Wielowieyska: Marsz promuje separatyzm rasowy. Czy to oznacza sklepy "Nur fuer Deutsche"?

- Jeżeli mówimy o separatyzmie rasowym to, co to oznacza? Budowę gett i sklepy "Nur fuer Deutsche"? - Dominika Wielowieyska polemizuje z Michałem Szułdrzyńskim z "Rzeczpospolitej", który uznał rasistowskie postawy na Marszu Niepodległości za margines.

"Choć skrajne zachowania były marginesem sobotniego marszu i wielu jego uczestników z czystymi intencjami manifestowało swój patriotyzm, problemem jest to, że okazją był marsz organizowany przez ugrupowania nacjonalistyczne" - napisał Michał Szułdrzyński w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Z taką oceną sobotniego Marszu Niepodległości nie zgadza się Dominika Wielowieyska.

Prowadząca "Poranek w Radiu TOK FM" zwróciła uwagę, ze skrajne zachowania na marszu to nie margines tylko istota zgromadzenia. 

- Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej  w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" powiedział zupełnie otwarcie, że hasło rasistowskie "Biała Europa" jest jak najbardziej na miejscu, sam marsz promuje separatyzm rasowy, czyli po prostu rasizm.  Bo co to oznacza, jak mówimy o separatyzmie rasowym? Budowę gett i sklepy "Nur fuer Deutsche"? - zastanawiała się dziennikarka.

'Nur fuer Deutsche' na krakowskim tramwaju'Nur fuer Deutsche' na krakowskim tramwaju Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 2-7934

Wielowieyska nawiązała do słów Mateusza Pławskiego. Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej w wywiadzie zatytułowanym "Nie jesteśmy rasistami, ale separatystami rasowymi" powiedział m.in.: "Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy". Podkreślił, że MW nie mówi o "wyższości jednej rasy", ale jest przeciwko "mieszaniu etnicznemu", a "w haśle "Biała Europa" nie ma naszym zdaniem nic złego. 

 - Tu nie ma żadnego innego wyboru wyboru. Albo idzie się w marszu i w ten sposób popiera się rasizm, albo się w tym marszu nie idzie i demonstruje swój patriotyzm i przywiązanie do święta niepodległości w inny sposób - powiedziała Dominika Wielowieyska. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
Wielowieyska: Marsz promuje separatyzm rasowy. Czy to oznacza sklepy "Nur fuer Deutsche"?
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 26 razy 14

  Można się "przekomarzać" jaki to był marsz, ale "60 tysięcy faszystów" maszerowało w Warszawie, taki przekaz poszedł w świat i to jest fakt, reszta to już teraz akademicka dyskusja..
  Brawo ty, dobra zmiano

 • ciemny_lud

  Oceniono 25 razy 11

  Problemem nie jest procent faszystów, rasistów i nacjonalistów w tym żałosnym "marszu niepodległości". Problemem jest to, że charakter i treść nadają mu właśnie faszyści, rasiści i nacjonaliści, a reszta - sama obecnością - potwierdza te treści. Przeliczenia procentowe nie mają tu nic do rzeczy.
  Nasuwa się pytanie: gdyby odbywał się wielotysięczny marsz z okazji letniego przesilenia, a całą "oprawę" i "przekaz" zapewniałyby prostytutki, stanowiące liczebnie niewielki procent uczestników, to czy udział w takim marszu odpowiadałby reszcie uczestników? A zwłaszcza uczestniczek?
  A tutaj marsz ramię w ramię z narodowym chamstwem jakoś nikomu nie przeszkadza. A władzę ten widok nawet uskrzydla...

 • mirek76pl

  Oceniono 25 razy 11

  Blaszczak chwalil sie, ze w tym roku podczas Marszu nie bylo zadnych wiekszych incydentow. Goebbels w 1933 roku tez chwalil sie, ze od chwili gdy wladze objela NSDAP, marsze robotnikow w niemieckich miastach zaczely odbywac sie bez wiekszych incydentow.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 20 razy 8

  Co to znaczy Lewacki ? Co to znaczy Prawicowy ? Bo myślałem że Lewacki to taki socjalny - a Prawicowy to taki kapitalistyczny ( każdy sobie rzepkę skrobie ) a tym czasem prawicowy PiS wygrał wybory Lewackim programem socjalnym 500+.

 • dik2002x

  Oceniono 10 razy 6

  no to sie faszyści policzyli. Zobaczymy w przyszłym roku czy ich ilość przybywa.
  Niech to diabli. Za komuny nie udało sie komunistom wyrzucić mnie z mojego kraju. Czy na stare lata uda sie to polskim faszystom? Tragedia

 • nanabun

  Oceniono 14 razy 6

  Panie Szuldrzyński, przestańcie pierdzielić głupoty, że "wielu jego uczestników z czystymi intencjami manifestowało swój patriotyzm". Nikt przyzwoity nie idzie manifestować z naziolami. Od lat wiadomo jakie są intencje organizatorów i uczestników marszu. Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem, a tym bardziej z Bogiem, do którego tak obłudnie się odwołują.

 • Romek Zlomek

  Oceniono 14 razy 6

  @ Krystyna Palusińska
  Myślisz o Jedwabnem czy pogromie kieleckim? A może o biznesie szmalcowniczym?

 • biolesnaprawda

  Oceniono 9 razy 5

  Politykierzy udają, że wierzą w ten hipotetyczny "separatyzm rasowy"? Pomijając cały absurd tego określenia, podobną politykę kiedyś stosowano w RPA - była nazywana APARTHEID, czyli tłumacząc wprost: rozdzielenie, separacja. No cóż, nie liczę już, że psychoprawica wyciągnie jakiekolwiek wnioski z historycznych lekcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX