"Od jutra rządzi Nowoczesna. Pierwsza decyzja gospodarcza?" Petru odpowiada wprost

- Wyobraźmy sobie, że od jutra rządzi Nowoczesna. Pierwsza decyzja gospodarcza? - zapytał w Radiu TOK FM prowadzący "EKG" Maciej Głogowski. Ryszard Petru odpowiedział wprost. Ma być liberalnie.

Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej, był gościem Macieja Głogowskiego w "EKG" na antenie Radia TOK FM. Rozmowa rozpoczęła się od tematu wyboru nowego prezydenta Warszawy, jednak po chwili przeszła na tory gospodarki. Na tapetę wzięto kwestie emerytur i podatków.

Konstruktywna krytyka

Ryszard Petru skrytykował gospodarkę w wykonaniu PiS zarzucając rządowi, że brakuje im pieniędzy na istotne wydatki. Prowadzący postanowił zapytać o jego wizję polskiej gospodarki.

- Wyobraźmy sobie, że Nowoczesna rządzi. Pierwsza decyzja gospodarcza? Wyobraźmy sobie, że jutro zaczynacie - zagaił Maciej Głogowski.

Ja bym zaczął od obniżenia i uproszczenia podatków do podatków liniowych. Trzeba oczywiście zobaczyć jaki jest stan budżetu, bo nie zawsze będzie to możliwe w pierwszym uderzeniu. Dwa, trzeba podwyższyć wiek emerytalny.

- zapowiedział Ryszard Petru w "EKG" na antenie Radia TOK FM.

- A ten liniowy podatek spina się budżetowo? - dopytywał prowadzący.

- Spinał się przed wyborami PiSowskimi na poziomie 16 proc. Teraz już prawdopodobnie nie. Trzeba będzie oszczędzić - ocenił Petru.

Państwo to nie biznes

Petru kontynuował wyliczanie. - Prywatyzacja spółek skarbu państwa. PKO SA na przykład, PKO BP... -

- Właśnie je kupiliśmy - zauważył Maciej Głogowski.

- No to co z tego? Głupie decyzje są do odwrócenia. Uważam, że to jest absurdalne, żeby państwo zarządzało dwoma największymi bankami w Polsce - odparł gość Radia TOK FM.

- Czyli w ogóle bez państwa w sektorze bankowym? - zapytał prowadzący.

- Jest Bank Gospodarstwa Krajowego - zauważył Petru.

- To trochę inny bank - nie dawał za wygraną gospodarz programu.

- Ale nie widzę powodu, aby państwo zajmowało się normalną działalnością biznesową. LOT można sprywatyzować. Jest cała masa spółek, które nie muszą być państwowe. Państwowe spółki mają to do siebie, że raz przynoszą dochody, a raz trzeba do nich dopłacać - podsumował Ryszard Petru w programie "EKG" w Radiu TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM