Sędzia Piwnik na czele nowego KRS? "Najpierw poczekajmy, jak zadecyduje pan minister"

- Czy "Fakt" zawsze oznacza fakt? Nie jestem do końca przekonana - tak sędzia Barbara Piwnik odpowiedziała, na pytania dotyczące jej pracy w KRS. "Fakt" napisał, że PiS sonduje, czy b.minister sprawiedliwości chciałaby stanąć na czele nowego KRS.

Barbarę Piwnik na czele Krajowej Rady Sądownictwa,  według informacji tabloidu, widzi sam Jarosław Kaczyński. Sędzie komentuje sprawę powściągliwie.

- Czy "Fakt" zawsze oznacza fakt? Nie jestem do końca przekonana. Ale nie chcę też komentować żadnych plotek - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Dodatkowo, jak poinformowała sędzia Piwnik, zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi wieku emerytalnego sędziów sądów powszechnych, "jest przed złożeniem prośby" do min. Zbigniewa Ziobry ws. kontynuowania pracy. Bo skończyła 60 lat i według nowych przepisów - to minister sprawiedliwości zdecyduje, czy może dalej pracować.

- Najpierw więc poczekajmy, jak zadecyduje pan minister, kiedy taką prośbę otrzyma - mówiła Barbara Piwnik.

Dobra czy zła zmiana?

Odpowiedzi sędzi nie usatysfakcjonowały Dominiki Wielowieyskiej. - Spytam inaczej, czy pani uważa, że dopuszczalne jest, aby 15 członków KRS wybierał Sejm? - pytała.

A była minister sprawiedliwości i prokurator generalna nie dała jednoznacznej odpowiedzi.

- Propozycje które słyszymy, te 3/5, 2/3 czy jakby tych ułamków nie odmieniać,  są o tyle niedobre, że jeśli dyskusja wokół wyboru konkretnego sędziego będzie trwała dwa miesiące -  jakby to wynikało z projektów - to będzie się to bardzo niekorzystnie przekładało na codzienność sądów, spokój jaki powinien towarzyszyć funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości - mówiła Barbara Piwnik w TOK FM.

Jednocześnie sędzia nie krytykowała samego pomysłu, by to Sejm - a nie sędziowie - wybierał członków KRS.

- Nie do końca przekonuje mnie argument, że tylko sędziowie powinni wybierać sędziów. Jest przecież istotny element, wybór będzie się odbywał z grona sędziów, którzy trafili do zawodu na przestrzeni ostatnich lat.  Jeśli więc zakładamy, a wskazywałby na to głosy pojawiające się w dyskusji, że dotychczasowy mechanizm - zarówno jeśli chodzi o powołania na stanowiska sędziów i funkcjonowanie tego środowiska był dobry - to skąd tyle lęk? - pytała sędzia Barbara Piwnik.

A na argumenty Dominiki Wielowieyskiej, że konstytucjonaliści oceniają propozycję wyboru członków KRS przez posłów jako niezgodny z ustawą zasadniczą, odpowiedziała: Nie jestem konstytucjonalistą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Sędzia Piwnik na czele nowego KRS? "Najpierw poczekajmy, jak zadecyduje pan minister"
Zaloguj się
 • lukamipisze

  Oceniono 22 razy 16

  Pamietajmy ze to ona własnie spowodowała to ze afera FOZZ w wielu sprawach sie przedawniła.
  I dlatego wielu PISowców (wtedy partia PC) nie poszło siedzieć.
  Kryże (tak to ten komuch który był ministrem sprawiedliwosci za rzadów PIS) pieknie wszystko pozniej pozamiatał pod dywan.

 • wkkr

  Oceniono 19 razy 15

  Ona ma tę zaletę, że może służyć każdej władzy.
  Dlatego absolutnie nie nadaje się na to stanowisko.

 • zd46

  Oceniono 18 razy 14

  Sposób prowadzenia sprawy FOZZ (Fundusz Obsługi Zagranicznego Zadłużenia)przez sędzię Piwnik ochronił PC Kaczyńskich i Glapińskiego przed odpowiedzialnością karną. Za handel polskim zadłużeniem poniosły odpowiedzialność "płotki": Żemek, dobry znajomy obu panów, i księgowa. Włos nie spadł z głowy tym, którzy na FOZZ zarobili krocie. Teraz powinna nastąpić "rewizja nadzwyczajna" tego procesu przed trybunałem złożonym z niezależnych sędziów. Panowie, Kaczyński i Glapiński, te pieniądze powinny wrócić, natychmiast do budżetu, do Polaków i to przed reparacjami za reperacje a odpowiedzialni winni zniknąć ze sceny politycznej Polski.

 • plastikpiokio

  Oceniono 14 razy 12

  co wy piepszycie????? co wy bzdzicie ????? jaki minister?????? co zdecyduje ??????---w tej zbieraninie decyduje mały kurdupel tak samo jak zadecydował 10 kwietnia 2010 dzwoniąc do brata i wydając polecenie-decyzję.---wszystko w temacie.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 13 razy 11

  No i niech ktoś mi powie, że pisiorstwo to nie bolszewia. Lewicowa minister kandydatem gnoma żoliborskiego na szefa KRS :D :D

 • lk10

  Oceniono 17 razy 11

  Słyszałem jej wywody i to uciekanie od odpowiedzi. Wydawało by się , że to kobieta z jakimś kręgosłupem moralnym ale okazało się , że dla władzy podporządkuje się kurduplowi bez problemu.

 • zd46

  Oceniono 12 razy 10

  Za zasługi dla PC a teraz dla PiS-u dostanie KRS we władanie? Kaczyński spłaca zaciągnięte długi pieniędzmi podatników, tylko gdzie odsetki z kasy PC-PiS?

 • rachuciachu2012

  Oceniono 20 razy 10

  sędzia, który mówi wprost, że się na konstytucji nie zna.... to jak ma ją stosować? przecież dziś każdy obywatel może się WPROST na konstytucję powoływać w postępowaniu przed sądem! ta pani Piwnik jest właśnie przykładem sędziego, który nie powinien już orzekać, powinien pójść na emeryturę i zwolnić miejsce lepszym od siebie. Poza tym sędzia, który już był nawet ministrem sprawiedliwości NIE jest wolny politycznie. Ta pani to zły wybór. to jest wazelina

 • bacowa

  Oceniono 16 razy 10

  Śledząc wypowiedzi Piwnik w mediach było widać że ,,puszcza oko'' do Kaczyńskiego

  dlaczego Minister Sprawiedliwości u Millera za czasów SLD nie ma sprzedać się Kaczyńskiemu, podobnie jak Ogórek?

  byli, są i będą Pawliki Morozowy którzy wolą iść cały czas z wiatrem, a nie pod wiatr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX