"Polska, nie będąc w strefie euro, pozostanie osamotniona. Obawiam się, że będziemy mieć słabszy głos"

- Polska, nie będąc w strefie Euro może się czuć zaniepokojona zwłaszcza że jest obawa iż poza strefą pozostanie osamotniona - przekonywał Jerzy Buzek na antenie TOK FM.

Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego komentował projekty integracyjne zaproponowane przez Emmanuela Macrona, podkreślał że od dawna mówi iż Polska powinna chociaż dokonać próby wstąpienia do strefy euro i namawia do tego swoich kolegów z Platformy Obywatelskiej. Były premier podkreślał, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 85 procent parlamentarzystów Unii Europejskiej to będą parlamentarzyści ze strefy Euro - poza Euro: tylko 15 procent. "Będziemy mieli słabszy głos - mówił Buzek - I tego się oczywiście obawiam".

Trudniej nam będzie załatwiać polskie sprawy

 Czy w kontekście obecnej polityki polskiego rządu czekają nas w Unii problemy? - pytał prowadzący rozmowę Maciej Głogowski. - Ja bym tego tak nie nazwał. Trudniej nam będzie załatwiać bardzo ważne polskie interesy. Pracownicy delegowani czy kierowcy to jest najlepszy przykład - mówił polityk.

Albo ten wielki budżet, który mieliśmy dotąd: bo byliśmy po prostu krajem, który współtworzył Unię Europejską, który wprowadzał wiele swoich własnych pomysłów - były one realizowane przez całą Europę. Potrafiliśmy również budować rozsądny kompromis, od czasu do czasu rezygnując z czegoś co było dla innych bardzo ważne. Te nasze projekty to są niezwykle ważne. Cała wspólnota energetyczna, unia energetyczna którą budujemy, bezpieczeństwo dostaw gazu, na którym nam przecież tak bardzo zależało i to od dwudziestu paru lat - to jest polski pomysł to jest polska idea, partnerstwo wschodnie...

- Ale wycofaliśmy się z unii energetycznej, z tych pomysłów? - pytał prowadzący rozmowę. - Nie, one się świetnie rozwijają. Ja tylko mówię o tym, jaki Polska miała sposób i drogę do przebijania swoich interesów. Myśmy je naprawdę świetnie realizowali, również w partnerstwie wschodnim: mówię o tym co było naszym pomysłem a stało się dzisiaj programem całej Unii: zarówno problem energetyki jak i nasze relacje ze Wschodem. To Polska była prekursorem tego rodzaju działań a więc my potrafiliśmy przekonać innych do swoich racji i obawiam się że może być coraz gorzej

- Wszystko pan mówi w czasie przeszłym... - ...

- Mówię w czasie przeszłym, tak. Mam nadzieję że będzie również taka przyszłość - dobra dla Polski - podsumował Buzek.

TOK FM PREMIUM