Obietnice Radziwiłła nikogo nie przekonały: Pozostaniemy w ogonie Europy. Bojkot

- Jesteśmy w ogonie Europy. Zapowiedź ministra powoduje, że Polska w tym ogonie zostanie - tak deklaracje min. Radziwiłła podsumował Tomasz Karauda. Lekarze-rezydenci nie przerywają protestu. Związkowcy i pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego bojkotują obrad zespołu min. Radziwiłła ds. finansowania służby zdrowia.

Komitet Stały RM przyjął projekt ustawy zwiększającej nakłady na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB. Cel am zostać osiągnięty w 2025 roku.

Ta decyzja nie wnosi niczego nowego, do sporu między lekarzami-rezydentami a rządem. Bo rządzący nie zdecydowali się na żadne ustępstwa. Chcą by wydatki budżetowe na służbę zdrowia wzrosły do 2021 roku do poziomu 6,8 proc. PKB.

- Rząd premier Beaty Szydło traktuje zdrowie jako priorytet - deklarował min. Konstanty Radziwiłł. Ale chyba nikogo nie przekonał.

Wystąpienie szefa resortu zdrowia obserwowali protestujący lekarze. Jak relacjonuje reporter Radia TOK FM, wystąpieniom Radziwiłła i min. Henryka Kowalczyka towarzyszyły "głosy niedowierzania, kręcenie i parsknięcia zażenowania".

- Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o nakłady na służbę zdrowia, zapowiedź ministra zdrowia powoduje, że w tym ogonie Polska pozostanie. Jaką mamy gwarancję, że plan dojścia do podwyższenia wydatków będzie realizowanym, jeśli zmieni się ekipa rządząca? - pytał Tomasz Karauda, lekarz-rezydent protestujący w Warszawie.

Protestu nie przerywają też lekarze ze Szczecina i Łodzi, gdzie akcja protestacyjna zaczęła się dziś.

Bojkot obrad

Na piątek zaplanowano rozmowy zespołu ds. finansowania służby zdrowia, który według min. Konstanty Radziwiłła jest najlepszym miejscem do rozmów o przyszłości służby zdrowia.

Obrady bojkotują związkowcy i pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego. - Miejscem do dyskusji na temat tego, co należy robić - nie tylko jeśli chodzi o wynagrodzenia, ale o zmiany systemowe, jest nasz Zespół Usług Publicznych, który zbiera się 24 października - poinformowała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Pod znakiem zapytania stoi udział w obradach przedstawicieli związków zawodowych. -  Dostaliśmy zaproszenie,  ale nie potwierdziliśmy na razie obecności.Podziękowaliśmy za zaproszenie. Podkreśliłem, że dziś o 17 zbiera się Porozumienie Zawodów Medycznych, a jutro rezydenci - mówił Tomasz Dybek, szef komitetu protestacyjnego PZM.

"Solidarność" już w środę zapowiedziała, że nie weźmie udziału w obradach zespołu min. Radziwiłła. jak ocenił szef związku - Piotr Duda - To Rada Dialogu Społecznego jest "jedynym podmiotem i platformą" do rozwiązania problemów w związku z protestem rezydentów.

Protest młodych lekarzy trwa 18 dzień. W Warszawie, Szczecinie i Łodzi rezydenci prowadzą protest głodowy.

"To co zrobiło TVP, to po prostu świństwo"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM