"Antypolski, antykatolicki film. Nie powinien ubiegać się o Oscara". Petycja do Glińskiego ws. "Pokotu"

- "Pokot" jest i będzie polskim kandydatem do Oscara w tym roku - to oficjalne stanowisko Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w związku z petycją o wycofanie produkcji z konkursu.

Interwencji w tej sprawie filmu "Pokot" ze strony ministra kultury, Piotra Glińskiego, domaga się Stowarzyszenie im. Biskupa Kajetana Sołtyka oraz Klub Magna Polonia Ziemi Kłodzkiej, które utrzymują, że film godzi w wizerunek naszego kraju. Organizacje chcą też odwołania szefowej PISF-u, Magdaleny Sroki.

Według twórców petycji "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland "jest obrazem w swoim przekazie i narracji antypolskim, antykatolickim i nie powinien reprezentować Polski na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym oczywiście nie powinien ubiegać się o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w roku 2018"

PISF nie zmieni zdania?

- "Pokot" jest i będzie polskim kandydatem do Oscara w tym roku - to oficjalne stanowisko Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w odpowiedzi na petycję. Jak tłumaczą przedstawiciele PISF to wycofanie filmu nie wchodzi w grę, bo obraz Agnieszki Holland został wybrany i będzie rywalizował w kategorii "film nieanglojęzyczny" w tym roku. PISF podkreśla, że trwa kampania promocyjna "Pokotu" w Stanach, film zbiera dobre recenzje, a "The Hollywood Reporter" wymienia go wśród dziesięciu tytułów, które mają największe szanse na nominację.

Odnosząc się do ewentualnej interwencji ministra Glińskiego, rzecznik Instytutu, Rafał Jankowski podkreśla, że zna dwa przypadki z niedalekiej przeszłości, kiedy rządy chciały wycofać filmy - w '90-tym roku były to Chiny, w '96-tym - Iran i, jak mówi, trudno sobie wyobrażać, by do tego grona miała dołączyć dziś Polska.
Choć raz już była na tym polu prekursorem. Dokładnie 27 lutego '82-go roku, kiedy powołując się na antypolską kampanię w Stanach, wycofywała z konkursu "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy. W samym środku stanu wojennego.

Co z szefową PISF?

Jak pisaliśmy wczoraj, nieoficjalnie wiadomo już, że ministerstwo kultury podjęło decyzję w sprawie szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki. Wypowiedzenie ponoć jest już gotowe. Sama Sroka komentuje, że nie dostała żadnej informacji w tej sprawie. Najbliższe posiedzenie rady PISF planowane jest na poniedziałek i wtedy też rada powinna wydać oświadczenie.

Jarzyna o Glińskim: To nie jest minister kultury, a propagandy

TOK FM PREMIUM