"Pan minister Radziwiłł zdradził lekarzy". Rzecznik PO ostro o szefie resortu zdrowia

- Jeśli dzisiaj nie podniesie się wydatków na służbę zdrowia, to nigdy nie będzie to możliwe - mówi rzecznik PO i przypomina, że dzisiejsze postulaty rezydentów to postulaty Radziwiłła sprzed dwóch - trzech lat.

- Przykro mi to mówić, ale widać, że pan minister Radziwiłł zdradził lekarzy, zdradził swoich zawodowych kolegów i koleżanki - mówił w "Wywiadzie politycznym" Radia TOK FM rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Jan Grabiec dodawał, że fakt iż Konstanty Radziwiłł wystąpił z Naczelnej Rady Lekarskiej jest chyba symbolem tej zdrady. Bo, jak mówił polityk PO, nikt inny tylko minister Radziwiłł zanim został ministrem mówił dokładnie to, co dzisiaj mówią rezydenci: ponad 6% PKB nakładów na służbę zdrowia i dwukrotność średniej krajowej dla rezydentów. Te postulaty dzisiaj powtarzają młodzi lekarze, za starszym kolegą, doktorem Radziwiłłem, sprzed dwóch - trzech lat, to są jego postulaty.

Jarosław Gowin dodaje, że żądania rezydentów mogą rozsadzić budżet państwa - mówiła prowadząca rozmowę Karolina Lewicka. 

Tu mi się coś nie zgadza. Bo jeśli jest tak dobrze, jak mówi wicepremier Morawiecki - pytał rzecznik PO - to czemu jest tak źle jak mówi wicepremier Gowin?

Jan Grabiec przypominał, że 30-proc. podwyżki dla lekarzy rezydentów to zasługa Platformy Obywatelskiej, podwyżka miała miejsce przed kryzysem finansowym - a potem, jak podkreślał Grabiec, było trudniej. Ale - jak dodawał - dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, by PiS, w dużo lepszej sytuacji finansowej, w skali Europy: najlepszej od kilkunastu lat i nadwyżki w polskim budżecie te podwyżki kontynuował.

- Jeśli dzisiaj nie podniesie się wydatków na służbę zdrowia, to nigdy nie będzie to możliwe i lekarze dobrze o tym wiedzą - mówił rzecznik PO.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

TOK FM PREMIUM