"Dla Jakiego byłoby lepiej, by nie był 'cudownym dzieckiem polityki'. Poprzednicy źle skończyli"

- W obozie Zjednoczonej Prawicy nikt poza Jakim się nie wyróżnia - oceniła w TOK FM Eliza Olczyk. Wg dziennikarki "Wprost" można przypominać wpadki zastępcy min. Ziobry, krytykować za zbyt gorącą głowę, ale pomysły z komisją weryfikacyjną i ust. reprywatyzacyjną są "wyjątkowo dobre".

Patryk Jaki to główny rozgrywający w sprawie reprywatyzacji. A to temat bardzo ważny dla PiS. Wiceminister sprawiedliwości jest główną gwiazdą komisji weryfikacyjnej. A przed tygodniem przedstawił projekt ustawy reprywatyzacyjną.

Od kilku miesięcy spekuluje się o starcie, pochodzącego z Opola, Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta Warszawy. Teraz pojawiły się informacje o sondażach, które dają mu wygraną w I turze takich wyborów.

Eliza Olczyk nie ma wątpliwości, że Jaki bardzo się wyróżnia na tle młodych polityków prawicy. - W obozie Zjednoczonej Prawicy nikt poza Jakim się nie wyróżnia. In minus wyróżnia się Dominik Tarczyński - mówiła w TOK FM.

Ale dziennikarka "Wprost" nie chciałaby nazywać wiceministra "cudownym dzieckiem" polityki.

- Jak słyszę o cudownych dzieciach, to od razu mi się przypomina Michał Kamiński - cudowne dziecko ZChN, Sławomir Nowak-  który był cudownym dzieckiem PO, Adam Hofman - cudowne dziecko PiS. Myślę więc, że dla Patryka Jakiego byłoby lepiej, gdyby nie dostał takiego przydomka. Bo wszyscy oni skończyli marnie, na obrzeżach polityki.

Sukces i wpadki

Jak oceniła Olczyk, Jakiemu można zarzucać skłonność do mówienia rzeczy, "których wiceministrowi nie wypada mówić", liczne wpadki. Ale nie powinno to przesłonić sukcesów. - Przecież pomysł z komisją weryfikacyjnych, nie tylko z punkty widzenia PiS, był wyjątkowo dobry.

Dla Prawa i Sprawiedliwości i jego sojuszników prace komisji to chyba najważniejszy polityczny spektakl. I nikt nie próbuje ukryć, jaki jest polityczny cel prac tego zespołu.

Według polityków prawicy i sprzyjających im mediów - całkowita wina za nadużycia podczas warszawskiej reprywatyzacji leży po stronie władz stolicy - z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele. A Gronkiewicz-Waltz to - przypomnijmy - wiceprzewodnicząca PO.

Jak ocenił prawnik prof. Marcin Matczak, "komisja ma być trybunałem ludowym"  Z kolei Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej", komisja weryfikacyjna "odgrywa, w świadomości obywateli, rolę bezstronnego arbitra". - W tym sensie PiS sprawę reprywatyzacji, na dziś, wygrywa.

Wizerunek

Zdaniem prof. Ewy Marciniak, Patryk Jaki bardzo skutecznie buduje swój polityczny wizerunek. I mimo wpadek, które są powodem do żartów, stworzył "wizerunek osoby, która działa w polityce dla dobra publicznego".

- A nie jest strasznie irytujący? - dopytywał Jan Wróbel, gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

- Rzeczywiście ma wypowiedzi z których, być może, by chciał się wycofać. Jest bohaterem memów, żartów. Ale, mówię to z przykrością, to niemal standard, zwłaszcza wśród młodych polityków. Powiedziałabym, że te jego wpadki mieszczą się w jakimś tam standardzie, choć co to za standard - przyznała politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
"Dla Jakiego byłoby lepiej, by nie był 'cudownym dzieckiem polityki'. Poprzednicy źle skończyli"
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 18 razy 14

  Brak ustawy reprywatyzacyjnej i skutki tego w postaci nielegalnie przejmowanych kamienic to jedno, ale jak można wyjaśnić powstanie "komisji weryfikacyjnej" w - przynajmniej teoretycznym - państwie prawa?

 • lubiedobrze

  Oceniono 14 razy 12

  Ma wszystkie cechy młodego Macierewicza.
  Więc gdybym był szefem delagatury KGB na Polskę zainwestowałbym w jakiegoś tego pokroju geniusza.

 • jael53

  Oceniono 13 razy 11

  Ustawa reprywatyzacyjna, którą przypisuje sobie Patryk Jaki, to jest stary pomysł, zgłoszony w 1995 przez PPS. Warto sprawdzić, bo to wystąpienie ówczesnego posła Piotra Ikonowicza jest w sieci dostępne. Projekt PPS został zamrożony w komisji i jakoś PiS nie odmroził jej w latach 2005 - 2007. Warto się zastanowić nad tym, dlaczego projekt został na 22 lata zamrożony - i czyimi głosami.

  tzw. "projekt Jakiego" to niemal dokładnie projekt PPS - najważniejszą zmianą jest wysokość ekwiwalentu za nieruchomości: Ikonowicz proponował 30%, Jaki proponuje mniej.

 • 333a3

  Oceniono 13 razy 9

  Pierwszy sekretarz Kaczor Kartofel i jego kacyki partyjne wyjątkowe przygłupy

 • tygrys102

  Oceniono 13 razy 9

  prymitywny obszczymur pisowski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX