"Ludzie będą sobie oglądać oświadczenia majątkowe, donosić". Zagrożenia ustawy o jawności

- Zgodnie z ustawą o jawności życia publicznego złożone oświadczenia majątkowe będą dostępne w internecie. Zapisy ustawy wręcz zachęcają do szukania w nich nieścisłości czy błędów - ostrzegał w TOK FM Adam Bodnar.

"Projektowana ustawa o jawności życia publicznego budzi poważne wątpliwości. Nie tylko dlatego, że więcej niż do tej pory osób będzie składać oświadczenia majątkowe. Gdy przepisy wejdą w życie, szef CBA będzie mógł wezwać raz w roku do złożenia oświadczenia także osoby spoza 108 grup jasno do tego zobowiązanych" - donosi dziś "Dziennik Gazeta Prawna". Sprawę w Radiu TOK FM komentował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. 

- Dobrze, że ten temat został wreszcie potraktowany poważnie i odpowiednio nagłośniony

-  stwierdził Bodnar. Do tej pory większość organizacji pozarządowych skupiała się na tym, że projekt ustawy o jawności życia publicznego wprowadza kategorię "uporczywości" wniosku oraz konieczność wniesienia opłaty przed uzyskaniem informacji. Również Radio TOK FM zgłaszało w tej kwestii swoje uwagi w ramach konsultacji społecznych.

"Policjant, strażak..."

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił jednak uwagę, że w tej ustawie zawarte są kwestie dużo bardziej fundamentalne dla funkcjonowania państwa i nas jako obywateli  w stosunku do władzy.

- Kategorii pracowniczych i osób, które miałyby składać oświadczenia majątkowe jest 108. Jak czytamy w uzasadnieniu, to poszerzenie o 35 kategorii - wyjaśniał Bodnar. Ale jak mówił, ważne jakie to są kategorie. Na liście znaleźli się m.in. pracownik sądu powszechnego i prokuratury, pracownik sądu administracyjnego, asystent prokuratury, pracownik policji, strażacy. Według szacunków RPO obowiązek ten będzie obejmować około 1,5 mln osób.

Bodnar mówił o jeszcze jednej ważnej zmianie: ustawa wprowadza powszechną jawność tych oświadczeń. 

- To znaczy, że musimy nie tylko złożyć oświadczenie majątkowe, ale będzie ono dostępne w internecie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Należy się zastanowić, czy taka zmiana powinna przechodzić bez większej refleksji.  Do tej pory większość oświadczeń majątkowych było składanych w odpowiednich urzędach i CBA miało do nich dostęp 

- przestrzegał.

Społeczna kontrola przeciw korupcji

"Nowe zasady pozwolą lepiej zabezpieczyć państwo przed patologiami i korupcją w kręgach władzy, ale również, dzięki wprowadzeniu zasady jawności oświadczeń, wzmocnią społeczną kontrolę osób pełniących funkcje publiczne" - czytamy w projekcie. Jednak RPO obawia się, że skutek będzie zupełnie inny.

- Społeczna kontrola będzie polegała na tym, że ludzie będą sobie te oświadczenia majątkowe oglądali, donosili, wskazywali na braki. Zapisy ustawy wręcz zachęcają do szukania nieścisłości czy błędów w złożonych oświadczeniach.

- ocenił. 

Całej audycji można posłuchać tutaj: 

"To zaproszenie, żeby z przestrzeni publicznej zrobić piekło". Lis o ustawie o jawności

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (114)
"Ludzie będą sobie oglądać oświadczenia majątkowe, donosić". Zagrożenia ustawy o jawności
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 17 razy 9

  Proszę o ujawnienie całego majątku i adresów dla wszystkich osób publicznych. Pozdrawiam. Złodziej Polski ...

 • jpy1

  Oceniono 16 razy 8

  Cała ta ustawa ma jeden cel. Napuścić jedną grupę na drugą. Mamy się kłócić, mamy się żreć. Jeden drugiego ma nienawidzić. A to wszystko dlatego bo tak chce jeden kurdupel.

 • sly.pl

  Oceniono 7 razy 7

  Kontrola najwyższą formą zaufania :)

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 7 razy 7

  Dzięki tej ustawi nikt mądry i sprawny intelektualnie nie będzie pracował na państwowym garnuszku, dzięki temu będzie bardzo dużo miejsca dla Misiewiczów z PiS - dużo wakatów się zwolni!!! i o to chyba chodzi.

 • kamila3345

  Oceniono 11 razy 7

  Majątek powinny ujawniać tylko osoby które moga odnosić korzyści materialne z racji pełnienia urzędu i to na dodatek tylko majątek uzyskany podczas pełnienia urzędu.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 8 razy 6

  Adam Bodnar jest ostatnim szefem instytucji państwowej, który ma wolny umysł, erudycję prawną i odwagę cywilną.
  Oczywistym jest, że waadze kaczystowskie kogoś takiego nie trawią.
  Jak na razie nie trudzą się usunięciem go z tego wysokiego urzędu, bo 15 września totalna, katolicka opozycja sejmowa (czyli cała opozycja) solidarnie z totalnym kaczyzmem uciekła w 5 minut z sejmu, kiedy Adam Bodnar zaczął wygłaszać sprawozdanie z działalności RPO i w ten sposób dała znak waadzy kaczystowskiej, że Bodnara ma w głębokim poważaniu.

  Redaktorze Żakowski, byłabym bardzo Panu wdzięczna, gdyby zechciał Pan pytać swoich rozmówców z totalnej opozycji sejmowej dlaczego tak haniebnie się zachowali wobec Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich. Szczególnie interesujące byłyby odpowiedzi tych poślaków i poślaczek, uważanych niby za coś lepszego. Na przykład Panie Nowoczesne, czy Panie Muchy, itp. itd.

  Ale Pan tego robić nie będzie, jak i inni dziennikarze. I dlatego nie ma takiego łajdactwa, nad którym - prędzej czy póżniej, raczej prędzej - nie przechodziłoby się do porządku dziennego.
  I dlatego zgnilizna na polskiej połaci trzyma się dobrze.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 8 razy 6

  A czy przeczytam sobie w necie ile majątku ma np. Rydzyk czy ksiądz proboszcz z najbliższej parafii? Czy oni są tak święci, że byle ch...j nie będzie im zaglądał w papiery?

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 8 razy 6

  Posłowie PiS i inne jego śmieci będą i tak ujawniać tylko tyle ile chcą, a reszta pod stołem. To jest jedna wielka ściema, jak wszystko, co robią PiSS-dzielce.

 • wertywert

  Oceniono 14 razy 6

  A ja mam pytanie, kto zapewni bezpieczeństwo rodzinie szarego urzędnika, który będzie musiał pokazać zgromadzony wraz z współmałżonkiem majątek, gdzie dochody z pracy w urzędzie są niewielkie i większość majątku wypracowuje współmałżonek. Przecież obecnie taką informację i tak dostają służby , wiec co daje pokazanie tego wszystkim obywatelom, poza narażeniem ich na niebezpieczeństwo ze strony np sąsiada wariata?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX