"Dlaczego pan nie wstąpi do PiS?". Odpowiedź Gowina nie spodoba się na Nowogrodzkiej
- Mam bardzo odmienne poglądy od kolegów z PiS w wielu sprawach. Przede wszystkim w sprawach gospodarczych, ale i ustrojowych - tak na pytanie prowadzącego "Poranek w Radiu TOK FM" odpowiedział Jarosław Gowin.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a od niedawna także prezes partii Porozumienie przyznał, że zarówno on sam, jak i członkowie jego ugrupowania, bardzo cenią samorządność. - Im więcej samorządności, im jest ona sprawniejsza, tym bardziej skuteczne jest państwo - stwierdził.
Były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska podkreślił, że jako konserwatysta, nie popiera metod działania, którymi posługuje się PiS.
Nie chodzi o styl, ale o metody. Konserwatysta wierzy w dialog, w zmiany głębokie, ale ewolucyjne, rozłożone na lata i w miarę możliwości wydyskutowane z zainteresowanymi środowiskami społecznymi
- podkreślił wicepremier.
W tym momencie redaktor Kraśko zwrócił uwagę Gowinowi, że zmiany, które forsuje w PiS w Polsce, są przeprowadzane w tempie rewolucyjnym.
Gdzie jest ta granica, kiedy powie pan dość?
- Gdzie jest ta granica po przekroczeniu, której powie pan: ja już się nie mieszczę w tej koalicji? Czy stanie się tak, jeśli PiS nie zaakceptuje pana reformy szkolnictwa wyższego? - dopytywał prowadzący audycję.
Kraśko nawiązał do słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który jakiś czas temu był wyraźnie zaskoczony propozycją reformy szkolnictwa wyższego autorstwa Gowina. Terlecki stwierdził wtedy, że wątpi, by reformę, której założeń - jak stwierdził - nikt nie zna, poparł PiS.
- Ręczę panu, że (PiS) zaakceptuje. A gdyby nie, to wtedy usiądę z Jarosławem Kaczyńskim, tak jak siedzimy teraz twarzą w twarz i na pewno nieporozumienia sobie wyjaśnimy - odpowiedział Jarosław Gowin bez zawahania w Radiu TOK FM .
Przypomnijmy. Jarosław Gowin to polityk, który głosował za ustawą PiS o Sądzie Najwyższym, którą później zawetował prezydent. Jednak jako jedyny minister nie wstał, gdy cały rząd wiwatował przegłosowanie ustawy. Z tej "niezłomnej" postawy kpił Marek Borowski. "Minister Gowin wyjaśnił, że on wprawdzie głosował za, ale siedział wtedy, kiedy wszyscy wstali i bili brawo. To jest bardzo poważne znamię oporu. Gdzieś wyczytałem i wydaje mi się, że to oddaje istotę sprawy, że trudno stać, jak się nie ma kręgosłupa” - powiedział wtedy senator.
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
- "Gangster w otoczeniu komendanta Szymczyka". Kolejne kontrowersje związane z szefem polskiej policji
- Najnowsze informacje o zdrowiu papieża. Wiadomo, kiedy Franciszek ma wyjść ze szpitala
- Donald Trump z zarzutami. To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska