Poseł RP: Faszyzm to bardziej ideologia gospodarcza, a falanga to znak Marynarki Wojennej

Marek Jakubiak postanowił zmierzyć się z tymi ocenami Marszu Niepodległości, które wprost zarzucają organizatorom rasizm, czy wręcz propagowanie faszyzmu. Poseł Kukiz'15 powiedział, że ostatnio faszyści maszerowali w Warszawie w 1939 roku, a falanga to znak polskiej Marynarki Wojennej.

- Nie rozumiem dlaczego tak obraża się młodzież, która wzięła udział w Marszu Niepodległości. Ostatni marsz faszyzmu był w Polsce w 1939 roku we wrześniu - mówił Marek Jakubiak w "Poranku Radia TOK FM". Poseł przekonywał, że sobotnie zgromadzenie, w którym sam wziął udział razem z synem, miało charakter pokojowym i nie spotkał się z żadnymi przejawami agresji ze strony uczestników marszu.

- Dlatego krytykuje się osoby, które wzięły w nim udział, a także organizatorów, bo ci zaprosili do Warszawy pana Roberto Fiore, szefa włoskiej Forza Nouva, który sam o sobie mówi, że jest faszystą, co więcej był skazany na 5 lat za działalność w organizacji terrorystycznej. To jak to oceniać? - pytała Dominika Wielowieyska.

Tutaj z Włochami, to wiecie państwo, faszyzm to taka trochę tradycja świecka. To bardziej ideologia gospodarcza niż polityczna

- próbował wybrnąć polityk. - Ale to byli sojusznicy Hitlera - przypomniała prowadząca.

- Polska i Warszawa szczególnie, jest miastem bardzo doświadczonym przez faszyzm. Porównywanie tych ludzi (do faszystów), to są zwykle prowokacje. Ostatni marsz faszystów na ulicach Warszawy był w 1939 roku, we wrześniu - powtórzył poseł Jakubiak.  

- Ale kto prowokuje, sami organizatorzy, którzy zapraszają faszystów? Przypomnę panu, że ludzie maszerowali pod symbolem falangi, która była symbolem przedwojennej faszystowskiej organizacji. Ci ludzie odwołują się do tych ideałów. Nie można tego ignorować - argumentowała dziennikarka. 

- Falanga jest znakiem Marynarki Wojennej. Mamy bogatą historię, powołujemy się na bohaterów z czasów Drugiej Rzeczpospolitej. Ta młodzież chce być dumna z historii swojej ojczyzny, wyszukuje sobie sam tych bohaterów.  Oni mają nie mają na ustach jakiś morderców tak, jak Ukraińcy, którzy szukają Bandery. Polacy raczej idą w kierunku niemilitarnym tylko polityczny,  Dmowski, Paderewski, Witos czy Piłsudski. Mamy za sobą lata chwały i trzeba je wspominać - przekonywał Marek Jakubiak z klubu Kukiz'15.  

W odpowiedzi do stwierdzeń posła Kukiz'15 Paweł Grabiec napisał na Twitterze: "Jak widać nazizm ma wyznawców również dziś". Rzecznik Platformy Obywatelskiej zamieścił też zdjęcie z jednej z manifestacji.  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (244)
Poseł RP: Faszyzm to bardziej ideologia gospodarcza, a falanga to znak Marynarki Wojennej
Zaloguj się
 • nanabun

  Oceniono 60 razy 56

  To delegalizacja onr-u przed wojną była zapewne przez pomyłkę, przez straszliwe pomówienia wrogich, lewackich sił. Jakubik rznie głupa. Wie doskonale, że szedł w tym chorym marszu z bandą nazioli, tchórzliwych wypierdków, dla których szczytem odwagi jest atakowanie kobiet.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 59 razy 51

  "Falanga jest znakiem Marynarki Wojennej"

  ... a swastyka marynarki pana Czesia. Ludzi ma za durni pajac.

 • 99venus

  Oceniono 44 razy 38

  Takie są skutki jak piwowarzy zabierają się za politykę.Jakubiak to tępy narodowiec ale w Polsce jest właśnie na takich zapotrzebowanie.

 • def11

  Oceniono 44 razy 38

  Tak panie Jakubiak, a swastyka to hinduistyczny symbol szczęścia, szczególnie w Polsce

 • crotalus1

  Oceniono 38 razy 32

  Kretyn, to czuć było od dawna. Że Polska musi kolesi o takich poglądach tolerować.

 • obeznany

  Oceniono 38 razy 30

  No skoro "faszyzm to bardziej ideologia gospodarcza" to wiadomo już bez ogródek, w jakim kierunku zmierzamy.

 • mat.31

  Oceniono 35 razy 29

  Niektórym sie jadaczka nie zamyka, nawet jak nie mają o czymś pojęcia...

 • 55kris

  Oceniono 32 razy 28

  Jeszcze jeden naziol dzisiaj, kulton jego nać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX