Halloween to wstęp do satanizmu? Dominikanin: Chłopiec sprowadził taką dyskusję na ziemię

O. Tomasz Dostatni uważa, że nie należy tracić czasu na zwalczanie święta Halloween. Dominikanin wskazuje, że lepiej jest pogłębiać tradycje chrześcijańskie. Wspomina także podobną dyskusję sprzed paru lat o Harrym Potterze i argument, którego użył wtedy 15-letni chłopiec.

Zwalczanie Halloween przez Kościół, atakowanie dzieci za to, że w tym dniu chodzą i mówią: cukierek albo psikus, o. Tomasz Dostatni uważa za niepotrzebne i niepedagogiczne. - Mam do tego dystans. Uważam, że należy pogłębiać tradycje chrześcijańskie, a nie tracić czas na zwalczanie, np. Halloween - mówi dominikanin.

Zakonnik wskazuje, że lepszym rozwiązaniem, które jednak wymaga większego wysiłku, jest poszukiwanie wspólnego mianownika w doświadczeniu, jakim jest Halloween. O. Dostatni zwraca uwagę, że chrześcijaństwo przez wieki bardzo dobrze radził sobie z podobnymi obyczajami.  

- Nie stawałbym do agresji, konfrontacji, wobec dzieci. Św. Tomasz z Akwinu potrafił całą filozofię pogańską, a za taką uważano filozofię grecką począwszy od Arystotelesa, po prostu to ochrzcić. I tak podszedłbym do tej sprawy, tak aby znajdować płaszczyznę do rozmowy z dziećmi, a dzieci są bardzo chłonne i otwarte. Nie szedłbym na konfrontację, bo ona wytwarza obrony system i pewną agresję i jest zwyczajnie niepedagogiczna - mówi dominikanin.

Wstęp do satanizmu? "Chłopiec sprowadził dyskusję na ziemię" 

O. Tomasz Dostatni wspomina debatę sprzed paru lat ws. książek o Harrym Potterze. Wtedy też wytaczano podobne kontrargumenty, jak ten, że jest to wstęp do satanizmu. 

- Kiedyś w Lublinie zaproponowałem taką debatą: Harry Potter, a chrześcijańskie wartości. Wielu ludzi zajmujących się literaturą dziecięcą mi za to dziękowało. Jednym z najbardziej śmiesznych doświadczeń związanych z tym spotkaniem był głos z sali. Chłopiec powiedział, że nie rozumie tej dyskusji, bo przecież w książce występuje ojciec chrzestny Harrego Pottera. Tym stwierdzeniem 15-latek rozłożył całą dyskusję i sprowadził ją na ziemię - opowiada dominikanin.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (165)
Halloween to wstęp do satanizmu? Dominikanin: Chłopiec sprowadził taką dyskusję na ziemię
Zaloguj się
 • bezy2008

  Oceniono 43 razy 39

  Najpierw KK przejął pogańskie święta i rytuały, przystosował na swoją modlę, a teraz będzie walczył z dynią i cukierkiem. Marni hipokryci

 • chris rhode

  Oceniono 32 razy 24

  Zacznijmy od tego, że Halloween nie jest świętem! To ludowy obyczaj. Poczytajcie Mickiewicza bo pewnie jego też już niedługo zabronią.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 24 razy 22

  jak watła musi byc wiara polskich katolików, skoro tak strasznie boją się, że im ktos odbierze owieczki do strzyżenia

  to co dzieje się w Polsce to jeden wielki skandal

  agresja katolików jest coraz większa i dotyka kazdego aspektu naszego PRYWATNEGO zycia

 • 174pit

  Oceniono 23 razy 21

  Wołanie na puszczy.
  Ale swoją drogą Halloween świętują również chrześcijanie. No, chyba że wykluczymy Brytyjczyków, Irlandczyków i Amerykanów. Tylko kto wtedy zostanie?

 • elemir

  Oceniono 23 razy 17

  A picie mleka to wstęp do kokainizmu.

  Okazuje się, że wśród uzależnionych 100%
  było kiedyś karmionych piersią lub mieszankami dla niemowląt.

  Sam nie lubię estetyki części tych obrzędów i fascynacji śmiercią,
  czy destrukcją, ale zupełnie podobne przebrania (diabeł, śmierć itd.)
  funkcjonowały latami w chłopskiej obrzędowości w Polsce i wtedy
  to księżom nie przeszkadzało. O całej koncepcji świętych obcowania
  i kontaktów z „duszami czyśćcowymi” nie wspomnę.

  Sami ośmieszają religię, którą rzekomo propagują, dobierając Najwyższemu
  przeciwników takich jak Hello Kitty, Harry Potter czy dynia ze świeczką.

 • potwoor2000

  Oceniono 20 razy 16

  myslalem ze amerykanie to dopiero fanatycy religijni i my im do piet nie dorastamy w tym fanatyzmie, a okazuje sie ze w tepocie i ciemnocie bijemy ich na leb.
  Nie przeszkadza im byc gorliwymi chrzescijanami i swietowac halloween

 • potwoor2000

  Oceniono 20 razy 16

  i da sie? da, oczywiscie, trzeba tylko sciagnac betonowa czapke z pustych katobani i pomyslec. Niestety (dla katobetonow) w dobie internetu, telewizji i innych wolnodostepnych mediow czasy sredniowiecza gdy ksiadz pogrozil ci stosem albo lochami i lamaniem kosci juz minely, wiec zostalo to co dala ludziom natura i z czego powinni korzystac, czyli mozgu i dyskusji. A my Polacy jestesmy slowianami i zamiast zajmowac sie czczeniem obcego boga z obcego kraju oddalonego od nas o tysiace kilometrow, powinnismy czcic nasza nature, dbac o nasze srdowisko i czcic nacze drzewa, wode, slonce. Nie pisze tu o powrocie do ciemnoty tylko o rzeczach ktore powiiny nas bardziej obchodzic bo nas otaczaja. Zadnego boga niestety nie ma, a jest za to grom rzeczy ktiore nas otaczaja i ktore bylyby wdzieczne gdybysmy o nie dbali a nie bezmyslnie niszczyli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX