Prezes IPN do młodzieży: Mam nadzieję, że wyczyścicie Polskę z pozostałości po komunizmie

- Jak można bronić sowieckich, komunistycznych bohaterów, aparatczyków, którzy wycierali się po komitetach partyjnych? Mają być naszymi bohaterami? - zwracał się do młodzieży prezes IPN na spotkaniu, które miało dotyczyć parlamentaryzmu.

"Młoda polska szkoła parlamentaryzmu" - to tytuł konferencji, na którą uczniów i nauczycieli zapraszała lubelska kurator oświaty. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prezes IPN i doradca prezydenta A. Dudy. Miało być o parlamentaryzmie, a o czym było?

Prezes IPN, dr Jarosław Szarek zaczął swoje wystąpienie od zwrócenia się bezpośrednio do młodzieży. Przekonywał, że przyszłość Polski zależy właśnie od niej.– Największym zadaniem dla Polski jest teraz wychowanie przyszłej elity, elity wrażliwej na naszą przeszłość, szanującej naszą tożsamość, elity wykształconej na polskiej kulturze, dumnej z 1050-letniej przeszłości. To bardzo przykre, że taką elitę po tylu latach od odzyskania wolności musimy dopiero tworzyć – mówił Szarek.

„Wtedy dopiero będzie wolna i niepodległa”

Dowodził, jak ważne są przemyślenia. – Przemyślenia, jakiej chcemy Polski, bo to wy w tej Polsce będziecie żyć i wasze dzieci. I tu trzeba wielkiej odpowiedzialności i zastanowienia się, czym jest niepodległość. Przed stu laty nasi przodkowie podjęli gigantyczny wysiłek. Nie wiem, czy dziś w takim stanie państwa, elit jakie mamy, czy my byśmy byli w stanie podjąć tak gigantyczny wysiłek – mówił Szarek.

W swoim wystąpieniu nawiązał też do komunizmu. Mówił, że nie rozumie jak dziś po tylu latach można bronić nazw niektórych ulic (zmiana w ramach dekomunizacji – przyp. red.).

– Jak można bronić sowieckich, komunistycznych bohaterów, aparatczyków, którzy wycierali się po komitetach partyjnych? Mają być naszymi bohaterami? Brakuje nam bohaterów? To jakieś kompletne nieporozumienie. Mam nadzieję, że wy to świadomie zmienicie, że wyczyścicie Polskę z tych pozostałości po komunizmie. Wtedy dopiero będzie naprawdę wolna i niepodległa – mówił Szarek.

"Zachód podeptał wszystkie wartości"

Jarosław Szarek odniósł się też do państw, które uznawane są za otwarte i tolerancyjne. – Jak kończą państwa, które idą do otwartości? Wystarczy włączyć telewizor i zobaczyć, jak kończy Europa Zachodnia, która podeptała te wszystkie wartości. My mamy szansę zawrócić z tej drogi, chociaż bardzo wielu chciałoby, abyśmy podążyli tym szlakiem – mówił Szarek.

Argumentował, że Polska potrzebuje wspólnoty. – I to jest zadanie dla was – zwrócił się do uczniów szkół z Lubelszczyzny – tworzenie wspólnoty wokół naszej tożsamości, dumnej, niezwyciężonej. Możemy być dumni z naszej przeszłości, ale mamy też dług wobec niej. I ten dług możecie spłacić budową lepszej, sprawiedliwej, uczciwej Polski.

Parlamentaryzm – co to takiego?

Pojęcie wyjaśniał młodym ludziom wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – To jest współczesny system rządów, który w większości krajów europejskich ma różne odmiany, ale sprowadza się do jednego – do tego, że najważniejszym organem władzy publicznej jest parlament. Parlament, czyli miejsce, w którym się mówi, rozmawia. Ale, żeby kształtować demokrację trzeba mieć, o czym mówić. Bo nie chodzi w parlamencie o rozmowę o niczym, czy rozmowę bez sensu; o mówienie dla samego mówienia, wyrywania zdań z kontekstu po to, by mieszać autora danego zdania z błotem – przekonywał młodych ludzi wojewoda lubelski.

P. Czarnek mówił też o samej demokracji. – Czy parlamentaryzm rzeczywiście będzie demokracją, czyli wymianą opinii i poglądów, ale prawdziwych opinii i poglądów, a nie zmyślonych, zakłamanych, zdeformowanych tylko na potrzeby konkretnej formacji czy konkretnego środowiska. Parlamentaryzm na tym właśnie polega, żeby rozmawiać i na podstawie rozmowy podejmować konkretne decyzje – mówił Czarnek. W jego ocenie, podstawą dobrych decyzji są tylko prawdziwe opinie i poglądy.

Kilka osób w trakcie konferencji wyszło. - Trochę nam to zalatuje, powiem szczerze, propagandą. Wynotowałam sobie, że ciągle jest tu mowa o uczciwości, że musimy budować uczciwą Polskę. A dzisiejsza polityka nie do końca mi z tą uczciwością gra, i dlatego wyszliśmy - powiedziała nam do mikrofonu jedna z nauczycielek (chciała pozostać anonimowa). 

Minimum patriotyczne, czyli?

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy w swoim wystąpieniu porównywał tożsamość narodową z Facebookową. Przekonywał, że FB jest czymś, co szkodzi. Mówił też, że trzeba się zastosować do tzw. minimum patriotycznego.

Co to takiego? – Ono składa się z trzech części. W dzisiejszym, zmieniającym się świecie Polakom potrzebne jest własne, suwerenne państwo. Po drugie, dobrym patriotą może być osoba wierząca, niewierząca czy niemająca wyrobionego stanowiska w tej kwestii, ale nie można być dobrym Polakiem nie doceniając roli chrześcijaństwa w dziejach polskiego narodu i państwa. I punkt trzeci, można krytykować naszą przeszłość, naszą historię, ale nie można się od niej odwracać i jej fałszować – mówił Zybertowicz.

O polskich obowiązkach w kontekście historii, teraźniejszości i przyszłości mówił dr hab. Tomasz Panfil, historyk znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi m.in. o Żydach. W "Gazecie Polskiej" pisał m.in., że "Po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle". Gdy chcieliśmy porozmawiać, usłyszeliśmy dziś „Ja z TOK FM nie rozmawiam”.

Konferencja w Lublinie to początek projektu – jak mówiono, to projekt na długi czas, spotkania z młodzieżą mają być w całej Polsce. Na tej w Lublinie przedstawiono m.in. krótki film z symbolem Polski walczącej czy hasłem „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu zamiast totalnej głupoty w życiu i w sztuce”.

"Jeśli PiS zagrozi utrata władzy w 2019 roku, zrobią wszystko, żeby wyborów nie było"

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (185)
Prezes IPN do młodzieży: Mam nadzieję, że wyczyścicie Polskę z pozostałości po komunizmie
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 52 razy 42

  Spoko, wyczyścimy - czyli Piotrowicz i Kaczyński: won , piso-komuchy.

  A przy okazji quiz polityczno-historyczny ("kto to powiedział" ?)

  1)
  "Wilcza natura imperializmu niemieckiego nie zmieniła się od czasów Ulricha von Jungingena."
  A) Jarosław Kaczyński B) Władysław Gomułka

  2)
  "Wielka danina krwi złożona przez tysiące członków naszej partii w walce z Niemcami o wyzwolenie Polski, leżą u podstaw naszej czołowej pozycji."
  A) Antoni Macierewicz B) Władysław Gomułka

  3)
  "Pana głos i tak nic nie znaczy" ( w Sejmie, do posła opozycji któremu awaria urządzenia do głosowania uniemożliwiła oddanie głosu)
  A) Stanisław Piotrowicz B) Edward Gierek

  4)
  "Kiedy jeżdżę po kraju - a trzeba wam wiedzieć, że nie lubię wysiadywać za ministerialnym biurkiem, bo ciągnie mnie w teren - to nieraz na nie trafiam. Widzi się w maju po wsiach grupy ludzi śpiewających przy polnych kapliczkach. Każę wtedy kierowcy, by zwolnił i nie naciskał klaksonu, aby im nie przeszkodzić, asam słucham i zachwycam się: ileż piękna w tym śpiewie, jakże wzruszające są te nasze maryjne pieśni..."
  A) Jan Szyszko B) Mieczysław Moczar

  5)
  Idzie o wielką sprawę – o to, aby w obrębie życia jednego pokolenia zbudować drugą Polskę.
  A) Piotr Gliński (minister kultury PiS) B) Edward Gierek

  6)
  Budowanie i wsparcie dla nowych elit, instytucji, musi trwać. Elit nie stworzy się w rok. Czasem trzeba całego pokolenia.
  A) Piotr Gliński B) Edward Gierek

  7)
  Partia kieruje, a rząd rządzi.
  A) Jarosław Kaczyński B) Edward Gierek

  8)
  Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (...) – tym lepiej dla sprawy. To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą.
  A) Jarosław Kaczyński (o przeciwnikach politycznych) B) Edward Gierek (o przeciwnikach politycznych)

  9)
  W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków.
  No i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony.
  A) Jarosław Kaczyński (o przeciwnikach politycznych) B) Edward Gierek (o przeciwnikach politycznych)

  10)
  Nasi przeciwnicy to strasznie mali ludzie, marni pod każdym względem – intelektualnym i moralnym.
  A) Jarosław Kaczyński B) Edward Gierek

  11)
  Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy, zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych. Możecie jeszcze krzyczeć (...), lecz to nie zawróci nas z drogi.
  A) Jolanta Szczypińska B) Władysław Gomułka

  12)
  Prosze im (opozycji) uświadomić, że my zmiany władzy nie przewidujemy.
  A) Jolanta Szczypińska B) Władysław Gomułka

  13)
  Czekista powinien mieć chłodny umysł, gorące serce i czyste ręce.
  A) Stanisław Piotrowicz B) Feliks Dzierżyński

  14)
  "Siedzi jak po wykonaniu wyroku na krześle elektrycznym" (o Władysławie Bartoszewskim)
  A) Krystyna Pawłowicz B) "Krwawa Luna" Julia Brystygier

  15)
  "Edwarda Gierka uważam za najlepszego z Pierwszych Sekretarzy (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) jakich mieliśmy. I to jest pogląd bardzo wielu Polaków."
  A) Jarosław Kaczyński B) Jerzy Urban

  16)
  Nietrudno się domyślić kto łoży na organizowanie awantur w Warszawie i kraju. Różni pogrobowcy starego ustroju.
  A) Mariusz Błaszczak B) Władysław Gomułka

  17)
  Trudno przyjąć, że ostatnia fala protestów była spontaniczna; to była dobrze wyreżyserowana i dobrze opłacona akcja mająca uderzyć w polski rząd. (...) Te protesty organizują ci, którzy utracili władzę, przywileje i wpływy.
  A) Beata Szydło B) Władysław Gomułka

  18)
  Rozróżniam dwie grupy protestujących. Jedna to ludzie, którzy z zainteresowaniem śledzili, co się dzieje. I jest grupa obrońców układu, grupa tych, którzy chcą, żeby było tak, jak było.
  Chcą stać ponad prawem.
  A) Mariusz Błaszczak B) Władysław Gomułka

  ciąg dalszy (i odpowiedzi) w wątku...

 • zdziwiony6

  Oceniono 46 razy 40

  Tak, były komunista Stanisław Piotrowicz powinien stracić mandat poselski.

 • kzet69

  Oceniono 47 razy 39

  Dobry pomysł! Delegalizujemy PiS i likwidujemy IPN to komusze złogi znikną z Polski!

 • rembka

  Oceniono 37 razy 33

  Powinni dodac poddtytul do swoich prelekcji 'Jak byc kompletnym przyglupem, miec tytul profesora, w AD 2017 i tkwic mentalnie w Wiekach Srednich'

 • Oceniono 34 razy 30

  Mam nadzieję, że polska młodzież zastosuje się do sugestii szefa IPN i pogoni z koryta neokomunistów z PiS i ich neokomunistycznych pomagierów z TK, SN, sądów powszechnych, wojska, spółek SP i instytutów okołorządowych.

 • def11

  Oceniono 35 razy 29

  Prymitywna partyjna indoktrynacja za publiczne pieniądze. W normalnym kraju prokurator, w państwie PiS rządowa polityka.

  PiS to ZŁO

 • justas32

  Oceniono 27 razy 25

  Zagłosuję tylko na partię która obieca społeczeństwu likwidację IPN, TVP i Konkordatu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX