Hausner: "Nie skaczmy w ciemno do basenu z euro, bo to nierozsądne"

"Nigdy nie należy skakać z zamkniętymi oczami do basenu nie będąc pewnym czy jest tam woda i przede wszystkim: czy potrafimy pływać" - mówi Jerzy Hausner komentując słowa Marka Belki.

O tym, by "zamknąć oczy i skoczyć do basenu z euro" mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prof. Marek Belka, który dodawał, że uważa, iż Polska powinna ogłosić zamiar jak najszybszego wejścia do strefy euro. W opinii byłego prezesa NBP i byłego premiera taka deklaracja całkowicie zmieniłaby pozycję Polski w Unii Europejskiej. Belka przyznawał też, że zmieniłoby to całkowicie układ sił politycznych w naszym regionie Europy: wywołało "potężne zastanowienie" w Czechach i "postawiło pod ścianą" Victora Orbana. Były prezes NBP mówił też o argumentach ekonomicznych, np. o tym, że sama deklaracja szybkiego wejścia do strefy euro wywołałaby presję płacową, w ślad za nią presję na wzrost cen a to przyniosłoby realne wzmocnienie złotego.

Nigdy nie należy skakać z zamkniętymi oczami do basenu nie będąc pewnym czy jest tam woda i przede wszystkim: czy potrafimy pływać - komentował w magazynie EKG prof. Jerzy Hausner - W związku z tym jeśli takie jest zalecenie: skaczmy w ciemno to odpowiadam - to nie ma sensu.

Były wicepremier i były członek Rady Polityki Pieniężnej podkreślał, że zawsze był przekonany, iż Polska powinna zmierzać do strefy euro. Zdaniem prof. Hausnera zmarnowano okazję wejścia do strefy euro w 2010 roku, jego zdaniem Polska byłaby w efekcie w sytuacji takiej, jak Słowacja, która źle na tym nie wyszła, choć - jak podkreślał - trudno tak do końca porównywać te gospodarki. Hausner mówił, że skoro ówczesna szansa została zmarnowana to warto próbować stworzyć sobie nową szansę.

Ale dzisiaj politycznie trudno wypatrywać tej szansy - mówił prowadzący rozmowę Maciej Głogowski.

Prof. Hausner podkreślił, że aby zastanawiać się nad aspektami politycznymi trzeba być przekonanym, że taki ruch opłacał się będzie ekonomicznie: żeby tak było polska gospodarka musiałaby być należycie konkurencyjna a w opinii byłego wicepremiera obecnie tak nie jest. Dlatego, jak mówił prof. Hausner, postulat "skaczmy w ciemno" jest nierozsądny.

Całej rozmowy z prof. Jerzym Hausnerem wysłuchasz tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (22)
Hausner: "Nie skaczmy w ciemno do basenu z euro, bo to nierozsądne"
Zaloguj się
 • ja5569

  Oceniono 3 razy 3

  Ja to mam watpliwosci czy Polska w ogole kiedykolwiek to euro przyjmie. Kto wie, czy przedtem niektore kraje sie z € nie wycofaja?

 • ot48

  Oceniono 5 razy 1

  Ale po co wchodzić do euro?
  Złotówka dla rządzących ma przewagę nad euro. Zawsze możne ją zdewaluować i euro będzie kosztować 10 złotych. Od razu nasze zadłużenie wobec euro i dolara zmaleje.

 • plendz

  Oceniono 5 razy 1

  Tak, zaczekajmy jeszcze chwilę, aż wypompują wodę.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 1

  Gdybyśmy do strefy euro weszli 13 lat temu, kiedy euro było po 2,30 - to każdy z nas miałby teraz 2 x wyższą emeryturę lub rentę. Zablokował to niejaki Kaczyński. Motłochowi to nie przeszkadza, bo to dla nich abstrakcja. Ale my ci tego mendo nigdy nie zapomnimy ...

 • bacowa

  Oceniono 9 razy 1

  Hausner, były współpracownik Leszka Millera, Cimoszewicza, Kwaśniewskiego, członek Związku Młodzieży Socjalistycznej, a następnie Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Był także członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, (był sekretarzem Komitetu Krakowskiego PZPR), Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu krakowskim, z rekomendacji senatorów Platformy Obywatelskiej powołany w skład Rady Polityki Pieniężnej

  zaczął puszczać oko do Kaczyńskiego jak obecnie Leszek Miller, wywalona z PiS Jakubiak, kandydatka SLD na prezydenta Ogórek, dawna lwica lewicy Aleksandra Jakubowska (skazana wyrokami sądowymi za kryminalne przestępstwa)

  takich współczesnych Pawlików Morozowów dziś dostatek

 • javall

  Oceniono 2 razy 0

  Pomysl nie jest nierozsadny, Panie Hausner, pomysl Belki jest glupi.
  Moze Belka w ten sposob splaca zobowiazania za fuchy w brukselskich instytucjach finansowych.

 • normalny1977

  Oceniono 4 razy 0

  Czy tego faceta pogięło czy co. Ok kilku 5 lat euro kosztuje 4,25 z drobnymi wychyleniami. Za to LIBOR na euro to 0% albo ujemna, a nie 1,5%. A banki zarabiają na każdym przewalutowaniu 2 grosze. Do tego co dzień kurs inny. Kontraktu podpisać bo ryzyko kursu.I wiecznie te problemy. Komu szkodzi Euro. Ceny w Polsce są takie same wszędzie. Jak coś jest taniej jak masło wywiozą. .Jak coś jest drożej przywiozą nie wiadomo skąd. O co chodzi dlaczego tacy ludzie piszą takie artykuły. Kto im za to płaci i dlaczego tacy profesorowie nie są relegowani z uczelni. Za głoszenie głupot.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 0

  tak najlepiej dyskutujmy o pierdołach przez nastepne 50 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX