik rządu powiedział, że nowy port lotniczy ma całkowicie przejąć ruch pasażerski z warszawskiego lotniska im. Chopina. A co stanie z samym terenem na Okęciu? - Nie jest to jeszcze przesądzone, ale trzeba pogodzić koszty utrzymania 600 hektarów w centrum miasta z potrzebami obronności - wyjaśnił.

Stanisławów w gminie Baranów

Wild przypomniał, że centralne lotnisko ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów, 45 km na zachód od Warszawy. Pełnomocnik nie zgodził się ze słowami prezesa lotniska w Lublinie, ze CPK to "sztuczna ingerencja w rynek lotniczy, osłabiająca pozycje lokalnych portów lotniczych i hamująca rozwój gospodarczy". W  jego ocenie największym problem lotnisk regionalnych jest uzależnienie od linii niskokosztowych.

Koncepcja budowy CPK zakłada, że koło lotniska powstanie także największy w Polsce węzeł Kolei Dużych Prędkości. Do portu będzie można też dojechać poszerzoną autostradą A2. Koszty inwestycji nie powinny przekroczyć 35 miliardów złotych. Budowa samego lotniska to koszt 20 miliardów złotych. Węzeł kolejowy będzie natomiast kosztował 8-9 miliardów. Według Mikołaja Wilda, pierwszy samolot ma odlecieć z CPK za dziesięć lat.

O centralnym lotnisku miał dziś dyskutować rząd. Ale ten punkt "wypadł" z porządku posiedzenia Rady Ministrów.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (222)
Rząd zapowiada koniec lotniska Chopina jakie znamy. "Zostanie wyłączone dla ruchu cywilnego"
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 63 razy 51

  te zakłamane sukinsyny chcą pozostawić lotnisko w centrum miasta tylko dla siebie? Uważam, że czas najwyższy by przenieść instytucje rządowe gdzieś na obrzeże miasta... Zyskamy na tym gdy zbudujemy dzielnicę dla rządowych szczurów gdzieś w Modlinie bo nie tylko pozostaną po nich budynki w centrum miasta ale i samo miasto uwolnimy od notorycznych demonstracji, które dziś dezorganizują nam życie... Wypieprzmy Dudę, Szydło czy Macierewicza do puszczy kampinowskiej... (dopóki jeszcze Szyszko nie zdążył się wziąć za ta puszczę..) Żądam referendum w tej sprawie zamiast pieprzenia smutnych głupot o "potrzebach obronności" rzekomo zmuszających armię do utrzymywania za kasę podatnika lotniska w centrum miasta...

 • siwywaldi

  Oceniono 48 razy 42

  Ręce opadają jak słucha się takich BREDNI.

  Popatrzcie ILE LAT zdyscyplinowani Niemcy budują nowe lotnisko w Berlinie?
  A tu NOWA brednia o przekształceniu Okęcia w lotnisko wojskowe. A niby dla kogo? Dla Amerykanów jako bazę wojskową, czy dla tych trzech na krzyż samolotów rządowych?

  Całe szczęście, że zanim pierwsza łopata zostanie wbita w inwestycję pod nazwa: Baranów dla baranów, to cały PiS pójdzie już w pisdu !

 • gwfak

  Oceniono 31 razy 25

  Start jakiegoś airbusa, a start myśliwca to całkiem inny hałas, więc powodzenia :) Podczas konfliktów zwykle pierwszymi celami są te wojskowe, a w szczególności lotniska, więc powodzenia po raz drugi. Pozdrawiam lotnisko w Donbasie :D :D :D

 • mr.superlatywny

  Oceniono 33 razy 23

  "Budowa samego lotniska to koszt 20 miliardów złotych. Węzeł kolejowy będzie natomiast kosztował 8-9 miliardów. Według Mikołaja Wilda, pierwszy samolot ma odlecieć z CPK za dziesięć lat." - Glupio tylko, ze w 2019 koncza sie unijne miliardy-podarunki. :-)))

 • pull_up

  Oceniono 31 razy 21

  Oczywiscie krwa: w środku miasta strategiczny obiekt militarny pierwszy w kolejce do zniszczenia. I okolic przy okazji.

 • Grzegorz S

  Oceniono 22 razy 20

  Gdzie qoorwa wojskowy port, odrzutowce i ciężkie transportowce w środku miasta. Mogą to pchnąć do Modlina lub Radomia bo i tak te inwestycje się nie udały.
  Poza tym wojsko to trzeba rozmieścić na ścianie wschodniej i na Bałtyku.
  Jeśli im chodzi o wożenie dup na rządowe lotnisko, to tego narodu nie stać żeby oddać takie lotnisko jak Chopen na wyłączność dla rządu. Chopen powinien zostać na ruch krajowy i europejski ( tradycyjne linie lotnicze) a port Lotniczy przy A2 powinien mieć charakter towarowy z węzłem logistycznym, na potrzeby eksportu z Chin i ruch międzykontynentalny ( bliski wschód, stany, azja, afryka) oraz czartery lotnicze (przeloty wakacyjne) i tanie linie lotnicze dla całej Polski.
  W ten sposób Chopen będzie lotniskiem biznesowym i dla zamożnych klientów ponieważ istnieje potrzeb zmniejszenia przelotów na miastem.

  Drogie pisiaki zostaniecie surowo osądzeni, wszystkie wasze reformy na opak zostaną odwrócone, a Szydło i Duda pójdą najnormalniej siedzieć za łamanie konstytucji.

 • jakub13579

  Oceniono 19 razy 19

  Może lotniska nie trzeba zmieniać. Wystarczy samo imię. Rozumiem, że lud pisowski nie akceptuje tego Chopina, bo przecież takiej muzyki i obcego nam nazwiska żaden patriota nie wytrzymie słuchać. Można dać imię zenka martyniuka na spółę z lechem kaczyńskim co jak wiadomo najlepszym prezydentem był. W ten sposób lotnisko by zostało i kasa na te wody geotermalne też się w Toruniu ojcu derektoru przyda.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 23 razy 19

  Budowanie takiego lotniska dla 30mln, w większości emerytów, spłacających długi Kaczafiego. W kraju z upadającą walutą i ruchem wizowym do większości krajów świata?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX