"Już teraz brakuje jaj w polskich sklepach. Jadą tam, gdzie lepiej płacą"

- Polskie jaja są tak dobre, że na rynkach europejskich uzyskują cenę dla eksportera ponad 40 gr za sztukę średniego jajka typu M - mówił w TOK FM Janusz Piechociński.

- Już teraz brakuje jaj w polskich sklepach. To jest bardzo ciekawe zjawisko, bo polskie jaja już emigrują. Są tak dobre, że na rynkach europejskich uzyskują cenę dla eksportera ponad 40 gr za sztukę średniego jajka typu M ze zwykłej hodowli, podczas gdy na rynku krajowym to jest 38-39 gr, a rolnik ma 32 gr - mówił w TOK FM Janusz Piechociński, były wicepremier, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.

- Mamy rekordową liczbę kurczaków na brojlery. Jesteśmy największym krajem w Europie handlującym drobiem - wyliczał Piechociński. 

- Czyli będzie drożej? - pytał prowadzący program Maciej Głogowski.

-  A nie zauważył pan już ponadprzeciętnego wzrostu cen? Mamy ruch w płacach, dotykający mniejsza i małą przedsiębiorczość - stwierdził były minister gospodarki

Jak powiedział były wicepremier "2 lata po wyborach nie ma PL w ruinie, dołączyliśmy do najbardziej rozwiniętych gospodarek, na to złożyła się ciężka praca kilku pokoleń polityków i przedsiębiorców".

Zapotrzebowanie na polskie jajka zagranicą to zapewne wynik skandalu, który wybuchł, gdy okazało się, że w Holandii doszło do skażenia jaj trującym środkiem owadobójczym - Fipronilem. Panika wybuchła również w Niemczech i Belgii, gdzie dotarły skażone holenderskie jajka.

Drożeje chleb, masło...

Niedawno pisaliśmy, że kolejne piekarnie podnoszą ceny chleba. Podwyżki cen chleba są maksymalnie kilkuprocentowe, za to - jak się wydaje - dość trwałe, ponieważ wzrosty cen pieczywa wywołują "czynniki obiektywne": więcej kosztują prąd i transport a także pracownicy. Chodzi przede wszystkim o produkcję rzemieślniczą, czyli na ogół produkty ekskluzywne, a zatem ciężkie pieczywa takie jak chleby żytnie i razowe.

W sierpniu w skali roku żywność (bez napojów) podrożała o 4,6 proc. - tak podaje GUS w „Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w sierpniu 2017 r.” W tym na przykład ceny jogurtów wzrosły w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku o 7,8 proc., jaj o 6,7 proc., owoców o 5,3 proc., mięsa o 4,8 proc., a masła aż o 42,9 proc.

DOSTĘP PREMIUM