Kolejne piekarnie podnoszą ceny chleba. Przede wszystkim produktów ekskluzywnych

Podwyżki cen chleba są maksymalnie kilkuprocentowe, za to - jak się wydaje - dość trwałe, ponieważ wzrosty cen pieczywa wywołują "czynniki obiektywne": więcej kosztują prąd i transport a także pracownicy.

Proste wyliczenia nie pozostawiają złudzeń: podwyżki cen zaczęły się jeszcze latem: wówczas za półkilogramowy bochenek zwykłego chleba trzeba było średnio zapłacić 2 złote i 28 groszy, na koniec roku - jak szacują eksperci - będzie trzeba za niego wyłożyć już 2 złote i 40 groszy.

Na podwyżki cen pieczywa decydują się kolejne piekarnie. Aleksandra Cichowska - Majchrzak, menedżer piekarni "Grzybki" w Warszawie przyznaje, że już latem było wiadomo, że wzrosną ceny zbóż i owoców. W przypadku tej firmy podwyżki dotyczą kilkunastu produktów i sięgają zazwyczaj kilku procent. Chodzi przede wszystkim o produkcję rzemieślniczą, czyli na ogół produkty ekskluzywne, a zatem ciężkie pieczywa takie jak chleby żytnie i razowe.

Przyczyny podwyżek to w większości tzw. "czynniki obiektywne"

Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyjaśnia, że na wzrost cen pieczywa wpływa co najmniej kilka czynników, wśród nich wymienia niskie zasoby zbóż, gorszej jakości ziarno konsumpcyjne i droższe ziarno z importu. Ekspertka podkreśla też, że rośnie popyt na pieczywo wyższego gatunku, bo konsumenci coraz częściej chcą się zdrowo i racjonalnie odżywiać.

A właściciele piekarni dodają, że do podwyżek cen chleba zmuszają ich ponadto coraz wyższe ceny energii i kosztów transportu a także wzrost kosztów zatrudnienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (46)
Kolejne piekarnie podnoszą ceny chleba. Przede wszystkim produktów ekskluzywnych
Zaloguj się
 • fleshless

  Oceniono 25 razy 15

  i tak 500+ zamienia się powoli w 480+
  tylko tego, niestety, nie uczą w szkole,..

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 9

  Już raz "Czynniki obiektywne" także spowodowały podwyżki cen żywności, a potem "komusza" władza strzelała do stoczniowców w Trójmieście...
  Pisowski jełopy myślą że jak rozdadzą miliardy z budżetu, bez jakichkolwiek inwestycji to stanie się cud i Polska się zmieni w drugą Szwajcarię... Niestety historia uczy czegoś zupełnie odwrotnego

 • sailor20170605

  Oceniono 16 razy 4

  Przez ostatnie dwa lata podrożało masło, wieprzowina, cukier, ..........,a ostatnio chleb. Ciekawe kiedy ciemna luda zorientuje się, że z 500 srebrników niewiele zostało. Pewnie wówczas kiedy okaże się, że nie ma z czego spłacać kredytów zaciągniętych pod pińcet na laptopy, telewizory, AGD, samochody itp. Tylko wówczas będzie za późno bo komornik będzie pukał do drzwi.

 • bihepi

  Oceniono 3 razy 3

  "...piekarnie podnoszą ceny chleba...."
  Jest to wina spekulantów i innych wrogów mas pracujących.

 • baj62

  Oceniono 5 razy 3

  A miało nie być podwyżek żywności, PiS żerując na fobiach ludzi myśli że nie zauważą podwyżek, Teraz obiecuja zniesienie abonamentu, a po wyborach będzie zwrot o 189 stopni, itak bedzie od wyborów do wyborów jeśli pozwolimy rządzic PiS-owi.Już sobie wyobrażam ile i jakich kosztów będzie wymagała poprawa partactwa PiS-owskiej władzy. Wrócimy do radosnej twórczości Balcerowicza.

 • januszz4

  Oceniono 10 razy 2

  Im bardziej chleb podrożeje, tym szybszy koniec pisowskiego cymbalstwa. A tak w ogóle, to zamiast drogiego chleba, można jeść ciasteczka.

 • punter

  Oceniono 3 razy 1

  Nie stać was na chleb to żryjcie ciastka.

  To zdaje się powiedział Prezes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX