Głodówka lekarzy rezydentów. Naczelna Rada Lekarska wydała ważne oświadczenie

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do swoich członków, żeby piątek był dniem solidarności z tymi, którzy od 11 dni prowadza głodówkę. W gabinetach lekarskich mają być wywieszane informacje o wyrazach wsparcia dla protestujących - dowiedziało się TOK FM.

Jak dowiedziało się radio TOK FM wszyscy lekarze będą wspierać protestujących od 11 dni rezydentów. Decyzję w tej sprawie podjęła Naczelna Rada Lekarska, która wystosowała  apel do swoich członków, żeby jutrzejszy dzień był dniem solidarności z głodującymi rezydentami w Szpital Dziecięcym WUM przy ul. Żwirki i Wigury 

"Żeby każdy pacjent widział"

W gabinetach lekarskich mają być wywieszane plakaty - czarne z wielkim czerwonym napisem - "Popieram protest lekarzy". Plakaty mają znaleźć się na drzwiach - tak by każdy pacjent wchodząc go zobaczył. W niektórych miejscach lekarze będą się ubierali w koszulki z wyrazami solidarności dla głodujących rezydentów.

Co warto podkreślić Izby Lekarskie w odróżnieniu od związków zawodowych nigdy nie angażowały się bezpośrednio w protesty. Tym razem jest jednak inaczej. Okręgowe Izby Lekarskie organizują transport lekarzy do Warszawy tak, by wesprzeć tych, którzy
już głodują, kolportują koszulki z informacjami o proteście. Rada Lekarska poszła nawet dalej i nie wykluczyła rozszerzenia protestu, jeśli nie będzie porozumienia, a na razie po fiasku rozmów rezydentów z premier ogłosiła dzień solidarności.

"Premier nie spełniła żadnego z postulatów"

Po wczorajszym spotkaniu z Beatą Szydło rezydenci wznowili protest głodowy. Ich zdaniem, rządowa propozycja powołania wspólnego zespołu roboczego, który miałby pracować nad postulatami strajkujących, oznacza niechęć rządu do podjęcia wiążących decyzji.

Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek.

Rezydenci protestujący w Warszawie tłumaczą, że według Światowej Organizacji Zdrowia minimum wydatków, jakie państwo powinno ponosić na służbę zdrowia to 6,8 procent PKB. W Polsce to dziś 4,7 proc.

Lekarze rezydenci to młodzi medycy po 6 latach studiów i są w trakcie specjalizacji. Skarżą się na bardzo niskie zarobki (zarabiają 14 zł za godzinę, a więc od 2100 do 2400 zł netto). Rezydentura trwa od 4 do 6 lat.

Więcej dowiecie się z poniższego filmiku przygotowanego przez samych lekarzy rezydentów. Przedstawiają w nim swoją sytuację i postulaty:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (115)
Głodówka lekarzy rezydentów. Naczelna Rada Lekarska wydała ważne oświadczenie
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 35 razy 29

  A gdzie ZZ "Solidarność" służby zdrowia ?! aha , razem z rządem PiS, taka ochrona praw i interesów pracownika, inaczej :)

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 21

  Właśnie widać, że propaganda rządowa zadziałała. Nie popierać strajku rezydentów bo czy ktoś widział biednego lekarza..A ktoś widział biednego polityka ? Walczą o zwiększenie nakładów na całą służbę zdrowia. Postulaty jasno o tym mówią.

 • pi.mi

  Oceniono 26 razy 18

  Widać, że temat uwiera w poślady kato katobolszewicką niedouczoną biedotę.

  pisowskie szambo wybiło na forum.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 17

  Powodzenia, Młodzi. Wspieram Was z całego serca.

 • knightrider15

  Oceniono 20 razy 14

  No w końcu. Tylko razem możecie im dać radę. Trzymam kciuki za lekarzy

 • arkon4

  Oceniono 15 razy 13

  A te kur.. z Solidarności która działa w słuzbie zdrowia -to co.morda w kubeł ? To już nie związek zawodowy tylko najgorsze pachołki pisowskie...

 • cambrone

  Oceniono 15 razy 13

  Płatne trolle plują na lekarzy.Sami się leczą za lewą kasę z Luksemburga...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 13

  lekarze to wykształciuchy, czyli i tak na pis nie glosują, wiec niech po 6 latach studiów za kare zarabiają te 14 pln na godzinę...
  a Polacy wg PiSu i tak się uzdrowią przy pomocy modłów, kadzideł i egzorcyzmów... no bo to i tak pan Jezus przecież decyduje kto umrze a kto przeżyje

 • boshary

  Oceniono 14 razy 12

  Brawo tak trzymać dla Państwa niem paru groszy a dla:
  8dopłaty dla górników 2mld,
  *banery 19 mln,
  *ipn podwyżki po 1000 na głowę,
  *na rozbite samochody już się zgubiłem ile al dużo,
  *ochrona miesięcznic,
  *rydzyk 40 mln.
  ITD, ITD, lista długa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX