Sędzia Żurek ujawnia prawdziwe intencje Ziobry ws. asesorów: Minister zachował się obrzydliwie

- Minister zastosował obrzydliwą metodę: doprowadził do przewlekłości postępowań w sądach nie ogłaszając 800 etatów. Obciąża za to prezesów sądów, by móc ich zwalniać, a jednocześnie tworzy zasób kadrowy z zależnych asesorów - mówił sędzia Waldemar Żurek w Radiu TOK FM.

Możliwość ponownego rozpatrzenia przez Krajową Radę Sądownictwa aktów mianowania 265 asesorów zaproponował przewodniczący KRS sędzia Dariusz Zawistowski. To efekt spotkania, do którego doszło z inicjatywy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

W rozmowach wzięli udział: przewodniczący KRS, przedstawiciele asesorów oraz stowarzyszeń sędziowskich. Obecny na spotkaniu był też przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KRS sędzia Wiesław Johann. Zabrakło ministra sprawiedliwości, który przedwczoraj zapowiedział, że na spotkaniu się nie pojawi.

Sprawa asesorów wykorzystana medialnie do walki z KRS

W opinii Waldemara Żurka ws. odrzuconych przed KRS wniosków asesorów chodziło o to, żeby wykorzystać to medialnie i politycznie w grze z kancelarią prezydenta i opinią publiczną. - To jest ta zła rada (KRS), potworna kasta, która nie chce młodych prawników dopuścić do sądów - mówił w sędzia w "Poranku Radia TOK FM".

- Słyszymy, że 265 asesorów, czyli "sędziów na próbę" mogłoby stać się zasobem kadrowym dla sądów. Dzięki tym ludziom można by szybciej załatwiać sprawy w sądach, a tymczasem KRS się upiera, bo tam jakiś badań brakuje... - prowadząca audycję Dorota Warakomska odtworzyła przekaz jaki pojawia się w rządowych mediach.   

- Sądy bardzo czekają na ręce do pracy, bo minister nie ogłasza prawie 800 etatów. To znaczy, że sędziowie odchodzą na emerytury i od ponad półtora roku nie ma nowych. To powoduje, że wydłuża się czas rozpatrywania spraw przed sądami - przypomniał rzecznik KRS. 

Ziobro odwołuje prezesów sądów za brak wyników i wstrzymuje etaty

- Żeby rada przeprowadziła konkurs na stanowiska dla sędziów, minister musi, a ma napisane w ustawie - "niezwłocznie" - ogłosić etat w odpowiednim monitorze urzędowym. Wtedy dopiero kandydaci mogą zgłaszać się do konkursu. Pytanie, dlaczego minister tego nie robi? Doprowadza tym samym do sytuacji, w której sędziowie załatwiają mniej spraw, choć faktycznie mają ich więcej. I teraz, jak minister odwołuje prezesów na podstawie niezgodnej z konstytucją ustawy, to mówi: ale sąd załatwił mniej spraw. A prezes takie sądu odpowiada: jeżeli ja nie ma ogłoszonych 30 etatów, to jak mogę załatwić więcej spraw? - opisał Waldemar Żurek sytuację, która jego zdaniem utrudnia prace sądów.

Minister ma pretekst, który sam stworzył?  

Minister zastosował obrzydliwą metodę: doprowadził do przewlekłości postępowań nie ogłaszając etatów. Obciąża za to prezesów sądów, żeby móc ich swobodnie wymieniać, a jednocześnie chce przygotować sobie zasób kadrowy z asesorów, którzy będą mu wszystko zawdzięczali. A asesorzy mają wszystko zawdzięczać swojej wiedzy i dobremu prawu, bo oni mają być asesorami państwa, a nie ministra Ziobry

- przypomniał sędzia Żurek. 

Jak dodał, po spotkaniu z przedstawicielami asesorów, KRS ma przyszłym tygodniu ponownie obradować, by pomóc w rozwiązaniu problemu mianowania "sędziów na próbę". - Jestem pewien, że gdyby asesorzy sami przygotowywali dokumenty, nie byłby tam żadnych błędów. A dokumenty dostaliśmy za pośrednictwem ministerstwa sprawiedliwości - powiedział rzecznik KRS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (192)
Sędzia Żurek ujawnia prawdziwe intencje Ziobry ws. asesorów: Minister zachował się obrzydliwie
Zaloguj się
 • prosty.polak

  Oceniono 55 razy 41

  a czego oczekiwać po faceciku, który wykorzystuje swoje stanowisko i pozycję polityczną do wendety na lekarzach, których niesłusznie obwinia o śmierć ojca???
  za pańśtwowe pieniądze niszczy uczciwym ludziom życie. BEZKARNIE
  megaobrzydlistwo

 • siwywaldi

  Oceniono 44 razy 30

  Jako stały słuchacz radia TokFM, słuchałem rano pana sędziego Żurka i powiem tak: jeżeli jutro czy pojutrze, na pierwszej stronie Wyborczej NIE BĘDZIE zaakcentowanego dużą czcionką tekstu o praktykach pana ministra (łącznie z sugerowanym, prawdopodobnym zablokowaniem e-łączy, co mogło spowodować przeterminowanie uwag KRS), to uznam że Gazeta jest "5 kolumną" PiS.

  Bo o takich rzeczach, to powinno się krzyczeć przez 24 godziny na dobę, a nie zamykać sprawę, jedną rozmową wyemitowana w niszowej rozgłośni

 • stoperan12

  Oceniono 47 razy 27

  Do barta> ty pisowski komuchu myślisz że uda wam się przejąć sądy po to żeby móc zamykać przeciwników politycznych. pokaż jedno zdanie w tych ustawach które mówi o przyśpieszeniu postępowania, o większej liczbie sędziów> Tu chodzi o to żeby Ziobro a tak naprawdę kurdupel mogli zamykac ludzi kiedy zechcą

 • cezar85

  Oceniono 47 razy 27

  czyli zero tworzy mafię w mafii

  ale ta jego będzie git

  tak jak pis'owskie komuchy i ubecy

 • jerzykkur38

  Oceniono 28 razy 22

  Obdarzenie Ziobry władzą absolutną,jest niewybaczalnym przestępstwem,skierowanym przeciw Narodowi Polskiemu.Jego nienawiść do Rodaków inaczej myślących,jest powszechnie znana.Podczas pierwszych rządów PIS-u,w latach 2005 - 2007,jako minister Sprawiedliwości,chodził za vice premierem własnego rządu ,Lepperem,z magnetofonem w gaciach.W latach studenckich,podsłuchiwał i nagrywał najbliższych przyjaciół.Sprawę śmierci pani Blidy,też warto przypomnieć.Póżniej ścigał pana doktora Garlickiego,co doprowadziło do poważnego zmniejszenia ilości transplantacji.Nawet służbowego laptopa,nie potrafił oddać swoim następcom nowego rządu.O wyczynach genialnego Ziobry,można by pisać w nieskończoność.Człowiek o takiej niestabilności emocjonalnej,otrzymał niewyobrażalny zakres władzy od człowieka,który przez swojego delfina, został w perfidny sposób zdradzony.A wpisy internetowe Ziobry skierowane do pana prezydenta,dotyczące ustaw sądowych,znamionują człowieka bez zasad etycznych i moralnych.Są po prostu aroganckie,obrażliwe i bezczelne.

 • gacek1947

  Oceniono 36 razy 20

  Ziobro jest największym zagrożeniem dla Polski!!! Nie Kaczyński i jego przydupasy, nie Macierewicz, nawet nie p.Rydzyk (bo na miano ojca nie zasługuje. Chyba, że o czymś nie wiemy).
  Ministrem od sprawiedliwości jest chorobliwie ogarnięty żądzą na władzę facet, który nigdy w zawodzie prawnika nie pracował. Ale to jest możliwe tylko w PiS.
  Biednaś, Polsko...

 • spyderman2

  Oceniono 27 razy 19

  pisowskie neobolszewickie metody. pisi nierząd totalny należy wykopać możliwie szybko zanim rozkradną Polskę do reszty

 • Max Neutrino

  Oceniono 24 razy 16

  Mądrale pisowskie, to że system trzeba zmienić, to oczywiste. To, że tu żadnej zmiany nie ma, poza tym, że wprowadzają dyspozycyjnych sędziów, to też oczywiste. Jacy ludzie w Polandzie są ciemni. Widać, że albo to żyje wciąż wielkim PRL albo tęskni to złotych czasów, gdzie na Ciebie wołali obywatelu lub towarzyszu. Kmiotki intelektualne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX