500 plus dla seniorów? "Myślimy o 2018 roku, jeśli już... Poczekajmy, ile osób przejdzie na emeryturę"

Oddala się perspektywa wprowadzenia programu 500 plus dla seniorów. Rząd musi poczekać na koszty związane z przywróceniem starego wieku emerytalnego - zapowiedział w programie EKG - Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Ten dodatek jest oczywiście dobrym pomysłem, ale trzeba popatrzeć na realne koszty, bo to będzie około 2,5 miliarda złotych - stwierdził w EKG Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. I zaraz wyjaśnił, że to scenariusz, w którym nie wszyscy seniorzy go otrzymają, tylko ci, którzy, jak to określił, "mają trochę niższe emerytury". - Nie chcę podawać żadnego poziomu, bo można by się do tego przywiązać - stwierdził Kowalczyk.

Po Nowym Roku...

 - Poczekajmy, ile osób faktycznie przejdzie na emeryturę. Ktoś złożył wniosek, zostanie mu to przeliczone i może stwierdzi, że będzie wolał dalej popracować. Bez zamknięcia kwartału trudno będzie oszacować jaka jest tendencja - powiedział minister i dodał: Po nowym roku myślę, że będziemy mądrzejsi. 

Na razie wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad złożyło 170 tysięcy osób, czyli ponad połowa z 300 tysięcy potencjalnych emerytów. Ale Kowalczyk uważa, że jest jeszcze za wcześnie, by na tej podstawie szacować koszty wprowadzenia reformy.

"Na razie trudno wróżyć"

Polityk nie zdeklarował się jednoznacznie, co do terminu ewentualnego wprowadzenia programu.

- Ale czy to możliwe, żeby  ten program był wdrażany w roku 2018 czy raczej dopiero w 2019? - dopytywał prowadzący program Maciej Głogowski.

- Myślimy o roku 2018... jeśli już - odpowiedział Kowalczyk. - Budżet roku 2018 zakłada dość duże koszty związane z obniżeniem wieku emerytalnego. Ale zobaczymy jak one się zrealizują, bo ten wiek emerytalny jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

- Czyli jeśli z tej możliwości skorzysta 100 procent uprawnionych to nie będzie 500plus? - dopytywał dalej prowadzący program.

- No, tak, w takiej sytuacji rzeczywiście nie robimy, ale 100 procent nie będzie. Może koło 70 procent. Na razie trudno wróżyć - podsumował Kowalczyk.

Jednorazowy dodatek 500 plus dla seniorów to projekt Ministerstwa Pracy.

DOSTĘP PREMIUM