Hausner: "Nie skaczmy w ciemno do basenu z euro, bo to nierozsądne"

"Nigdy nie należy skakać z zamkniętymi oczami do basenu nie będąc pewnym czy jest tam woda i przede wszystkim: czy potrafimy pływać" - mówi Jerzy Hausner komentując słowa Marka Belki.

O tym, by "zamknąć oczy i skoczyć do basenu z euro" mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prof. Marek Belka, który dodawał, że uważa, iż Polska powinna ogłosić zamiar jak najszybszego wejścia do strefy euro. W opinii byłego prezesa NBP i byłego premiera taka deklaracja całkowicie zmieniłaby pozycję Polski w Unii Europejskiej. Belka przyznawał też, że zmieniłoby to całkowicie układ sił politycznych w naszym regionie Europy: wywołało "potężne zastanowienie" w Czechach i "postawiło pod ścianą" Victora Orbana. Były prezes NBP mówił też o argumentach ekonomicznych, np. o tym, że sama deklaracja szybkiego wejścia do strefy euro wywołałaby presję płacową, w ślad za nią presję na wzrost cen a to przyniosłoby realne wzmocnienie złotego.

Nigdy nie należy skakać z zamkniętymi oczami do basenu nie będąc pewnym czy jest tam woda i przede wszystkim: czy potrafimy pływać - komentował w magazynie EKG prof. Jerzy Hausner - W związku z tym jeśli takie jest zalecenie: skaczmy w ciemno to odpowiadam - to nie ma sensu.

Były wicepremier i były członek Rady Polityki Pieniężnej podkreślał, że zawsze był przekonany, iż Polska powinna zmierzać do strefy euro. Zdaniem prof. Hausnera zmarnowano okazję wejścia do strefy euro w 2010 roku, jego zdaniem Polska byłaby w efekcie w sytuacji takiej, jak Słowacja, która źle na tym nie wyszła, choć - jak podkreślał - trudno tak do końca porównywać te gospodarki. Hausner mówił, że skoro ówczesna szansa została zmarnowana to warto próbować stworzyć sobie nową szansę.

Ale dzisiaj politycznie trudno wypatrywać tej szansy - mówił prowadzący rozmowę Maciej Głogowski.

Prof. Hausner podkreślił, że aby zastanawiać się nad aspektami politycznymi trzeba być przekonanym, że taki ruch opłacał się będzie ekonomicznie: żeby tak było polska gospodarka musiałaby być należycie konkurencyjna a w opinii byłego wicepremiera obecnie tak nie jest. Dlatego, jak mówił prof. Hausner, postulat "skaczmy w ciemno" jest nierozsądny.

Całej rozmowy z prof. Jerzym Hausnerem wysłuchasz tutaj:

TOK FM PREMIUM