"To działania inspirowane przez premier czy ministrów?" - jest wniosek ws. policyjnych przeszukań

PO chce wyjaśnień od premier Szydło, ws. przeszukań w biurach organizacji kobiecych. - Nasze Biuro Interwencji Obywatelskich będzie udzielać wsparcia tym organizacjom - zapowiedział w TOK FM szef klubu PO Sławomir Neumann.

Platforma Obywatelska chce, by podczas najbliższego - przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu - premier udzieliła informacji, na temat policyjnych przeszukań w biurach Centrum Praw Kobiet i Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA. Funkcjonariusze zarekwirowali dokumenty i komputery. Jak tłumaczyli, przeszukania mają związek z postępowaniem dotyczącym urzędników ministerstwa sprawiedliwości.

- Zażądaliśmy od premier informacji, czy to są działania inspirowane przez nią, czy to są pomysły ministrów Błaszczaka i Ziobro - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Sławomir Neumann.

"Cios w organizacje kobiece to przełom. PiS roni porządek - kobiety psują patriarchalne państwo">>>

Zdaniem szefa klubu PO, policyjny nalot "pasują" do innych decyzji rządu, których celem są kobiety.

- Przypomnę "skasowanie" standardów opieki okołoporodowej, recepty na pigułki "dzień po", skasowanie dotacji dla fundacji prowadzącej telefon zaufania dla ofiar przemocy. To wszystko składa się w całość: odsuwa się kobiety. Ten rząd działa przeciwko kobietom, choć premierem jest kobieta - uważa Neumann.

Prócz wyjaśnień od Beaty Szydło, PO zapowiada wsparcie dla  organizacji, w biurach których dokonano przeszukań. - Nasze Biuro Interwencji Obywatelskich będzie udzielać tym organizacjom wsparcia prawnego i innego.

PiS zaostrzy ustawę antyaborcyjną

Sławomirowi Neumannowi nie podoba się pomysł złożenia w Sejmie projektu liberalizującego przepisy antyaborcyjne. Komitet Ratujmy Kobiety zebrał już ponad 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy.

- Uważam, że dziś złożenie takiego projektu zakończy się tym, że w Sejmie gdzie większość ma PiS, pojawi się projekt zaostrzający przepisy. Przestrzegam. My będziemy bronić przed jedną i drugą skrajnością. Pewne jest jedno: ten Sejm nie zliberalizuje przepisów antyaborcyjnych -stwierdził polityk PO.

I przypomniał, że w sprawach światopoglądowych w Platformie nie obowiązuje dyscyplina głosowania.

"Aborcji w ogóle nie powinno być"- "Z punktu widzenia uczestników Czarnego Wtorku PO i PiS to jedno zło?" - dopytuje Wróbel>>>

TOK FM PREMIUM