Koniec samorządowych programów in vitro? Rząd przygotował ustawę, która może je skutecznie zablokować

Według rządowego projektu ustawy, jeśli podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni lokalny program in vitro negatywnie, samorządy nie będą mogły wdrażać leczenia i to pod groźbą kary finansowej.

To może oznaczać koniec finansowania samorządowych programów in vitro. Rząd przygotował ustawę, która może skutecznie zablokować tę procedurę leczenia niepłodności. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Ten zakłada, że jeśli podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni lokalny program in vitro negatywnie, samorządy nie będą mogły wdrażać leczenia i to pod groźbą kary finansowej.

Zawiłe tłumaczenia

Do tej pory opinia prezesa Agencji nie była wiążąca. Nawet gdy była negatywna, samorządy mogły uruchamiać programy polityki zdrowotnej. Teraz miałoby się to zmienić. Czemu miałaby służyć ta zmiana? Wiceminister zdrowia Zbigniew Król  tłumaczy to dość zawile: - Te programy chcielibyśmy, żeby były ocenianie w sposób metodyczny i naukowy, żeby te rozwiązania rekomendowanych przez agencję były potwierdzone w badaniach naukowych - mówił wiceminister.

Wbrew temu co twierdzi przedstawiciel ministerstwa członkowie Rady Przejrzystości przy Agencji Oceny zawsze odnoszą się do badań naukowych, świadczą o tym choćby ich uzasadnienia do wydawanych opinii.

Jednak nie od dziś wiadomo, że zagorzałym przeciwnikiem finansowania in vitro ze środków publicznych jest minister Konstanty Radziwiłł. To on ogłasza konkurs na szefa Agencji. Wreszcie, to także on powołuje Członków Rady Przejrzystości, których zdanie w tej kwestii  stanie się kluczowe.

W ciągu ostatnich dwóch lat wszystkie programy finansowania in vitro przez władze lokalne otrzymały pozytywną opinię Agencji.

TOK FM PREMIUM