"Hail Trump, hail nazi!". Schnepf mówi kim jest zaproszony do Polski Richard B. Spencer

Biały supremista, który chce Ameryki dla białych i wykrzykuje "Hail Trump, hail nazi", ma przyjechać do Polski tuż przed Świętem Niepodległości. - Brzmi strasznie. Richard B. Spencer wprost nawiązuje do nazizmu - mówił b. ambasador w USA Ryszard Schnepf pytany o zaproszenie dla działacza National Policy Institute (Alt-Right).

Richard B. Spencer ma pojawić się w Polsce przy okazji konferencji "Europa przyszłości, wizja po upadku Zachodu", która na dzień przed Świętem Niepodległości organizuje Kongres Narodowo-Społeczny powiązany z Młodzieżą Wszechpolską.

Zaproszenie na spotkanie z Richardem B. SpenceremZaproszenie na spotkanie z Richardem B. Spencerem Fot. FB

O wizycie radykała w Polsce Piotr Kraśko rozmawiał z Ryszardem Schnepfem, dyplomatą i byłym ambasadorem Polski, m.in. w USA.

- Spencer wykrzykuje "Hail Trump, hail nazi, hail zwycięstwo!", chce Ameryki dla białych, a teraz okazuje się, że miałby przyjechać do Polski zaproszony przez Kongres Narodowo-Społeczny przed Świętem Niepodległości - zaczął Kraśko.

Część wciąż marzy o Ameryce dla białych  

W ocenie dyplomaty, działalność białego supremisty, jak lubi o sobie mówić Richard B. Spencer, wpisuje się w marzenia części społeczeństwa o Ameryce "tylko dla białych".

- Gdzieś w tym wyborze Donalda Trumpa było marzenie o powrocie do białej Ameryki z lat 60., kiedy Stany Zjednoczone były wiodącym krajem, jeżeli chodzi o poziom życia - dzisiaj tak nie jest. Przeciętny obywatel powie: nie jestem rasistą, ale chciałbym, żeby ci czarni znali swoje miejsce. To jest tego typu narracja. Richard Spencer popierając Donalda Trumpa kilkakrotnie, co jest niewygodne dla samego prezydenta, lansuje koncepcje, które powinniśmy znać z historii. To jest nawiązanie do nazizmu, to ruch narodowo-socjalistyczny w Niemczech, teoria wyższej rasy, przestrzeni życiowej i konkretne wydarzenia w USA, czyli m.in. wydarzenia w Gainsville na Florydzie, gdzie tamtejszy uniwersytet został przymuszony do zgody na wykład Spencera. Doszło do zamieszek, wprowadzono stan wyjątkowy, były próby użycia broni przez białych supremistów, którzy zostali zatrzymani - przypomniał Schnepf.  

- Teraz dowiadujemy się, że Spencer, którego władze Węgier nie wpuściły w 2014 roku, a on sam dostał zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen, w tym Polski, ma być gościem w związku ze Świętem Niepodległości. Brzmi strasznie - ostrzegał dyplomata. 

- W naszej kulturze odwoływanie się do koncepcji, które mają swój rodowód w nazistowskich Niemczech, jest czymś absolutnie nie do akceptacji, ponieważ mówimy w tej chwili o niemalże unicestwieniu narodu polskiego w okresie II wojny światowej. Pytanie jest, czy ci organizatorzy, którzy zapraszają Richarda Spencera o tym pamiętają, czy może tylko wybierają te fragmenty, które pasują do absurdalnej tezy o tym, że biała rasa powinna odzyskać swoją wiodącą rolę w świecie - zwrócił uwagę Ryszard Schnepf.  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
"Hail Trump, hail nazi!". Schnepf mówi kim jest zaproszony do Polski Richard B. Spencer
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 25

  nie rozumiem dlaczego święto odzyskania niepodległości, zawłaszczają sobie wyznawcy Adolfa Hitlera a reszta społeczeństwa polskiego się na to godzi bez szemrania?
  zapraszanie jawnego nazisty do kraju gdzie stoją "jako świadkowie historii" obozy zagłady, to niezła aberracja kolesi w sraczkowatych koszulach, którzy o małe rozmiary swojego przyrodzenia obwiniają "obcych"

 • bihepi

  Oceniono 16 razy 16

  Ma przyjechać do Polski tuż przed Świętem Niepodległości??
  Cudownie....
  To akurat wtedy, kiedy inny miłośnik fuhrera dostanie tej swojej miesięcznicy.....
  Kiedyś było
  "Dwoje na huśtawce" 1962,
  będzie
  "Dwóch na taborecie" 2017.

 • ar.co

  Oceniono 29 razy 15

  Sądząc po głosach trolli, sterowanych z KC PiS - wszystko dzieje się za zgodą najwyższych władz tej partii. Niech tylko potem członkowie PiSu nie opowiadają, że "nie wiedzieliśmy".

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 14

  Fajna konferencja. Potrzebna niezwykle. Bilety nawet są.
  "Europa przyszłości, wizja po upadku Zachodu".
  Po upadku zachodu, to już tylko wschód zostanie, czy jak ???
  Koniecznie muszę pójść. Tylko jak zrobić, żeby się nie porzygać ???

 • puzonik48

  Oceniono 32 razy 14

  Przecież nie mógłby wybrać Wielkiej Brytanii ,bo ta nie wpuściłaby faszysty do kraju ,więc wybrał przyjazną neofaszystom Polskę :((((

 • bihepi

  Oceniono 17 razy 11

  Czy ten Richard B. Spencer nie wie, że WOLSKA DLA WOLAKÓW??
  Niech się buja.... Dość już mamy tutaj różnych Wassermanów, Szaferfakerów i innych niepolaków.

 • ginztonickiem

  Oceniono 23 razy 9

  No a kogo ma zaprosić faszystowska organizacja? Wegetarian? Lewaków? Normalnych? Nie rozumiem zdziwienia.

 • aeromonas

  Oceniono 10 razy 8

  To koszmarny chichot historii, że w Polsce - kraju, który tyle ucierpiał z rąk nazistów teraz odradza się faszyzm i to nie wstydliwie w podziemiu, ale całkiem jawnie, za przyzwoleniem najwyższych władz państwowych. Hańba!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX