"Przy wyborach PiS może szykować na nas jeszcze jedną pułapkę, która da tej partii przewagę"

Wielka dewastacja życia publicznego, mediów publicznych, edukacji i wojska - tak Joanna Kluzik-Rostkowska z PO podsumowuje dotychczasowe rządy PiS. I prognozuje, jakich zmian dokona partia rządząca w kontekście nadchodzących wyborów.

– PiS może szykować nam jeszcze jedną pułapkę, która da tej partii przewagę – zapowiada Joanna Kluzik-Rostkowska z PO, pytana na temat nadchodzących wyborów. Jak mówi, plany partii rządzącej nie muszą kończyć się na zmianie ordynacji wyborczej - ta nie powinna być wprowadzane w okresie co najmniej pół roku przed zarządzeniem  wyborów. – Bardzo istotną rolę mogą odegrać komisarze wyborczy. Chodzi o określanie wielkości okręgów wyborczych. O tym można decydować nawet później niż 6 miesięcy przed wyborami – tłumaczy. - W związku z tym, my w znacznie krótszym czasie przed wyborami będziemy wiedzieli jakie te okręgi są i ile jest w nich mandatów (ordynacja proporcjonalna przy małych okręgach jest najkorzystniejsza dla partii z największym poparciem społecznym - przyp. red.).

Zdaniem posłanki, upartyjnienie ordynacji wymusi jedność partii opozycyjnych. – Nawet PSL, który chciał być osobno, zaczyna zmieniać zdanie – zauważa.

"Polska nie jest bezpieczniejsza"

- Malowanie trawy na zielono - tak w rozmowie z Piotrem Kraśko w Poranku TOK FM, Joanna Kluzik-Rostkowska skomentowała wtorkową konferencję prasową PiS, na której Beata Szydło i Jarosław Kaczyński podsumowali dwa lata rządów.

Najwięcej słów krytyki, jako przewodnicząca zespołu badającego kontrowersje wokół Antoniego Macierewicza, Joanna Kluzik-Rostkowska ma odnośnie do obronności kraju. – Polska nie jest bezpieczniejsza! Nie ma śmigłowców, nie ma dronów, Polska Grupa Zbrojeniowa sama wycofuje się z przetargów – wymienia.

Posłuchaj audycji na temat: O zmianach w polskiej armii opowiada gen. Różański:

Posłanka skrytykowała również reformę edukacji, przekonując, że wbrew zapewnieniom rządu, nauczyciele są zwalniani i wielu z nich straci pracę w ciągu dwóch lat.

Odniosła się też do sytuacji w mediach publicznych. - Jako była dziennikarka nie mogę patrzeć na dewastację TVP, która zamieniła się w tubę propagandową - mówi.

Joanna Kluzik-Rostkowska w Poranku TOK FM - posłuchaj całej audycji!

TOK FM PREMIUM