"Dlaczego pan nie wstąpi do PiS?". Odpowiedź Gowina nie spodoba się na Nowogrodzkiej

Wicepremier Jarosław Gowin lubi przedstawiać się jako niezależny koalicjant w rządzie PiS. Jednak przy ważnych głosowaniach zachowuje się tak, jak sejmowa większość. Piotr Kraśko zapytał Gowina wprost, dlaczego po prostu nie wstąpi do PiS. Oto co usłyszał od b. polityka PO.

- Mam bardzo odmienne poglądy od kolegów z PiS w wielu sprawach. Przede wszystkim w sprawach gospodarczych, ale i ustrojowych - tak na pytanie prowadzącego "Poranek w Radiu TOK FM" odpowiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a od niedawna także prezes partii Porozumienie przyznał, że zarówno on sam, jak i członkowie jego ugrupowania, bardzo cenią samorządność. - Im więcej samorządności, im jest ona sprawniejsza, tym bardziej skuteczne jest państwo - stwierdził.     

Były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska podkreślił, że jako konserwatysta, nie popiera metod działania, którymi posługuje się PiS.

Nie chodzi o styl, ale o metody. Konserwatysta wierzy w dialog, w zmiany głębokie, ale ewolucyjne, rozłożone na lata i w miarę możliwości wydyskutowane z zainteresowanymi środowiskami społecznymi

- podkreślił wicepremier.

W tym momencie redaktor Kraśko zwrócił uwagę Gowinowi, że zmiany, które forsuje w PiS w Polsce, są przeprowadzane w tempie rewolucyjnym.

Gdzie jest ta granica, kiedy powie pan dość? 

- Gdzie jest ta granica po przekroczeniu, której powie pan: ja już się nie mieszczę w tej koalicji? Czy stanie się tak, jeśli PiS nie zaakceptuje pana reformy szkolnictwa wyższego? - dopytywał prowadzący audycję.

Kraśko nawiązał do słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który jakiś czas temu był wyraźnie zaskoczony propozycją reformy szkolnictwa wyższego autorstwa Gowina. Terlecki stwierdził wtedy, że wątpi, by reformę, której założeń - jak stwierdził - nikt nie zna, poparł PiS.

- Ręczę panu, że (PiS) zaakceptuje. A gdyby nie, to wtedy usiądę z Jarosławem Kaczyńskim, tak jak siedzimy teraz twarzą w twarz i na pewno nieporozumienia sobie wyjaśnimy - odpowiedział Jarosław Gowin bez zawahania w Radiu TOK FM .

Przypomnijmy. Jarosław Gowin to polityk, który głosował za ustawą PiS o Sądzie Najwyższym, którą później zawetował prezydent. Jednak jako jedyny minister nie wstał, gdy cały rząd wiwatował przegłosowanie ustawy. Z tej "niezłomnej" postawy kpił Marek Borowski. "Minister Gowin wyjaśnił, że on wprawdzie głosował za, ale siedział wtedy, kiedy wszyscy wstali i bili brawo. To jest bardzo poważne znamię oporu. Gdzieś wyczytałem i wydaje mi się, że to oddaje istotę sprawy, że trudno stać, jak się nie ma kręgosłupa” - powiedział wtedy senator.

TOK FM PREMIUM