Po przemówieniu Dudy: "Ktoś z Kancelarii Prezydenta nie powinien dostać premii"

- To jest niedopuszczalne, żeby nie posprawdzać wszystkich cytatów i wszystkiego, co pada merytorycznie w przemówieniu prezydenta. Oczywiście prezydent nie może iść do biblioteki i sprawdzać cytatów sam, ale ma od tego urzędników - komentował w Radiu TOK FM, prof. Tomasz Nałęcz.

Dziś 99. rocznica odzyskania przed Polskę niepodległości. Na placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza zaczęły się w południe centralne obchody Święta Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. W swoim przemówieniu Andrzej Duda przypominał m.in., że wolność nie jest dana raz na zawsze.

"To jedno z najważniejszych wystąpień"

- Przemówienie prezydenta przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych wystąpień prezydenta. Najczęściej jest w nim jakieś szersze przesłanie, podsumowanie mijającego roku i zapowiedź nadchodzącego - mówił w TOK FM prof. Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego.

Jak zaznaczył, to jest niedopuszczalne, żeby w takim przemówieniu nie posprawdzać wszystkich cytatów i wszystkiego, co pada merytorycznie. Prezydent może mieć pomysł na przemówienie, czy zasugerować cytat, ale reszta nie należy do niego.

Potknięcie w przemówieniu

- Zastanawiałem się, czy o tym wspomnieć, ale myślę, że ktoś tam w kancelarii powinien nie dostać premii, bo prezydent mylnie zacytował wystąpienie Moraczewskiego - ocenił profesor.

- Fragment z politycznej broszury Moraczewskiego z późnej wiosny roku 1919 wpisanej w ówczesny konflikt, bo Moraczewski był już w opozycji, włożył w usta Moraczewskiemu, że to był ten entuzjazm z listopada  roku 1918. Nie. Moraczewski pisał o entuzjazmie z 1918 roku, ale wypowiedział te słowa kiedy ten spór już był bardzo gorący - wyjaśnił Nałęcz. 

Jak dodał nie ma w tym żadnego niedopatrzenia prezydenta. - Prezydent urzęduje, zajmuje się sprawami państwa, nie może iść przecież do biblioteki i sprawdzać cytatów. Od tego są dobrze uposażeni pracownicy prezydenta, żeby tego rodzaju potknięć w przemówieniu prezydenta nie było -  mówił prof. Nałęcz.

Święto Niepodległości, Józef Piłsudski i Roman Dmowski - ile wiedzą warszawiacy? [SONDA]

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Po przemówieniu Dudy: "Ktoś z Kancelarii Prezydenta nie powinien dostać premii"
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 29 razy 23

  Prof. Nałęcz wychwytuje takie niuanse, bo jest wykształcony w innych czasach. Założę się, że "profesorowie" z IPN, czy panna Krysia, nie maja pojęcia o czym mówił. Nie wspominając już "kształcunej" na nowej podstawie programowej młodzieży. Historia Wolski ma z Polską niewiele wspólnegp.

 • proverbks

  Oceniono 29 razy 21

  Bo Prezydent otacza się najwyraźniej niekompetentnymi ludźmi. W tym obozie politycznym to jest norma.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 22 razy 18

  Niechlujstwo PISu.
  Tworzą od dwóch lat równie niechlujne środowisko wokół, bo innego świata nie potrafią zaakceptować
  PIS nie może istnieć bez niechlujstwa, tak jak mucha bez gnoju.

 • nemo1946

  Oceniono 20 razy 14

  Cóż to za święto...skoro ci pislamiści mają takie ponure grobowe jak po ekshumacji miny....przecież to święto.A tak nawiasem...to święto jakieś sztuczne,patetyczne,wymuszone...nic radości,spontaniczności.Taka sztampa obecnej władzy.

 • maks1956

  Oceniono 17 razy 13

  dlaczego przy takich uroczystościach Duda tak krzyczy nie może on normalnie mówić

 • bling.bling

  Oceniono 17 razy 13

  Prezydent urzęduje, zajmuje się sprawami państwa, nie może iść przecież do biblioteki i sprawdzać cytatów.
  Car jest dobry tylko bojarzy źli. Dlaczego niby nie może? Jeżeli tak pierdzieli przemówienia to może niech lepiej odłoży zajmowanie się "sprawami państwa". Bo to nie robota dla niego najwyraźniej. Poza tym cóż to za eufemizm "zajmowanie się sprawami" czyżby zwykłe lenistwo?

 • cjk.5004

  Oceniono 23 razy 13

  Katolicki ciemniak otacza się ciamniakami

 • nastka250

  Oceniono 15 razy 11

  Matoł matołem pogania w pisie, to dlaczego mądrzy mieliby być w kancelarii prezydenta?

 • rikol

  Oceniono 13 razy 11

  W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet iść do biblioteki. Tego typu informacje można znaleźć w internecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX