"Wychodzimy, żeby pokazać siłę, która się w nas obudziła. Wychodzimy bo walka trwa" [Czarny Wtorek]

"W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy" - Ogólnopolski Strajk Kobiet zachęca kobiety do wyjścia na ulicę w rocznicę Czarnego protestu 3 października i organizuje Czarny Wtorek.

3 października 2016 roku, w dzień Czarnego Protestu, na ulicę wyszło 250 000 kobiet, tyle samo nie poszło do pracy, a pół miliona osób ubrało się tego dnia na czarno. Ta demonstracja siły i świadomości kobiet zmusiła PiS do kroku w tył. – Przypominają o tym na FB organizatorki wydarzenia. W rocznicę tego wydarzenia Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje Czarny Wtorek.

„Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy.” – czytamy w facebookowej stronie wydarzenia.

50 miast w Polsce i na świecie

W ponad 50 miastach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Hadze, Berlinie, Londynie, Brukseli, Wiedniu i Zurychu kobiety znów wyjdą na ulice i rozłożą czarne parasolki, aby pokazać swoją siłę. Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Ratujmy Kobiety 2017 organizuje w tym szczególnym dniu zbiórkę podpisów pod nowym projektem ustawy gwarantującej kobietom wszystkie prawa reprodukcyjne.

Jak na razie Komitet zebrał już 100 tys. podpisów pod projektem, a dzięki temu projekt może trafić do Sejmu. Ustawa dotyczy nie tylko złagodzenia obowiązujących przepisów antyaborcyjnych. To także propozycje dotyczące lepszej opieki okołoporodowej, edukacji seksualnej i zakazu protestowania - przeciwko przepisom aborcyjnym - przed szpitalami i placówkami edukacyjnymi – jak mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna z Inicjatywy Polskiej, wchodzącej w skład komitetu Ratujmy Kobiety.

„W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy.Ogólnopolski Strajk Kobiet zachęca kobiety do wyjścia na ulicę w rocznicę Czarnego protestu 3 października i organizuje Czarny Wtorek. ” – piszą na Facebooku organizatorki.

W Warszawie spotykają się o 17.00 pod Pałacem Kultury i Nauki, następnie przejdą ze wstęgą Niebieskiej Linii na Plac Zamkowy.

TOK FM PREMIUM