Pokaleczone ręce, zraniona twarz. Straż Leśna użyła noży, by odciąć aktywistów od maszyn

- Straży Leśnej udało się dziś rano zlikwidować blokadę parkingu harwesterów w miejscowości Podwaśki. Funkcjonariusze używali noży, by odciąć aktywistów od maszyn - relacjonuje reporter TOK FM Jakub Medek.

Aktywiści zablokowali pracę drwali w Puszczy Białowieskiej w trzech miejscach. Apelują do premier, by przyjechała i przekonała się osobiście, że minister środowiska kłamie, twierdząc że nie prowadzi wycinek.

Dwie blokady jeszcze trwają

- Straży Leśnej udało się przed chwilą zlikwidować blokadę parkingu harwesterów w miejscowości Podwaśki. Funkcjonariusze używali noży, by odciąć aktywistów od maszyn. Część ekologów ma pokaleczone nożami ręce, jeden został zraniony w twarz.
Pozostałe dwie blokady w głębi puszczy nadal trwają - opowiada reporter TOK FM Jakub Medek, który śledzi sprawę na miejscu.

Aktywiści podkreślają, że ich akcja to odpowiedź na deklarację ministra Jana Szyszko. Kilka dni temu zapewniał on Unijny Trybunał Sprawiedliwości, że nie prowadzi komercyjnych wyrębów w Puszczy. Takich działań trybunał zakazał dwa miesiące temu, jednak zarówno zdaniem ekologów jak i Komisji Europejskiej Polska go nagminnie łamie. Dlatego Bruksela chce, by trybunał nałożył na Polskę kary dzienne. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w tym lub przyszłym tygodniu.

"Ma być ból"

To kolejna bulwersująca akcja Straży Leśnej. W połowie września pisaliśmy o śladach po duszeniu i ciosach w twarz, krwiak pod skronią, bo takie obrażenia spowodowali funkcjonariusze u jednego z aktywistów blokujących wycinki.

Wtedy maszynę kordonem otoczyło kilkudziesięciu strażników leśnych. Jednemu z aktywistów udało się ich ominąć i biegł w stronę maszyny. Funkcjonariusze dopadali go i rzucili między stertę przygotowanego do wywiezienia drewna. Jeden klęczał mu na plecach, drugi na głowie, kilku innych ciągnie za ręce i nogi.

- Zostawcie go! – krzyczeli aktywiści, próbując napierać na kordon straży. - Co ty, naćpana jesteś? Co się tak trzęsiesz? Tak to ty na studia nie zarobisz – pokrzykiwał jeden ze strażników do jednej z aktywistek strażnik w średnim wieku, z dużym wąsem. - Złamiecie mu rękę, zostawcie go - krzyczeli aktywiści. - Ma być ból - odpowiedział z szerokim uśmiechem strażnik.

Nawet 250 tys. euro dziennie

Jeszcze w sierpniu na wniosek Komisji, Trybunał tymczasowo nakazał wstrzymanie cięć. To środek zabezpieczający przedmiot sporu. Polska zabiegała przed Trybunałem o cofnięcie zakazu. Komisja natomiast, posługując się m.in. zdjęciami satelitarnymi, udowadniała, że zakaz jest nagminnie łamany. To pierwszy taki przypadek w historii trybunału. Bruksela wnioskowała też o nałożenie na Polskę kar okresowych, które miałyby wymusić egzekwowanie zakazu cięć. Decyzję w tej sprawie trybunał ma podjąć w najbliższych dniach. Jeśli się zgodzi, za każdy dzień nieuzasadnionych cięć Polska zapłaci karę. Może ona wynieść od kilku do ponad 250 tysięcy euro dziennie.

"Ma być ból", "co tak się trzęsiesz, naćpana jesteś?". Skandaliczna interwencja strażnika w Białowieży

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (218)
Pokaleczone ręce, zraniona twarz. Straż Leśna użyła noży, by odciąć aktywistów od maszyn
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 36 razy 26

  Premier nie przyjedzie, bo Szyszko to pupil Rydzyka i nie chce podpaść. Przepraszanie Rydzyka łatwe nie jest, a za to kosztowne.
  U pisowców jest tak, że kto wcześniej wstanie, ten bierze się za politykę zagraniczną. Działania Szyszki na tym polu będą srogo nas kosztować. Unia pewnie weźmie tę kasę z polityki rolnej. W końcu daje kasę na to, aby lasy w Polsce rosły, a nie żeby je w pień wycinać.
  Kasa z wycinki puszczy, jak niektórzy podejrzewają, ma pójść na przejęcie mediów i dlatego nie ma reakcji na to Kaczyńskiego i rządu.

 • byrcyn11

  Oceniono 34 razy 24

  Kuzwa tyle wiatrołomów leży, że żołnierzy wzywają, a tu byczki ze straży leśnej i kupa maszyn z robotnikami leśnymi, tygodniami są tam, gdzie tak naprawdę nie ma potrzeby !

 • andrzej1.61

  Oceniono 34 razy 22

  Po zmianie rządu a ona wcześniej lub później nastąpi tych bandziorów zwanych leśnikami rozliczyć, sprawdzić majątki, pozbawić emerytur i oczywiście wylać dyscyplinarnie z pracy. Leśnik to coś w rodzaju bandziora z SB lub gestapo.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 29 razy 19

  Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
  Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
  Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
  Nie byłem przecież socjaldemokratą.
  Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
  Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

  Martin Niemöller, 1892-1984
  (niemiecki pastor luterański; wiersz napisany w obozie w Dachau w 1942 r.)

 • inzynier_wroclaw

  Oceniono 24 razy 16

  Oni tylko bronią obowiązującego "prawa" i wykonują "obowiązki wynikające ze służby" - to samo usprawiedliwienie co komunistów którzy bronili nas przed zachodnim zepsuciem i lewactwem, wcześniej nazistów którzy bronili naszą chrześcijańską cześć Europy przed żydowskimi spiskami lub zwolenników karania kobiet za poronienie broniących własnego poczucia wyższości. Żeby zostać bohaterem samego siebie wystarczy znaleźć jakieś prawo i je bronić, zapominając o tym że jak każde powstało w egoistycznym interesie jednostek, np. zarobić hajs na wycince - tzn. nie można sobie pozwolić na działania które mają sens lub dopuścić do autorefleksji i wygląda na to, że nasza "straż" doskonale sobie z tym radzi.

 • saudi 1984

  Oceniono 28 razy 16

  To jest jawne przekroczenie uprawnień ! Straż Leśna w statucie ma zwalczać przestępstwa z zakresie szkodnictwa leśnego (kusownictwo, kradzież drewna itp.). Tutaj natomiast biją ludzi, którzy tą kradzież drewna chcą powstrzymać ! Hipokryzja i choroba psychiczna PiS.

 • waldus059

  Oceniono 38 razy 16

  W ramach ustawy depisowskich odbierzemy emerytury straży lesnej. macie to jak w banku.Sprawy karne to inna sprawa

 • 3jw60

  Oceniono 26 razy 14

  Wszystkie działania Straży Leśnej, Policji czy innych siłowników bezwzględnie należy dokumentować. Władza wieczna nie jest, trzeba mieć dowody żeby im odpłacić.

 • cezarykaminski

  Oceniono 22 razy 12

  na tym polega dupowatość polskiej opozycji. Zamiast jasno zapowiedzieć, że wąsaty burak i każdy leśnik używający przemocy stanie przed sądem po zmianie władzy to wy się podniecacie filmikami na YT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX