Borowski tłumaczy dlaczego PiS nie reaguje na "białą Europę" i inne rasistowskie hasła na marszu

Senator Marek Borowski wyjaśnia dlaczego PiS nie reagował na rasistowskie hasła na Marszu Niepodległości. - Liderzy partii rządzącej liczą na poparcie narodowców - tłumaczył w Radiu TOK FM.

Dziennikarze zwrócili uwagę na rasistowskie akcenty na Marszu Niepodległości. Chodziło o transparenty takie jak "Europa tylko biała". Minister Mariusz Błaszczak stwierdził, że "osobiście ich nie widział". Senator Marek Borowski wyjaśnia ten brak reakcji w programie "A teraz na poważnie" w Radiu TOK FM.

- Szefowie, liderzy partii rządzącej w Polsce liczą na poparcie narodowców w wyborach i w różnych sytuacjach - wyjaśniał gość programu.

- Myśli pan, że tych narodowców, faszystów polskich jest na tyle dużo, że to jest ważny głos? - spytał prowadzący audycję Mikołaj Lizut. - Czy to jest jakaś inna kombinacja? Bo to jest trochę jak z kibolami. Władza próbuje ich trochę ugłaskać, trochę zaprząc do własnego mechanizmu - zasugerował.

- Właśnie o tym mówię. Oczywiście nie chodzi ściśle o głosy. To są ludzie, którzy potem działają w terenie i wspierają partię PiS - ocenił w Radiu TOK FM Borowski. - Tu jest jeszcze jeden problem. PiS w gruncie rzeczy wygłasza hasła, które wyjęte z kontekstu nie mogą być traktowane jako faszystowskie. Mówi się o patriotyzmie, o wielkiej Polsce, o wstawaniu z kolan... - zwrócił uwagę senator. 

- ...o "białej Europie" - wtrącił prowadzący.

- Może o "białej" to mniej, natomiast żeby tych uchodźców nie brać, nie przyjmować, że w ogóle Europa zrobiła poważne błędy, itd. - wymieniał dalej gość audycji.

- "Precz z islamskimi brudasami" - dorzucił do wyliczanki Lizut.

- Nie, tego PiS nie mówi, on to mówi inaczej. To mówią narodowcy, neofaszyści na Marszu Niepodległości. PiS musiałby trochę zaprzeczyć swoim hasłom, gdyby chciał wejść w polemikę z narodowcami - stwierdził Marek Borowski w Radiu TOK FM.

Jednak podjęto działania

Na nagraniach z obchodów 11 listopada policja jednak dopatrzyła się symboli, które mogły naruszyć prawo. - Podjęto decyzje, żeby wszcząć postępowania - powiedział rzecznik KGP Mariusz Ciarka w TVN 24.

Mariusz Ciarka zapewnił, że policja nie zamierza bagatelizować ewentualnych przypadków naruszenia prawa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (84)
Marek Borowski tłumaczy dlaczego PiS nie reaguje na "białą Europę" i inne rasistowskie hasła na Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 30 razy 20

  Ruchy neofaszystowskie to narybek WOT - pokażcie w jakim to "patriotycznym" duchu tworzy się tę formację. Jeżeli Polacy zaczną mordować Polaków (np. gdy będą próbowali protestować wobec fałszerstw wyborczych), to będzie to zasługa Kaczyńskiego i Macierewicza. Na opozycji ale i na rozsądku Polaków ciąży teraz ogromna odpowiedzialność aby do tego nie dopuścić.

 • obeznany

  Oceniono 20 razy 16

  To nie pierwszy raz w historii, gdy rządzący posługiwali się faszystami w przekonaniu, że będą mogli nimi zawsze kierować.

 • gaja8822

  Oceniono 22 razy 12

  Rząd nie reaguje, bo rząd się boi się zrazić narodowców.
  Policja stoi i chroni narodowców - bo się boi.
  Źle się dzieje, bo takie przyzwolenie ze strony władzy na faszystowskie ekscesy prędzej czy później na władzy się zemści.
  Gorzej, że zapłacimy za to my i to najwięcej.
  Władza obecna, będąc w opozycji, broniła narodowców.
  Władza dokładnie wiedziała jak będzie przebiegał marsz faszystowski w Warszawie, bo od lat się dzieje podobnie i podobne hasła, jak w tym roku, były obecne.

 • obeznany

  Oceniono 19 razy 11

  "Wszyscy różni, wszyscy biali" – jak to bałwany.

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 10 razy 10

  Ponoć PiS opracował wzorzec prawdziwego Polaka. Ma on być postawny jak J. Kaczyński, przystojny jak S.Piotrowicz, inteligentny jak M. Kuchciński, uczciwy jak J. Brudziński i kulturalny jak K. Pawłowicz.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 16 razy 10

  Panie Borowski, Panie Lizut - sprawa jest bardzo prosta. PiS przymknął oko na łamanie przez swoje bojówki prawa z prostego względu - gdyby policja zaczęł sypać mandatami i pakować do suk to nazistowsko-kibolskie bydło, to skończyło by się zadymą jak sprzed lat... i tym sposobem teoria lansowana przez PiS o bezpiecznym państwie i praworządności za ich rządów wzięłaby w łeb...
  A tak bydło przeszło odważnie, pokrzyczało Sieg Hile, skopało odważnie parę kobiet z Obwateli RP - można się chwalić na forach "narodowych".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX