''Sprawdzali ręcznie, czy nie mamy żyletek w pochwie'' - tak policja miała przeszukiwać aktywistów

Grupa obrońców Puszczy Białowieskiej złożyła zażalenie na zatrzymanie przez policję i niewłaściwe traktowanie. Ujawniają wstrząsające detale zatrzymań i przeszukań. Tymczasem policja zapewnia, że funkcjonariusze działali wobec zatrzymanych z zachowaniem ich godności osobistej.

Chodzi o wydarzenia z 9 listopada, gdy grupa obrońców puszczy przykuła się do bramek w siedzibie Dyrekcji Lasów Państwowych. Domagali się m.in. zaprzestania wycinki. Do protestujących wezwano kilkanaście radiowozów i około 80 funkcjonariuszy.

Całą grupę – 24 osoby - przewieziono na Komisariat przy ul. Opaczewskiej w Warszawie. O ich zatrzymaniach pisała „Gazeta Wyborcza”.

Jedną z osób zatrzymanych była pani Marta, aktywistka, od wielu miesięcy broniąca Puszczy Białowieskiej, brała m.in. udział w blokadach. – W budynku Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych byliśmy przykuci tak, że w żaden sposób nie broniliśmy dostępu do biur czy do budynku, bo można było swobodnie dostać się do urzędników.  Nie blokowaliśmy też wszystkich drzwi do budynku – opowiada.

Rozbieranie do naga, przeszukiwanie. „Upokorzenie”

Gdy ok. godz. 17 do akcji wkroczyła policja, pani Marta razem z ponad 20 innymi osobami została przewieziona na komisariat. Wszyscy trafili do jednego pomieszczenia, skąd poszczególne osoby były brane na przeszukanie i przesłuchanie. Nasza rozmówczyni – podobnie jak kilka innych osób – musiała się rozebrać, łącznie z bielizną. – Kazano się nam wypinać po to, by policjantki mogły sprawdzić, czy aktywistki nie mają pochowanych jakichś innych narzędzi w ciele, na przykład żyletek. Ja też byłam w ten sposób przeszukiwana – mówi pani Marta. I nie kryje, że było to upokarzające i mocne przeżycie.

Z opowieści naszych rozmówczyń wyłania się obraz policjantów, którym się bardzo spieszyło, bo kończyli pracę, a kazano im zostać. Bywało, że niektórym z osób zatrzymanych dawano do podpisu dokument, którego nie miały szansy przeczytać. – Mnie ciągle pospieszano, że przecież nie muszę tego czytać, że inni czekają – opowiada jedna z kobiet. 

Niektórzy policjanci - jak mówią aktywistki -  mieli być wulgarni; część z nich docinała osobom zatrzymanym. – Padały słowa „głupie baby” albo pytanie jeden do drugiego z policjantów „To kogo dzisiaj złowiłeś?”. Takie seksistowskie teksty – mówią kobiety. Słyszymy też o poniżaniu jednego z zatrzymanych mężczyzn i mówieniu do niego, że jest brudny i brzydko pachnie (w bardziej dosadny sposób).  – Jeżeli chodzi o to, co stało się na Opaczewskiej, to pierwszy raz było to aż tak mocne – dodaje pani Marta.

„Jakie mamy prawa?”

Inna z obrończyń puszczy, pani Zofia mówi, że w momencie zatrzymania nie zdawała sobie sprawy z praw, jakie jej przysługują. – Zostałam poproszona o rozebranie się i tak się stało. W pomieszczeniu były dwie policjantki. Dziś wiem, że obecność jednej z nich była nieuzasadniona. To powinno się odbyć w obecności jednej osoby – mówi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że policjantki były kulturalne – jej akurat nie przeszukiwały w sposób intymny, choć samo rozebranie się – nie było niczym przyjemnym.

Pani Zofia opowiada nam też o innej aktywistce, która miała ze sobą tak zwany kubeczek menstruacyjny, który został jej odebrany w trakcie przeszukania. – Nie dostała w zamian podpasek ani niczego innego. A to jest zdecydowanie niestosowane, bardzo nieprzyjemne i upokarzające – dodaje nasza rozmówczyni.

Aktywiści mówią też o tym, że część z nich była rozbierana i przeszukiwana w toaletach. Zdarzało się, że ktoś z zewnątrz (w tym mężczyzna) wchodził do takiej toalety w trakcie przeszukania.  

Kobieta chciała do toalety, na to policjant „Ja też chcę”

Pani Zofia, już będąc w celi, zapukała w kratę, prosząc o umożliwienie jej skorzystania z WC. – Policjant odpowiedział „Ja też chcę iść do toalety”. To prostacki, chamski tekst. Nie jestem osobą, która da sobie wchodzić na głowę i powiedziałam, że mnie to nie obchodzi. I żeby mnie natychmiast do tej toalety wypuścił – opowiada nasza rozmówczyni. Ale dodaje, że inni – bardziej wrażliwi – mogli nie wiedzieć, co zrobić po takiej odpowiedzi funkcjonariusza.

Aktywiści mają swojego prawnika, który w ich imieniu złożył zażalenie na zatrzymanie przez policję. – Chcemy, by sąd zbadał legalność, zasadność i prawidłowość zatrzymania. Pierwsza rzecz, którą kwestionujemy to w ogóle, czy istniała potrzeba, by tych ludzi zatrzymywać. A druga płaszczyzna, to pytanie o sposób, w jaki to wszystko przebiegało – mówi mecenas Paweł Osik, który reprezentuje prawie wszystkich obrońców puszczy. Jak mówi, prawnicy mieli utrudniony dostęp do osób zatrzymanych; jest też podejrzenie, że doszło do nieprawidłowości na poziomie przeszukań. Wszystko to ma zbadać sąd.

Co na to policja?

W piątek wydała oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim m.in.:

W związku z nieprawdziwymi doniesieniami prasowymi Komenda Główna Policji stanowczo zaprzecza jakoby miało dojść do działań sprzecznych z prawem. W trakcie czynności dokonywanych w Komendzie Rejonowej Policji III w Warszawie obecni byli adwokaci. Nikt z zatrzymanych mimo przysługującego mu prawa oraz wsparcia będących na miejscu adwokatów, nie wniósł żadnych zastrzeżeń do protokołów zatrzymań i protokółów przeszukań. Przedstawiona w mediach relacja jest nieprawdziwa i stanowi nieuprawnioną próbę wywarcia presji oraz zwrócenia na siebie uwagi.

Całe oświadczenie policji

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (227)
''Sprawdzali ręcznie, czy nie mamy żyletek w pochwie'' - tak policja miała przeszukiwać aktywistów
Zaloguj się
 • vanad48

  Oceniono 55 razy 41

  Hańba....dla policji...wstyd mi za was koledzy, wodzą was za nos sługusy Błaszczaka i inni Misiewicze wstyd..

 • sverir

  Oceniono 44 razy 34

  "Aktywiści mówią też o tym, że część z nich była rozbierana i przeszukiwana w toaletach"

  Czyli tam, gdzie nie ma kamer.

 • def11

  Oceniono 41 razy 33

  Mariuszu Błaszczaku, Młocie, mam nadzieję, że już całkiem niedługo podobne standardy będą wobec ciebie zastosowane, szykuj wazelinę, bo żyletek szukać będą ..

 • w12121

  Oceniono 37 razy 31

  Kazdy kto podniesie transparent przeciw jedynie slusznej wladzy bedzie potarktowany brutalniej niz morderca zlapany z nozem w reku......

 • remo29

  Oceniono 34 razy 28

  Są na dobrej drodze, by obywatele znowu pluli na widok munduru, a to nie to samo co CHWDP na murze, to gorsze.

 • moskwa80

  Oceniono 31 razy 25

  kulsony w akcji
  co się dziwić jak się policjantów szuka w pośredniaku.
  nikt nie chce przyjść do służby za aktualnej władzy bo jest to po prostu stygmat kulsona do końca służby - pokolenie kulsonów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX