"Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej się nie opłaca. To dopiero wywoła kolejny wybuch"

- PiS zrobił bardzo wiele kroków, by pogorszyć sytuację kobiet. Dlatego tak strasznie ważne jest, by kobiety dziś wyszły i protestowały - mówiła w TOK FM Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej". Wg Katarzyny Skrzydlewskiej-Kalukin, zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych nie opłaci się politykom.

Choć przed rokiem do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej nie doszło, środowiska prawicowe nie rezygnują. A partia rządząca cały czas wykonuje ciepłe gesty wobec środowiska prolife.

Zdaniem Katarzyny Skrzydlewskiej-Kalukin z "Dziennika Gazety Prawnej", jakiekolwiek próby przeforsowania jeszcze radykalniejszych przepisów, "wywoła kolejny wybuch". Politycy nie powinni zapominać o lekcji z ubiegłego roku. Bo październikowy Czarny Protest "zmienił bardzo dużo społecznie".

- Widać to po wykwicie różnych organizacji i stowarzyszeń, które powstały - to żyje i się toczy. Uważam że zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji się nikomu nie opłaciła, bo doszło do dużej mobilizacji i do zmiany poglądów na temat aborcji

Spłata powyborczego długu?

Ale mimo skali sprzeciwu kobiet, Prawo i Sprawiedliwość nie pożegnało się definitywnie z pomysłami na zmiany w przepisach antyaborcyjnych. Nawet Jarosław Kaczyński często zabiera głos w tej sprawie.

- Będzie jakaś zmiana. Na 90 proc. jestem pewny, że by zadowolić frakcję twardogłowych - ocenia gospodarz "Poranka Radia TOK FM" Jan Wróbel.

- Sam prezes Kaczyński mówi, że "coś się musi wydarzyć" - podkreśla Skrzydlewska-Kalukin.

Na szkodę kobiet

Zdaniem Agaty Diduszko-Zyglewskiej w rocznicę Czarnego Protestu warto przypomnieć, co PiS zrobił dla kobiet. Wg publicystki "Krytyki Politycznej", rządzący zrobili bardzo wiele, by "pogorszyć sytuację kobiet w Polsce i by przesunąć wszystko w stronę fundamentalizmu".  - Dlatego tak strasznie ważne jest, by kobiety dziś wyszły i protestowały. Bo przez rok sytuacja się pogorszyła - mówiła w TOK FM.

Listę Diduszko-Zyglewskiej otwiera minister zdrowia, który wprowadził recepty na tabletki elleOne. - Pan Radziwiłł mówi publicznie, że nie podałby pigułki antykoncepcyjnej nawet swojej zgwałconej córce i wnuczce. I  doprowadził do tego, że wszystkie polskie  kobiety będą miały trudności z dostępem do pigułki. Wprowadził  - receptę, choć w całej UE kobiety maja łatwy dostęp do elleOne.

Publicystka skrytykowała też pomysły rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. - Rzecznik wprowadził postać "adwokata dziecka nienarodzonego" i postanowił, że rozwiąże problem polskiego alkoholizmu zamykając ciężarne, które się czegoś napiły. A między nimi i ich brzuchem będzie adwokat płodu. Adwokat kobiety nie jest w tym pomyśle przewidziany - podsumowała.

Zmiana się dokonała

Do listy działań pogarszających sytuację kobiet Agata Diduszko-Zyglewskiej dodała m.in. cofnięcie dofinansowania dla organizacji pomagających ofiarom przemocy domowej. Pieniądze straciły np. Centrum Praw Kobiet i Niebieska Linia - telefon zaufania dla ofiar przemocy.

Wiele z organizacji działa tylko dzięki wsparciu sympatyków i sponsorów.

- A pieniądze na przeciwdziałanie przemocy dostał słynny ekspert w tej sprawie - ksiądz Rydzyk - przypomniała publicystka "Krytyki Politycznej".

Diduszko-Zyglewskiej nie zapomniała o pomysłach rządzących, na wycofanie Polski z europejskiej  konwencji antyprzemocowej.

- W Polsce rocznie umiera zakatowanych 400 kobiet, i ok. 30 dzieci. Co roku! Polska postanowiła wycofać się z konwencji ponieważ panom Ziobrze, Dudzie i innym konserwatystom nie podoba się zapis, że religia, tradycja i sprawy honorowe nie mogą być podstawą do dyskryminacji ze względu na płeć, i do przemocy. Dostęp do legalnej aborcji jest w wielu regionach niedostępny. Pojawiła się klauzula sumienia w aptekach - wyliczała publicystka "Krytyki Politycznej".

Diduszko-Zyglewska podkreśla, że od czasu objęcia władzy przez PiS i jego sojuszników dokonała się poważna zmiana w opiniach na temat praw kobiet. -  40 proc. jest za liberalizacją obecnej ustawy. 40 proc. za utrzymanie kompromisu, a tylko ok. 11 proc. jest za zaostrzeniem przepisów. Gdybym więc była politykiem, to wiedziałabym, czego chce suweren - podsumowała w "Poranku Radia TOK FM".

Prof. Fuszara: Prawo do legalnej aborcji, pomoc dla ofiar przemocy, elleOne... Wszystko niszczą>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (119)
"Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej się nie opłaca. To dopiero wywoła kolejny wybuch"
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 23 razy 11

  Tylko partia antyreligijna ma szansę na dokonanie likwidacji dyktatury i PiS.
  Program:
  1) Zerwanie konkordatu.
  2) Usunięcie religii ze szkół i przedszkoli.
  3) Wolność dla kobiet.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 16 razy 8

  Zaczadzenie religijne = niewola i poniżanie kobiet. W każdej religii kobieta jest od rodzenia dzieci, mycia garów i zmywania podłóg. Jeśli kobiety chcą być wolne muszą przestać głosować na religijnych szajbusów, jak PiS.

 • maura4

  Oceniono 18 razy 8

  PIS chce ugotować kobiety, jak tę przysłowiową żabę. Powolutku. Tu odbiorą dostęp do pigułki po, tam procedury okołoporodowe, gdzie indziej dostęp do in vitro. Na pewno wymyślą jak zakazać całkowicie aborcji, faktycznie jej nie zakazując.

 • artau

  Oceniono 12 razy 6

  Dla katonazistów brzuchy Kobiet to część przyrody, którą trzeba uczynić sobie poddaną. W tej, i wielu innych sprawach, nic się nie zmieni, dopóki jesteśmy okupowani przez watykan. Musimy oderwać Pol/s/kę od kościoła, zrywając konkordat, usuwając klechy z instytucji państwowych, i przejmując grunty, nie służące praktykom religijnym.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 9 razy 5

  Mamy taką oto mniej więcej sytuację:
  fundamentalistyczny religijnie rząd i największa opozycyjna partia, w której większość stanowią obyczajowi konserwatyści jak i fundamentaliści religijni.
  Ktoś na nich głosował.
  Ktoś nie poszedł do wyborów, bo jest mu to obojętne.

  Nie mogę się pozbyć wrażenia, że w Polsce, grupa postępowców, ludzi otwartych, działających na rzecz państwa świeckiego, demokratyzacji rozumianej o wiele szerzej niż zwykłe narzucanie poglądów większości, to mizerna mniejszość tego społeczeństwa.
  Nie wiem co nas Polaków wpędziło w opary średniowiecza, w nurt obskurantyzmu i kołtuństwa, w negację nauki (byle szczyl atakuje publicznie profesorów z niekwestionowanym dorobkiem), w pochwałę działań nikczemnych uzasadnianych sprawiedliwością dziejową, w przyzwolenie na narzucanie "jedynie słusznej" optyki (to już przecież przerabialiśmy i za Sanacji i w PRL).
  Tego nie da się wytłumaczyć tylko zaszłościami historycznymi.
  Jest wiele innych europejskich choćby narodów które doświadczały zniewolenia, wojen, eksperymentów politycznych i gospodarczych jak i fundamentalizmu religijnego.
  Dzisiaj poszły jednak inną drogą, patrząc realniej na teraźniejszość i tworząc podwaliny pod lepszą przyszłość dla wszystkich swoich obywateli.
  Tymczasem unosimy się w oparach jakiegoś absurdu, bezrozumnego przekonania, że to my wyznaczamy prawidłowy trend i jesteśmy niekwestionowanym przykładem dla innych narodów.
  Małość to, mizeria intelektualna, chorobliwa megalomania, czy zwykłe wariactwo?

 • monoekann

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe którą ustawę chcą przykryć tym razem.
  zamknięcie granic? obowiązkowa służba wojskowa/terytorialna? rozszerzenie inwigilacji? Ulepszony nabór na sędziów każdego stopnia?

  Aborcja zawsze jest tylko przykrywką... tak samo komisje sejmowe.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 8 razy 4

  A tak poza wszystkim - taki zakaz aborcji, CAŁKOWITY... Znowu wygeneruje martyrologię. W tym pisuar jest absolutnie najlepszy. Moherowe babunie będą latały po cmentarzach, paliły świeczki na grobach córek, wnuczek i ich zygot, zaśniadów Marysiów, pozamacicznych Jasiów itd. I będą miały kolejny krzyż do niesienia. I kolejny argument, żeby sekcie dać na mszę za dwie duszyczki....No skoro lubią...

 • 99venus

  Oceniono 5 razy 3

  Nazywanie parafialnej ciemnoty środowiskami prolife jest nieporozumieniem i fatalnym błędem.To ma oznaczać,że ludzie o odmiennych poglądach są za mordowaniem?
  Najwyższa pora z tym skończyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX