#JaTeż "Ujawniajmy. Mówmy: Nie idź do pracy do tego faceta, bo on lubi macać współpracowniczki"

- Akcja z hasztagami #JaTeż nie wystarczy. Musimy nabrać odruchu, żeby ujawniać sytuacje molestowania, a nie milczeć - mówiła w TOK FM Zuzanna Ziomecka z NewsMavens, komentując kolejne odsłony skandalu w Hollywood.

- A co jeśli kobieta nie jest aktorką, a przemoc dotyka ją nie ze strony znanego producenta tylko równie nieznanego mężczyzny? - pytała w swoim programie Agata Kowalska, nawiązując do afery wokół znanego producenta Harvey'a Weinsteina i aktorek, które oskarżają go o gwałt i molestowanie.

Mechanizm władzy

- Świetnie podsumowała to Emma Thompson w BBC Newsnight mówiąc, że to wcale nie chodzi o tę konkretną sprawę, tego konkretnego faceta i te 34 kobiety, które oskarżają go o gwałt. Tylko chodzi o pewien mechanizm, który jest wmontowany w nasz system władzy, który daje przyzwolenie na przemoc seksualną mężczyzn wobec kobiet - komentowała Zuzanna Ziomecka z NewsMavens.

Przypomniała nagrania z czasu kampanii prezydenckiej w USA, na których obecny już prezydent Stanów Zjednoczonych chwalił się, że "może łapać kobiety za cipki, bo jest Donaldem Trumpem". - To nie złamało jego kariery, kobiety nadal na niego głosowały - mówiła. 

#Jateż?

- Każdy pomysł, który jest próbą nagłośnienia tego problemu, jest wart wypróbowania. Jednak to nie wystarczy  - mówiła Ziomecka, komentując akcję w mediach społecznościowych, w ramach której użytkowniczki i użytkownicy oznaczają swoje posty #metoo/ #jateż, zwracając w ten sposób uwagę na powszechność molestowania i przemocy seksualnej.

- Statystyki mamy od lat. W USA co czwarta kobieta doświadczyła molestowania seksualnego w którymś momencie swojego życia. Skala tego problemu jest znana i rozpoznana. Jakoś to nie wystarcza, żeby zmienić rzeczywistość - stwierdziła.

Co więc można zrobić? - Trzeba reagować nie tylko wtedy, gdy nagłaśniana jest taka sprawa, ale potrzebujemy wyrobić sobie odruchy społeczno-towarzysko-zawodowe - mówiła.

- Musimy zrozumieć, że milczenie przyczynia się do kontynuacji takich zachowań. Musimy nabrać odruchu, żeby ujawniać takie sytuacje, nie milczeć. Mówmy sobie: Nie idź do pracy tego faceta, bo on lubi macać swoje współpracowniczki. A jeżeli dowiemy się, że spotkało to naszą siostrę, koleżanką, mamę czy sąsiadkę, to naszą rolą jest im pomóc. Im jest na pewno bardzo trudno o tym opowiadać. Ważne, żeby pomóc im usunąć się z sytuacji, w której są nadal zagrożone i żeby  otoczenie dowiedziało się, że wśród nas jest taki mężczyzna - podsumowała Ziomecka.

Całej audycji możesz posłuchać tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (45)
#JaTeż "Ujawniajmy. Mówmy: Nie idź do pracy do tego faceta, bo on lubi macać współpracowniczki"
Zaloguj się
 • helwiusz

  Oceniono 11 razy 5

  >>chwalił się, że "może łapać kobiety za cipki, bo jest Donaldem Trumpem"<<

  Trochę inaczej to szło. "And when you're a star they let you do it. You can do anything... Grab them by the pussy..."

  Trump twierdził więc, że sławnemu mężczyźnie kobiety pozwalaja na "wszystko", z łapaniem za psiochę włącznie. Nie wiem, czy to prawda (w USA to może być dość bliskie prawdy), ale sens tej wypowiedzi jest jednak nieco inny, niż przytoczony przez Gazetę rzekomy cytat.

 • zdziwiony6

  Oceniono 14 razy 4

  Potępiam wszelkie formy molestowania, ale te słynne aktorki przez wiele lat w milczeniu godziły sie na to, bo uleganie Weinsteinowi dawało role w filmach czyli sławę i pieniądze. I prosze mi nie mówić, że one nie miały wyboru, że były zmuszone się na to godzić. One mogły zdobyć wykształcenie i szukać pracy w innych sektorach gospodarki. Aktorstwo nie jest jedynym zawodem a Hollywood nie jest jedynym miejscem pracy na świecie.

 • popieramkukiza

  Oceniono 11 razy 3

  Maryla Rodowicz też robiła karierę głównie wśród komunistycznych dygnitarzy i jakoś nie specjalnie jej te rzeczy przeszkadzały. Cały HollyChuj oparty jest na dupie i układach.

 • kawabis

  Oceniono 14 razy 2

  Jak się robi karierę macanko i robienie dobrze nie przeszkadza, ba nawet 100 tys $ łagodzi wstyd, jak się jest znanym i ma kasę po 20-30 latach nagle to jest trauma i ból. Dziwne. Kolejna akcja z # i lajkami.

 • swobodan1

  Oceniono 11 razy 1

  Te wszystkie panie, które pomawiają pana Weinsteina zrobiły karierę
  przez łóżko. A gdy zostały aktoreczkami a łóżko im pomogło w karierze
  to niektóre sobie o tym przypomniały po 30 latach. Panie byłyście
  i jesteście prostytutkami !

 • cynnik2

  Oceniono 2 razy 0

  A tak w ogóle bardziej niż ten facet to brzydzą mnie te kobiety.
  Po 30 latach, po tym jak zrobiły karierę, pewnie też grubą kasę, święte w życiu pewnie nie były, przypomniały sobie lata młodości... że Harvey je macał. A wtedy nic, nic? Nie protestowały, nie porzuciły wytwórni, układów, kasy?
  A teraz, jak już nie mają nic do zaoferowania (stracenia), to sobie nagle przypomniały?!

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 0

  Beda takie, ktore wlasnie do tego faceta beda chcialy isc pracowac. Tylko co jak on nie bedzie ich macal?

 • Oceniono 8 razy 0

  " A co jeśli kobieta nie jest aktorką, a przemoc dotyka ją nie ze strony znanego producenta tylko równie nieznanego mężczyzny?" Słyszałem, że w niektórych krajach jest coś takiego jak policja i taka kobieta może się na nią zgłosić. W krajach niearabskich nie potrzebuje nawet towarzystwa mężczyzny żeby tam pójść.
  "Tylko chodzi o pewien mechanizm, który jest wmontowany w nasz system władzy, który daje przyzwolenie na przemoc seksualną mężczyzn wobec kobiet"
  Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda przyzwolenie, polecam teksty feministek na temat przemocy wobec mężczyzn.
  jezebel.com > "have-you-ever-beat-up-a-boyfriend-cause-uh-we-have"

  "Stanów Zjednoczonych chwalił się, że "może łapać kobiety za @@, bo jest Donaldem Trumpem"."
  Nie do końca. Mówił, że "kiedy jest się sławnym i bogatym, kobiety na takie rzeczy pozwalają", można więc założyć, że mężczyźni na wysokich stanowiskach są przyzwyczajeni do pewnej bezkarności. Niestety, wagina jak się okazuje jest towarem, nie hostią.

  "Trzeba reagować nie tylko wtedy, gdy nagłaśniana jest taka sprawa" Czyli trzeba o tym truć ad nauseam, aż temat stanie się tak przegadany, że zapanuje kompletna znieczulica... A przy okazji zdefiniujmy też świński dowcip i męskie spojrzenie jako gwałt, to na pewno doda powagi całej sprawie. Brawo Emma Thompson, jej szanse na oskara właśnie wzrosły, teraz trzeba tylko nakręcić poważny film z niebieskim filtrem.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 0

  "i żeby otoczenie dowiedziało się, że wśród nas jest taki mężczyzna - podsumowała Ziomecka."

  Pani Ziomecka wzywa kobiety do wzbudzenia histerycznej fali publicznych pomówień mężczyzn.
  Kto będzie odpowiadał za fałszywe oskarżenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX