Belka apeluje: Wejdźmy do strefy euro! Ekonomista chwali też... PiS

Tańsze kredyty, ożywienie gospodarki i wyższe pensje - takie korzyści wejścia Polski do strefy euro wymienia Marek Belka. Dodaje jednak, że trzeba się śpieszyć, żeby wykorzystać dobry moment, w którym znajduje się polska gospodarka.

Zdaniem Marka Belki, Polska jest obecnie w szczególnie dobrym momencie, żeby dołączyć do strefy euro. Ekonomista, który gościł we wtorkowej (14.11) audycji Macieja Głogowskiego EKG, wymienia dwa główne powody takiej sytuacji.

- Po pierwsze, nasza gospodarka jest w na tyle dobrym stanie, że spełniamy kryteria - ocenia Belka. - Po drugie, narastają zarówno polityczne, jak i ekonomiczne długofalowe problemy, które sprawiają, że należy być w "twardym rdzeniu" Unii Europejskiej - ostrzega. Profesor dodaje jednak, że ma świadomość, że przy obecnej sytuacji politycznej w Polsce, perspektywa wejścia do strefy euro jest fikcją.

Jak się będziemy taplać w brodziku dla kilkulatków, to nigdy nie nauczymy się pływać

- przekonywał Belka zapytany przez prowadzącego, czy faktycznie warto "skakać do basenu z euro".

Ekonomista nie zgadza się z opiniami, że należy odkładać decyzję o zmianie waluty na następne lata. Porównuje je do głosów krajów, które nie chciały przyjęcia Polski do UE, zanim ta nie rozwinie się bardziej. - Właśnie bez wejścia do UE, nie rozwinęlibyśmy się. W czekaniu nie ma wartości - kwituje.

Wśród korzyści wejścia Polski do strefy euro, Marek Belka wymienia obniżenie kosztów finansowania kredytów - również hipotecznych, ożywienie koniunktury i wyższe płace.

Były premier wyraził się też pozytywnie o gospodarczych osiągnięciach PiS. - Nie rozwalili finansów publicznych, a zapowiedzi tego były w kampanii wyborczej. Udało się też zwiększyć ściągalność podatków - wymienia.

Warto przypomnieć, że Belka, w okresie gdy kierował bankiem centralnym, był sceptyczny wobec wejścia do strefy euro. Tłumaczył, że wchodzenie do strefy euro takiej, jaka ona jest obecnie, jest dla Polski nieopłacalne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM